Ovogodišnji Svjetski dan knjige i autorskih prava – koji se obilježava 23. aprila – dolazi u trenutku ključne tačke u sukobu između autora i internetskih divova jer sindikati pojačavaju pozive da osiguraju da su novinari plaćeni za korištenje svog rada.
Međunarodna i Evropska novinarska federacija (IFJ/EFJ) pozvale su vlade i civilno društvo da osiguraju da internetski divovi ne kontroliraju informacije i da novinari dobiju pošten dio beneficija prikupljenih kada njihova djela koriste tehnološke korporacije.
IFJ i EFJ upozorili su na tekuće poslovne modele velikih tehnoloških divova kao što su Facebook (Meta) i Google koji ostvaruju prednosti distribucijom riječi, slika i zvukova autora.
– Facebook i Google monopolizirali su svjetsko tržište oglašavanja, nanijevši pustoš na finansijskim temeljima nezavisnog izvještavanja – kazali su, naglašavajući da kao odgovor, vlade traže načine da ih natjeraju da plate za autorski rad.
Evropska unija 2019. godine donijela je Direktivu o autorskim pravima i srodnim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu, koja uključuje mjeru kojom se izdavačima daje takozvano „susjedsko pravo” da traže naknadu za autorski rad.
Direktiva nije savršena te su IFJ i EFJ predložili da bi novinari trebali primati minimalni postotak prihoda izdavača od internetskih divova, distribuiranih preko društava za naplatu. Direktiva sadrži opću obvezu da novinari dobivaju “prikladan dio” prikupljenih prihoda.
– Mnoge zemlje članice Evropske unije propustile su rok za prenošenje Direktive u svoje nacionalno pravo. Neki su dodali nepoželjan zakon koji nije u Direktivi – kao što je pretpostavka da rad zaposlenih novinara pripada izdavaču, kao u sistemu autorskih prava – kazali su iz ovih organizacija.
U nekoliko država članica EU-a Google posebno pokušava izbjeći zakonsku obvezu plaćanja grupiranjem “ponuda” izdavačima koje uključuju plaćanja, prema vlastitom nahođenju, u okviru svog proizvoda “News Showcase”.
U engleskom govornom području autorsko pravo je “pravo vlasništva”. Pretpostavlja, na primjer, da je “autor” djela obavljenog prema ugovoru o radu poslodavac, a ne čovjek koji stoji iza kreacije. S obzirom na to, Australija je 2021. godine donijela “kod vijesti” – prkoseći Googleovoj prijetnji da će povući sve usluge pretraživanja iz zemlje.
Dana 5. aprila sličan zakon prošao je prvu fazu u kanadskom parlamentu – opet, bez odredbe da novinari dijele prihode. U SAD-u je Zakon o konkurenciji i očuvanju novinarstva uveden 2021. godine.
Federacije ocjenjuju da je vrijeme da zemlje članice EU prenesu direktivu i osiguraju da njihovo nacionalno zakonodavstvo uključuje jasne odredbe o plaćanju novinarima za korištenje njihovog rada.
Izvor: IFJ