RTRS I BNTV: U znaku Baje Malog Knindže

Najveće zvjezde neustavnog praznika bili su Milorad Dodik i Mirko Pajčin. SDS-u nije po volji što nisu dobili veliko priznanje, a „Alijin Srbin“ Nenad Kecmanović jeste

RTRS I BNTV: U znaku Baje Malog Knindže
Foto: Nezavisne.com

 

RTRS: Šta su rekli svjetski mediji?

  1. – 15. januar 2024.

KRUPNE RIJEČI: „Veličanstveno, spektakularno, sloboda, mir“, riječi su koje su frcale iz izvještaja Jasenka Todorovića o obilježavanju Dana Republike Srpske, 9 januara, nakon uvoda u Dnevnik 2 koji je otvoren sa „Dobro veče, sretan ti rođendan, Republiko“.

Gotovo cjelokupan Dnevnik bio je posvećen 9. januaru, a obraćanja Milorada Dodika nakon defilea održanog u Banjaluci te izvještavanje novinara i izjave izabranih sugovornika nalikovali su utrkivanju u tome ko će izraziti veću dozu patriotizma. „Ovo je Republika Srpska koja sebe voli“ i „Republika Srpska je obnovila svoju državnost 9. januara“ samo su neke od poruka, koje su emitovane. Uz naglašavanje kako su se zastave „vijorile u cijeloj Republici Srpskoj“.

Navedeno je i koga je sve Dodik odlikovao, no izbjegnuto je da se spomene da se među njima našao i krajnje kontroverzni folker, poznat gotovo isključivo po svom nacionalističkom zapjevanju, Baja Mali Knindža.

VERBALNI NAPADI: Druga polovina druge polovine Dnevnika 2 bila je posvećena još jednom verbalnom napadu političara RS-a na ambasadora SAD-a. Tako je neustavni Dan RS-a ujedinio i poziciju i opoziciju, koje ne prihvataju bilo kakvo, pa čak ni kroz odluke Ustavnog suda BiH, osporavanje ovog praznika.

Tema obilježavanja 9. januara nastavljena je i u narednim danima fokusiranjem na Dodikovu izjavu da je „Republika Srpska sa svečane parade poslala poruke mira i ljubavi“!?

MNOGI SVJETSKI: Iz Dnevnika 10. januara izdvajamo prilog u kojem se u najavi navodi da su „mnogi svjetski mediji višečasovno izvještavali o spektakularnoj i veličanstvenoj proslavi Dana Republike Srpske“. No nakon najave, gledateljima je od „mnogobrojnih svjetskih medija“ prezentirana tek izjava glavnog urednika beogradskog dnevnog lista Politika, kao i to da je ruska agencija Sputnjik navela da je iz kritika zbog obilježavanja Dana RS-a „vrištalo zlo“. U istom izvještaju tek je usput spomenuto da su „pojedini mediji iz Federacije BiH i regiona negativno izvještavali“ o ovom događaju.

Od ostalih tema izdvajamo nastavak oštrog protivljenja predstavnika vlasti RS-a mogućnosti da visoki predstavnik nametne tehničke izmjene Izbornog zakona, uz Dodikovu prijetnju da će uslijediti odgovor iz RS-a.

NAPADI NA POVRATNIKE: Paljenje zastave RS-a u Zenici i zahtjev za njeno skidanje s pravoslavnog hrama u Konjicu zahtijevaju osudu. Mada, kada se pažljivo pogleda snimak, u pitanju je ili zastava Srbije ili bivša zastava ovog entiteta. No bez obzira, ove incidente kao i kamenovanje kuće Srpkinje u okolini Mostara policija Federacije BiH mora riješiti. Ali licemjerno je i od predstavnika vlasti RS-a, a posebno javnog servisa ovog bh. entiteta, da ni jednom riječju nisu spomenuli ili osudili provokacije prema Bošnjacima u Bratuncu i Srebrenici na pravoslavni Badnjak.

ZADOVOLJNI GRAĐANI: Kako je u bh. entitetu Republika Srpska od početka ove godine lakše nabrojati radne od neradnih dana, jer su se slavlja nizala jedno za drugim, takvu atmosferu uredništvo Dnevnika evidentno nije željelo pomutiti temama iz svakodnevnog života. Tako je tek uzgred spomenuto da se kampanja društveno odgovornih proizvođača i trgovaca koji su prihvatili nultu maržu na određen broj proizvoda nastavlja. Pritom se u anketi biraju isključivo „jako zadovoljni građani“. To što statistika ukazuje na to da ova akcija nije doprinijela ekonomskom položaju građana i rasteretila im kućne budžete, za uredništvo Dnevnika 2 nije važno. Oni ionako u kontinuitetu žive u nekoj drugoj, paralelnoj stvarnosti blagostanja.

Ocjena: 1

 

BNTV: Neustavni praznik

  1. – 15. januar 2024.

NE SPOMINJU NEUSTAVNOST: Patriotskog naboja, mada u manjoj mjeri nego na RTRS-u, nije nedostajalo ni u izvještaju ove medijske kuće u Dnevniku 9. januara povodom obilježavanja Dana Republike Srpske.

Očekivano, ni novinari BNTV-a ne spominju neustavnost ovog praznika, navodeći da je „Republika Srpska osnovana u miru 9. januara 1992. godine kao odgovor srpskih poslanika u Parlamentu BiH na preglasavanje o ostanku u Jugoslaviji“. Izvještaj sa svečanog defilea policije i predstavnika civilnih organizacija i ustanova podvučen je himnom RS-a, te su gledatelji imali priliku čuti i dio obraćanja Milorada Dodika.

OPET FRAZE: Za komentare povodom 9. januara uredništvo Dnevnika 2 biralo je bivšeg i sadašnjeg predsjednika SDS-a, Mladena Bosića i Milana Miličevića. Od Miličevića smo čuli političku frazu o „Republici Srpskoj stvorenoj u miru, odbranjenoj u ratu i međunarodno priznatoj u Daytonu“.

Neustavni Dan RS-a bio je u fokusu novinara Dnevnika i 10. januara, a povod je njegovo obilježavanje u Brčkom. Poruke iste kao i dan ranije, ali ovog puta od entitetskog premijera Radovana Viškovića.

Kako BNTV čvrsto stoji uz politiku SDS-a, ne čudi ni emitovanje reagovanja portparola te stranke Stevana Salatića na ordene koje je Milorad Dodik povodom Dana RS-a dodijelio. Salatiću je zasmetalo što se među odlikovanima nije našao SDS, već Nenad Kecmanović, za koga je kazao da je „do juna 1992. godine bio Alijin Srbin“. Svaki komentar držimo suvišnim, jer začudo (ili ipak ne) dodjeljivanje ordena Baji Malom Knindži nije zasmetalo ni SDS-u ni BNTV-u, te ga nisu ni spomenuli.

I u ovoj nedjelji ponovit ćemo da su od političkih pitanja daleko kvalitetniji izvještaji koji se bave društvenim temama.

Izdvojit ćemo temu koja se bavila sve većim brojem građana u BiH ovisnim o kockanju. Naveden je podatak da je registrovano najmanje 50 hiljada ovisnika o kocki u dobi od 16 do 80 godina koji su prolazili neki vid liječenja, te da se mladi počinju kockati već u adolescentnoj dobi.

Ocjena: 3

 

Komparativna analiza

Unatoč činjenici da je Ustavni sud BiH u dva navrata osporio obilježavanje 9. januara kao Dana RS-a, obje medijske kuće tome ne pridaju nikakav značaj. Jer oko 9. januara jedinstvo srpske političke scene je neupitno, a BNTV i RTRS samo su glasnogovornici političkog narativa o Republici Srpskoj „stvorenoj u miru, odbranjenoj u ratu i međunarodno priznatoj u Daytonu“. Povijesne okolnosti i činjenice vezane za 9. januar 1992. godine, kao i sve posljedice koje su se kao proizvod toga dogodile tokom rata u BiH, ni jedna ni druga medijska kuća ne smatra relevantnim niti ih propituje.

Plus sedmice

RTRS

Nijedan izvještaj.

BNTV

Analiza razloga odbijanja vlasti RS-a, suprotno zakonu, da se negativni revizorski izvještaji o poslovanju javnih preduzeća i ustanova ne razmatraju na sjednicama Narodne skupštine RS. Opozicioni poslanici su upozorili i da tužilaštva u RS-u kojima se ti izvještaji također podnose do sada nisu na njih reagovala niti pokretala istrage zbog nenamjenskog trošenja javnog novca.

Minus sedmice

RTRS

U skladu sa stavovima cjelokupne srpske političke scene u kontekstu obilježavanja neustavnog Dana Republike Srpske, RTRS nastavio je s praksom podcrtavanja političkog narativa da je „Republika Srpska nastala 9. januara 1992. godine i da je u Dejtonski sporazum unijela svoju državnost“. Ako je to tako, zašto je onda, ne pitaju se novinari RTRS-a, potpis na Dejtonski sporazum u ime Republike Srpske stavio Slobodan Milošević, a ne neko iz političkog vrha bosanskih Srba?

BNTV

Novinari BNTV-a mnogim političkim i ekonomsko-socijalnim pitanjima prilaze analitički. Ipak, kada se radi o političkim stavovima opozicije u RS-u, oni se, ma kakvi da jesu, ne propituju. Iz nedjelje iza nas izdvajamo pitanje hoće li visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH nametnuti tehničke izmjene Izbornog zakona. SDS se tome oštro protivi, navodeći da su protiv svakog nametanja, a pogotovo „nelegalnog visokog predstavnika“. Istovremeno se protive i donošenju izbornog zakona RS-a, ali se zalažu za usvajanje tehničkih izmjena izbornog zakonodavstva na državnom nivou. Ako za to ne postoji suglasnost državnih zastupnika SNSD-a, kako je to moguće izvesti, ne pitaju novinari BNTV-a. Ne pitaju ni šta zapravo želi opozicija u RS-u na čelu sa tom strankom.

 

About The Author