Internet stranice tri medija mogle bi biti zabranjene u Turskoj osim ako se ne prijave za dozvole za online emitiranje, kazao je za DPA zamjenik predsjednika nacionalnog regulatornog tijela za emitiranje (RTUK).
Američki emiter Glas Amerike, Euronews iz Lyona i Deutsche Welle iz Bona treba da dobiju licence da bi mogli nastaviti emitiranje putem interneta, kazao je zamjenik šefa RTUK-a Ibrahim Uslu.
Uslu dodaje da će regulator objaviti detaljno obavještenje o svojoj odluci na internet stranici “u roku od sedam do 10 dana”. Nakon toga, mediji imaju 72 sata da ispune traženo.
On je citirao propis koji je parlament usvojio 2018. godine prema kojem nadzorni organ ima ovlaštenje da zabrani ili suspendira domaće i strane medijske usluge na zahtjev ako ne dobiju dozvolu od RTUK-a. Zakon je stupio na snagu 2019. godine.
– Ove tri internet stranice će biti ugašene ako se ne pridržavaju pravila – rekao je Uslu, dodajući da odluka “nema nikakve veze s cenzurom, već je dio tehničkih mjera” te dodao da očekuju od medija da se povinuju tim pravilima.
Tri medija moraju osnovati kompaniju sa sjedištem u Turskoj nakon što podnesu zahtjev za dozvole, rekao je on, dodajući da je RTUK spreman zatražiti i od drugih stranih medija da pokrenu postupak dobijanja licenci.
U medijima u Turskoj dominiraju poslovni ljudi bliski predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu i njegovoj Partiji pravde i razvoja (AKP).
Strani novinski sajtovi u posljednje vrijeme postaju sve popularniji. Kritičari – među kojima je i İlhan Tasci, član opozicione Republikanske narodne partije (CHP) kritizirali su propis kao cenzuru.
– Nakon lokalnih medija, došlo je vrijeme da se prate i ušutkuju međunarodne novinske stranice – napisao je Tasci na Twitteru.
U 10-članom odboru RTUK-a dominiraju AKP i njen krajnje desničarski saveznik, Stranka nacionalističkog pokreta (MHP).
Prošlog mjeseca, Erdogan je upozorio da će njegova vlada preduzeti mjere protiv medijskih sadržaja za koje se smatra da su štetne za “nacionalne i duhovne vrijednosti”.
RTUK je u prošlosti kažnjavao televizijske stanice i servise za streaming, uključujući Netflix, za emitiranje takvog sadržaja. Netflix i Amazon Prime su dobili licencu 2020. godine, navodi državna novinska agencija Anadolu.
Turska je na 153. od 180 država na Svjetskom indeksu slobode medija Reportera bez granica za 2021. godinu.
Odluka RTUK-a „međunarodne nezavisne internet medije koji djeluju u Turskoj stavlja pod nadzor i postoji rizik da budu meta novčanih kazni”, naveo je Međunarodni institut za štampu (IPI) upozoravajući na “dalje uznemiravanje medija”.
Vlada sve više suzbija političke vijesti, posebno one koje kritiziraju vladu i predsjednika uoči planiranih općih izbora 2023. godine, rekao je aktivista za prava na internetu Yaman Akdeniz.
Izvor: DPA/RSE