BNTV I RTRS: Dva oka u glavi

Plus nedjelje

BNTV

Tematski pristup novinara Milana Kovača svim protokolima koje je protekle dvije godine predsjednik RS-a Milorad Dodik potpisao s predstavnicima Sankt Peterburga. Novinar je ukazao da na privrednom planu oni nisu donijeli nikakvu korist RS-u. Povod: boravak Dodika na Međunarodnom ekonomskom forumu u tom gradu.
RTRS
Izvještaj novinarke Slađane Kovačević Đokić o još jednom apsurdu u BiH. Koja, iako obiluje pitkom vodom, istu u enormnim količinama uvozi iz inostranstva, dok domaće tvornice flaširane vode smanjuju ili gase proizvodnju.

Minus nedjelje

BNTV
Nepotrebno ustupanje prostora u udarnom dijelu Dnevnika verbalnim sukobima između predstavnika vlasti i opozicije RS-a, koji u sjeni ostavljaju bitna ekonomska i socijalna pitanja.
RTRS

Dževad Galijašević, samozvani ekspert za terorizam i savjetnik predsjednika RS-a o istom, sve zna. Pa i o tome da je otac bombaša iz Liverpoola Ramadan Abedi tokom rata boravio u BiH i to kao “projekt obavještajne zajednice Velike Britanije, gdje je stupio u kontakt s Al Kaidom”. To što za svoju tvrdnju ne navodi nijedan relevantan dokaz, za uredništvo Dnevnika očito nije od značaja.

BNTV I RTRS: Dva oka u glavi

Sve je više sličnosti između RTRS-a i BNTV-a, bez obzira što su na suprotnim stranama u političkim sukobima Republike Srpske

BNTV: PADA VLADA

29. maj – 4. juni 2017.

BEZ ANALITIČKOG PRISTUPA: Vlada RS nije smijenjena, najava je kojom je otvoren Dnevnik 31. maja. Zapravo, inicijativa opozicije za opoziv vlade ovog bh. entiteta nije ni stigla na raspravu, a u izvještaju novinarke Danine Milaković gledaocima su predočeni samo stavovi pozicije i opozicije. Analitički pristup ovom pitanju je izostao.

VERBALNI SUKOBI: No, u istom Dnevniku bilježimo već staru praksu davanja nepotrebno velikog prostora u samom vrhu Dnevnika verbalnim sukobima lidera ključnih političkih stranaka. Zamorno slaganje izjava predstavnika vlasti (tačnije lidera SNSD-a Milorada Dodika i nekoliko predstavnika iz vrha te stranke) i opozicionih vođa.

SKRAJNUTA ALUMINA: Na margini su tog dana ostali i vijest o zahtjevu za pokretanje stečaja Alumine na koju je ekonomski oslonjena cijela zvornička regija i izvještaj Bojane Vinčić o sve većem broju građana RS-a koji odlaze u inostranstvo u potrazi za poslom.

VUČIĆEV POLJUBAC: Neizostavan dio istog Dnevnika bilo je i preuzimanje dužnosti predsjednika Srbije od strane Aleksandra  Vučića. Pompoznost, patetičnost u kojem se podvlači da je “emocija bila jača, pogled prema porodici”, popraćeno snimkom u trenutku kada Vučić šalje poljubac.

KOMPLETNO SAOPĆENJE: I u Dnevniku 2 prvog juna nepotreban prostor dat je, sada svakodnevnim, optužbama i diskvalifikacijama koje pljušte između vlasti i opozicije. Uz jasno pozicioniranje BNTV-a uz opoziciju. Otuda i čitanje kompletnog saopštenja/reagiranja SDS-a na izjavu premijerke RS-a Željke Cvijanović o radu te stranke.

NEUSPJEŠAN POKUŠAJ: Gledaoci su u istom Dnevniku imali priliku vidjeti i čuti i izjavu lidera Socijalističke partije Petra Đokića koji je, referirajući se na neuspješni pokušaj otvaranja parlamentarne rasprave o povjerenju Vladi RS, izrazio i zahvalnost poslanicima Koalicije Domovina. O razlozima zbog kojih 31. maja nisu bili u skupštinskim klupama, ni riječi u izvještaju. A razlog je bio poznat – njihov odlazak u Prijedor na obilježavanje Dana bijelih traka. Urednik Dnevnika Slobodan Durmanović očito je procijenio da to nije bitan podatak, kao da i nije bitno da gledaocima prezentira stavove poslanika Domovine.

Izdvojeno

U Dnevniku drugog juna novinar Aleksandar Novaković donio je priču o porodici pripadnika Vojske RS, koji je kao ratni zarobljenik u Tuzli poginuo na radnoj obavezi 1995. godine, a koja je nezadovoljna što niko nije odgovarao za njegovu smrt. Loš primjer na koji treba ukazati. No mi postavljamo pitanje Slobodanu Durmanoviću, uredniku Dnevnika 31. maja: Zar preko tri hiljade ubijenih civila (Bošnjaci i Hrvata) s prijedorske regije, od kojih je 102 djece, nisu bili vrijedni spomena? I to na Dan bijelih traka, kojim se obilježava početak etničkog čišćenja i strašnih zločina počinjenih u Prijedoru.

Ocjena 3

RTRS: Dodik u Rusiji

29. maj – 4. juni 2017.

POTEMKINOVA SELA: Sagom o predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i njegovom boravku u Sankt Peterburgu mogao bi se nazvati niz izvještaja emitovanih u dnevnicima u nedjelji iza nas. Svaki korak brižljivo je bilježen, uz isticanje brojnih protokola o privrednoj saradnji koje je s predstavnicima Sanktpeterburške gubernije potpisao. Tako udruženim snagama i Dodik i RTRS nastavljaju graditi Potemkinova sela.

JEDNOSTRANO IZVJEŠTAVANJE: Namjera  opozicije da u Narodnoj skupštini RS otvori raspravu o opozivu Vlade iskorištena je u dnevnicima tek kao povod da čelni ljudi SNSD-a i RS-a, predsjednik i premijerka, iznesu niz diskvalifikacija na račun te iste opozicije.

Iako su njihovim izjavama iznesene brojne kritike na sadržaj dokumenta koji je opozicija priložila uz zahtjev za održavanje sjednice parlamenta na kojoj bi se o opozivu Vlade raspravljalo, o sadržaju istog  gledaoci nisu saznali ni jednu jedinu riječ. Tačnije, nijedan od niza ekonomskih pokazatelja zvaničnih institucija ili Zavoda za statistiku RS-a.

PRIJEDOR ODBRANJEN: Kako je to Prijedor 1992. godine odbranjen od svojih građana, pitanje je koje se na RTRS-u ne postavlja. Tek, u Dnevniku 30. maja o toj “odbrani Prijedora” emitovan je izvještaj. Čuli smo brojne sugovornike koji su govorili o “bitki za Prijedor”, zbog koje su, kako navode, “samo Srbi suđeni za ratne zločine”. U Dnevniku  dan kasnije, u 15. minutu, vijest o “šetnji građana kojom je obilježeno 25 godina od stradanja 102 djece”. Koje djece, kako stradale i zašto je to Dan bijelih traka, nije rečeno ništa. A i kako bi sve stalo u onu jednu rečenicu koju je pročitao prezenter Dnevnika, podvučenu s nekoliko kadrova iz Prijedora?!

Izdvojeno

Kada nema argumenata zbog kojih Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH ne može donijeti zaključak kojim obavezuje Regulatornu agenciju za komunikacije (RAK) BiH da vrši monitoring centralnih informativnih emisija (dnevnika) sva tri javna emitera, novinari RTRS-a priču skreću u političke vode. Jer, od kojeg je značaja za javnost to što je zastupnik u PDPS-u BiH Zaim Backović bio pripadnik Armije BiH, valjda zna samo Gvozden Šarac. Backović traži da se, tvrde novinarevi birani sagovornici, još jedna nadležnost sa RS-a prenese na BiH. Ili se pak novinari i urednici RTRS-a boje da bi RAK konačno mogao raditi svoj posao i kroz monitoring utvrditi brojna kršenja standarda profesionalnog izvještavanja ovog javnog servisa.

Ocjena 1

Komparativna analiza

Ono što je prezentirano u dnevnicima BNTV-a i RTRS-a u nedjelji iza nas najbolje se može ocijeniti kroz skupštinske izvještaje. Izjave predstavnika pozicije, odnosno opozicije, tek su povod da se “svojima” ustupi prostor da iznose uvrede, napade i kritike na račun onih drugih.

About The Author