VSTV raspravlja o izmjenama Krivičnog zakona RS kojim se kriminalizira kleveta

Ranije mišljenje VSTV-a navodi za izmjene u znatnoj mjeri utiču na ostvarivanje osnovnih demokratskih postulata pravne države

VSTV raspravlja o izmjenama Krivičnog zakona RS kojim se kriminalizira kleveta
Foto: Žurnal Info

Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) zakazalo je redovnu sjednicu na kojoj bi, između ostalog, trebala biti razmatrana Informacija o Mišljenju na Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Republike Srpske.

Radi se o Mišljenju koje je VSTVBiH usvojio telefonskim/elektronskim glasanjem 23. juna, a s obzirom na to da je davanje mišljenja o spomenutom nacrtu zakona odloženo na redovnoj sjednici VSTV-a BiH od 14. juna.

Spomenuti nacrt zakona Narodna skupština RS usvojila na sjednici 23. marta, a njime su, uz ostalo, uvode krivična djela – protiv časti i ugleda, odnosno krivična djela uvrede i klevete, a što je u javnosti označeno kao kriminalizacija klevete i uvrede, odnosno ukidanje medijskih sloboda i slobode govora.

U skladu s nadležnostima iz člana 17. tačka 28. Zakona o VSTV-u BiH i na temelju sistematične, komparativne analize zasnovane na objektivno provjerljivim obavezujućim pravnim standardima, VSTVBiH je usvojio Mišljenje na Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS.

Prema Mišljenju, koje je objavljeno na službenoj stranici VSTV-a BiH, a u pogledu pravnog novuuma propisanog Nacrtom zakona, kojim je uvedena glava XVIla – Krivična djela protiv časti i ugleda i to u odnosu na krivicna djela: uvreda, kleveta i iznošenje ličnih i porodičnih prilika, ocijenjeno je, između ostalog, kako je u kontekstu svih krivičnih djela protiv ugleda i časti, potrebno imati u vidu da je povećana zaštita javnih ličnosti u direktnoj koliziji sa odredbom člana 10. Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

– Kako iz popratnog materijala sadržaja odredbi Nacrta zakona nije obrazloženo pitanje svrhe i razmatranja aspekta nužnosti za navedene zakonske odredbe, to bi za donošenje izmjena i dopuna koja u znatnoj mjeri utiču na ostvarivanje osnovnih demokratskih postulata pravne države bilo uputno obrazloženje načela proporcionalnosti sankcija sa željenim ciljem i slobodom izražavanja – navodi se u Mišljenju.

Pozivajući se pravne standarde i praksu Evropskog suda za ljudska prava, VSTVBiH smatra kako propisivanjem kazne neprilagođene ličnosti učinitelja efekat auto cenzurisanja, ali i sankcionisanja može potencijalno imati za posljedicu neosnovano ograničavanje uživanja prava na slobodu izražavanja kao stuba izgradnje demokratskog društva, o čemu bi izvršna i zakonodavna vlast trebale voditi računa.

Dodatna pojašnjenja u vezi s datim Mišljenjem bit će prezentirana na sjednici VSTV-a BiH, potvrđeno je Feni iz ovog regulatornog tijela.

About The Author