BHT1 I FTV: Da li je opravdana sva ta pažnja koja je poklonjena Neumu?

Obje televizije su na pregovore poslale reporterke koje su izvještavale s lica mjesta. Uz sve njihove napore, bio je to promašen događaj. Kada bi se tako pratili inflacija i ekonomsko usporavanje, gdje bi nam bio kraj

BHT1 I FTV: Da li je opravdana sva ta pažnja koja je poklonjena Neumu?
Foto: Anadoly Agency

 

BHT1: Istraživački prilozi bez političke odgovornosti

  1. – 31. januar 2022.

DOGOVORA NEMA, ALI IMA OPTIMIZMA: BHT1 je iz dana u dan pratio neumske pregovore oko Izbornog zakona, sve sa javljanjem reporterke sa lica mjesta. Tijana Kecman trudila se predstaviti vijest u dinamičnom maniru, sa što više novih i aktuelnih informacija, ali bilo je teško zadržati utisak dinamičnosti i dramatičnosti jer mediji su informacije dobijali na kašičicu. Epilog je bio u stilu dogovorili smo se da se nastavljamo dogovarati. BHT1 je u završnoj ocjeni (nedjelja, Anel Nurković) bio nešto optimističniji, pa su isticali da pomaka ima, kao i da pregovori „nisu uspjeli, nisu ni propali“.

ISTRAŽIVALI SMO, ALI NISMO UTVRDILI POLITIČKU ODGOVORNOST: BHT1 u subotu (Anel Nurković) u špici najavljuje da su istraživali zašto smo prvi u regionu po smrtnosti od koronavirusa. Već u naslovu se ističe da smo po vakcinaciji na začelju, čime se dobrim dijelom objašnjava visoka stopa mortaliteta. U prilogu se prikazuju crni statistički podaci, daju se izjave ljekara koji ponavljaju zašto je vakcina bitna u borbi protiv epidemije, ali se ne propituje odgovornost za debakl koji je doživjela kampanja imunizacije. Ako se već pominje podatak da je svega jedna četvrtina građana vakcinisana protiv bolesti COVID-19, ako se to smatra uzrokom velikog broja umrlih pacijenata, i ako se kaže da se sprovodi istraživanje na temu visoke smrtnosti u okolnostima pandemije, onda je zadaća javnog i odgovornog medija da reflektore uperi na odgovorne. I to na one koji snose političku odgovornost, koji kreiraju politike imunizacije, a to su u prvom redu ministri zdravlja. Prilog se uglavnom bazirao na sagovornicima iz Republike Srpske, pa je tu moralo biti mjesta i za Alena Šeranića, slatkorječivog ministra zdravlja koji je u početku pandemije itekako volio biti prisutan u medijima. Sada se već podvlači crta u borbi protiv virusa koji nam je promijenio živote, i vrijeme je da mediji izvuku na svjetlost dana ministre i sve one koji snose političku odgovornost. I da ih suoče sa neugodnim i jednostavnim pitanjima: Zašto je tek svaki četvrti građanin primio vakcinu? Šta ste mogli uraditi bolje i drugačije? Šta ćete uraditi sada da to promijenite? Zazivanje političke odgovornosti je nezamislivo bez javnih medija.

EKONOMSKE TEME: Urednik Milan Đurović donosi najbitnije nalaze iz MMF-ovog dramatičnog upozorenja o usporenom globalnom ekonomskom rastu i oporavku. Kakva je sudbina BiH? Kako će na nas uticati poremećeni lanci snabdijevanja u svijetu? Isti dan BHT1 javlja da su penzije u Republici Srpskoj povećane svega četiri odsto, a u prilogu kojim se prikazuje život i prosječni troškovi pezionera gledateljima se dočarava da se radi o minornom povećanju koje ne može pokriti inflaciju.

OCJENA: 4

FTV: I poslije Neuma, nema dogovora

  1. – 31. januar 2022.

NEUMSKI PREGOVORI: FTV je isto pratio neumske političke pregovore izbliza i opširno, a u završnoj ocjeni bili su nešto manje optimistični od kolega sa BHT1. Urednica Maida Muhović donosi naslov „Voli more, drž’ se kraja“, te s ironijom arhivira okupljanje u Neumu kao sastanak poslije kojeg je, uprkos optimizmu, ishod i dalje neizvjestan. Dejana Regoje u petak grafički prikazuje raspored snaga u Parlamentu i objašnjava koliko ruku je potrebno za izmjenu izbornog zakonodavstva. Istovremeno, vizuelno je dočarano koja stranka bi mogla podržati dogovorene reforme, koliko je za to glasova potrebno, a gdje mogu nastati nevolje. Politički lideri i međunarodni zvaničnici izašli su iz Parlamenta i odlučili su da se dogovaraju na samom jugu zemlje u hotelskom ambijentu. FTV je stvar vratio u parlamentarne okvire i podsjetio nas na aktuelni odnos političkih snaga.

POLICAJAC UHVAĆEN NA DJELU, NE I U DNEVNIKU 2: U javnosti se pojavila snimka sa nadzorne kamere na kojoj Zoran Čegar, zamjenik komandanta Specijalne jedinice FUP-a, udara i maltretira mladića koji radi na obezbjeđenju privatnog parkinga. Snimak je postao viralan u časku, a na portalu Klix imao je do sada 778 dijeljenja i 757 komentara. BHT1 je kratko izvijestio o nemilom događaju prikazavši snimak na kojem se vidi nasilje visokog policijskog oficira. Federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara zatražio je da se Čegar sankcioniše, a on mu je odgovorio prozivkom da ga treba testirati na narkotike. FTV nije ispratio incident o kojem su brujali mediji i javnost. Policijska brutalnost se vrlo teško dokazuje i rijetko prijavljuje, pa su snimci u kojima su policajci uhvaćeni na djelu prvorazredna senzacija, jer dokazuju ono o čemu se uglavnom šuška. To ne smije proći ispod radara javnim medijima od kojih se očekuje odgovorno, profesionalno i posvećeno izvještavanje. Naročito jer se na portalima i novim medijima sve često završi na vijesti u kojoj se tek kaže „pogledajte video“, a čime se publika, ako se ne da kontekst i ne obogati vijest, pretvara u puke posmatrače i voajere nasilja.

KAKO VODITI DNEVNIK 2: Anel Husnić je i ranije znao voditi Dnevnik 2, ali bi onda naprasno nestao. Husnić je ovog ponedjeljka opet vodio centralnu informativnu emisiju, i to odmjereno, znalački i sigurno. Informacije bi naglasio tamo gdje treba podebljati ton, i sve zajedno to izgleda više nego pristojno. FTV u Husniću ima TV lice koje zaslužuje mjesto u Dnevniku 2.

OCJENA: 4

 

KOMPARATIVNA ANALIZA: Obje televizije su u Neum poslale reporterke koje su nas izvještavale s lica mjesta. One su se trudile pojačati dramaturgiju, pomno pratiti tok sastanka, ali, uz sve njihove napore, bio je to, medijski gledano (znalci kažu i politički), promašen događaj. Publika u sadržajnom smislu nije čula ništa novo. Izborne reforme su kao tema široj javnosti prilično daleke i nepristupačne. Da li je bila opravdana sva ta pažnja kojom su počašćeni akteri neumskih toplih zimskih dana? Kada bi se s jednakom pažnjom pratili inflacija i ekonomsko usporavanje, gdje bi nam bio kraj.

 

 

Plus sedmice

BHT1

Ekonomske teme se više ne preskaču. Inflacija, globalni poremećaji i rast cijena ne mogu se više zaobići i sastavni su dio Dnevnika 2.

FTV

FTV je pratio iz dana u dan neumske pregovore, a posebno koristan je bio prikaz političkih snaga u Parlamentu.

 

Minus sedmice

BHT1

Ekonomske vijesti i pitanja treba pretvoriti u politička pitanja p(r)ozivajući sve više i sve češće političare na odgovornost. Njihova odgovornost nisu samo izborne reforme već i usporeni ekonomski rast i oporavak.

FTV

Neke vijesti se moraju obraditi posvećeno i ozbiljno kao što je snimak policijske brutalnosti koji je s pravom uznemirio javnost.

 

About The Author