Najpoznatiji svjetski autori – antivakseri godišnje zarade i do 2,5 miliona dolara putem platforme Substack, dok je istraživanje Centra za suzbijanje mržnje u digitalnom svijetu izračunalo da prominentni antivakseri mogu zaraditi i više od 12,5 miliona dolara od drugih online platformi.
Substack su sredinom 2021. godine mediji prozvali i “platformom za banovane”, što znači da je većinom koriste ljudi kojima je zabranjen pristup Facebooku, Twitteru, Instagramu, Linkedinu i drugim mrežama jer su ih koristili za propagandu, govor mržnje, širenje lažnih informacija o Covidu-19, vakcinama i teorijama zavjere.
Joseph Mercola, doktor alternativne medicine i novinar-antivakser Alex Berenson, uz pisca Salmana Rushdieja su među najpoznatijim imenima koja koriste ovu platformu. Tu su kantautorica Patti Smith, te bivši savjetnik iz Downing Streeta Dominic Cummings, prenosi The Guardian.
Mercola i Berenson su među top pet autora antivakserskog sadržaja koji se putem newslettera objavljuje na Substacku, koji prema procjenama zarade više od 2,5 miliona dolara.
Računica Substacka izgleda ovako: Autori zadržavaju 90 posto prihoda od pretplate, 10 posto ostaje Substacku, a autori su dužni platiti tri posto prihoda kompaniji Stripe.
Istraživanje Centra za suzbijanje mržnje u digitalnom svijetu (CCDH) navodi da je Mercola u 2021. godini zaradio minimalno milion dolara od pretplatnika. Pretplata na njegov newsletter iznosi 50 dolara. Berenson je zaradio 200.000 dolara više od njega, a pretplata na njegove tekstove je 60 dolara.
Steven Krisch, poduzetnik iz IT industrije, virolog Robert Malone, te anonimni autor koji objavljuje pod pseudonimom Eugyppius, sve poznati vakcinoskeptici, akumulirali su dobit od 300.000 dolara.
Imran Ahmed, izvršni direktor CCDH, pojasnio je da kompanije poput Substacka uopće nemaju obavezu da kontroliraju ovakav sadržaj, te da uvijek mogu reći “ne” ovim temama.
– Mogli su reći ne. Ovdje se ne radi o slobodi. Ovdje se radi o profitiranju od laži. Substrack bi odmah trebao da prestane da profitira od dezinformacija koje ozbiljno mogu naškoditi čitaocima – pojasnio je Ahmed.
Glasnogovornik Substacka uputio je The Guardianu i jedan esej, koji su potpisali Chris Best, Hamish McKenzie i Jairaj Sethi, osnivači platforme, u kojem su naglasili da “ušutkavanje skeptika oko vakcina neće uspjeti”.
– Dok se suočavamo sa sve većim pritiskom da cenzuriramo sadržaj objavljen na Substacku koji se nekima čini sumnjivim ili nepoželjnim, naš odgovor ostaje isti: donosimo odluke zasnovane na principima, a ne na PR-u, branit ćemo slobodno izražavanje i držimo se svog stava o moderiranju sadržaja – rekli su.
Substackove smjernice sadržaja navode da su “kritika i diskusija o kontroverznim pitanjima dio diskursa, tako da radimo na pronalaženju razumne ravnoteže između ova dva prioriteta”. Platforma zabranjuje sadržaj koji “promovira štetne ili nezakonite aktivnosti”, ali također očekuje od autora da moderiraju i upravljaju svojim online zajednicama, odnosno pretplatnicima.
CCDH je rekao da je 2,5 miliona dolara minimalan prihod koji ostvaruju autori skeptici, ali da cifra može da ode i do 12,5 miliona dolara. Zanimljivo Substrack ne daje tačne brojeve koliko koji autor ima pretplatnika, nego daje samo naznake. Ispod autora biltena stoje informacije poput “hiljade” i “deseci hiljada”.
Mercola i Berenson imaju “desetke hiljada” pretplatnika, a CCDH računica je da imaju više od 20.000, a ova platforma je u novembru 2021. godine, kako je prenio Financial Times, proslavila milion pretplatnika, a od samog početka su se kao start-up kompanija profilirali kao alternativa klasičnom novinarstvu i postavci medija.
Osnovani su 2017. godine, kao alternativa medijima, alternativa Facebooku, ali pravi rast im je nastao onog momenta kada su Facebook i Twitter počeli da zabranjuju pristupe osobama koje šire lažne sadržaje i informacije o Covidu-19, mjerama i vakcinama.
Financial Times piše da je New York Times izgubio nekoliko autora, koji su prešli na Substack, poput Casey Newton i Marca Steina, koji su napustili NYT i odlučili da rade samostalno na novoj platformi.
Izvor: RSE