Provjerivači činjenica u Indiji suočeni su s prijetnjama u borbi protiv dezinformacija

Indija ima 17 organizacija za provjeru činjenica koje je certificirao IFCN, što je više od bilo koje druge zemlje

Provjerivači činjenica u Indiji suočeni su s prijetnjama u borbi protiv dezinformacija
Foto: 4Liberty.eu

Grupa indijskih provjerivača činjenica na prvoj je liniji borbe protiv dezinformacija dok su suočeni s online zlostavljanjima i pravnim prijetnjama.

Indija ima najveći broj certificiranih organizacija za provjeru činjenica na svijetu, ali se osjećaju brojčano nadjačani u zemlji sa stotinama miliona korisnika interneta, rastućom vjerskom netrpeljivošću, govorom mržnje i sve manjom slobodom medija.

BOOM Live jedna je od organizacija koje metodično razotkriva neke od cunamija neistina u toj zemlji, ali njihovi se napori mogu činiti kao kap u moru.

– To je neravnopravna borba. Provjerivači činjenica uvijek će biti gubitnici koji će se boriti protiv dezinformacija s ograničenim resursima – kazala je glavna urednica BOOM Livea Jency Jacob za AFP.

Tim pretražuje WhatsApp grupe koje su vodeći izvor dezinformacija u Indiji i internet tražeći potencijalne priče koje bi razotkrio.

BOOM, koji je pokrenut 2016. godine, ima 15 provjeravača činjenica širom Indije i zadatak da u zemlji koja se bori s nedostatkom digitalne pismenosti dat odgovor na ubrzano širenje internetskih laži.

Sloboda medija u najvećoj svjetskoj demokratiji također je sve više napadnuta od hinduističkog nacionalističkog premijera Narendre Modija, kažu aktivisti. Indija je ove godine pala za osam mjesta na 150 od 180 zemalja u Svjetskom indeksu slobode medija Reportera bez granica.

Sve veći broj osoba koje provjeravaju činjenice suočava se s “ciljanim uznemiravanjem i prijetnjama sudskim sporovima”, kazao je za AFP Enock Nyariki iz Međunarodne mreže za provjeru činjenica (IFCN) pri Institutu Poynter u Sjedinjenim Američkim Državama koji osigurava certifikate vjerodostojnosti onih koji se bore protiv dezinformacija.

Mohammed Zubair, suosnivač organizacije za provjeru činjenica Alt News koji je trn u oku Modijevoj vladi, zatvoren je u junu nakon što ga je anonimni korisnik Twittera optužio za uvredu hinduističkog boga u tweetu starom četiri godine. Zbog bujice zlostavljanja desničarskih grupa, sedmicama kasnije dobio je kauciju nakon što se borio s hrpom slučajeva zbog kojih je lutao po raznim sudovima.

Pratik Sinha, drugi suosnivač Alt Newsa, rekao je da su sudska bitka, kao i niz obavijesti o kleveti, dodatno povećali finansijski teret organizacije, koja se u potpunosti finansira od donacija.

Indija, s populacijom od 1,4 milijarde ljudi, ima 17 organizacija za provjeru činjenica koje je certificirao IFCN, što je više od svih drugih zemalja. Poređenja radi, Sjedinjene Države imaju 12. Ipak širenje dezinformacija na stotinama regionalnih jezika nadmašilo je rast operacija provjere činjenica.

Posljedice virusnih dezinformacija mogu biti smrtonosne. Godine 2018. deseci ljudi ubijeni su u nizu linčova koji su potresli zemlju nakon što su se na pametnim telefonima proširile lažne glasine o otmici djece.

Kao i u drugim zemljama, indijski provjerivači činjenica djeluju u sistemu u kojem internetske laži putuju brže od istine, a objave koje šire dezinformacije često dobivaju više pažnje od pravih vijesti.

BOOM-ovo nedavno razotkrivanje lažnih izvještaja o državnom udaru u Kini, potaknutih višestrukim indijskim računima kao i nekim glavnim televizijskim kanalima, istaknulo je uznemirujuću stvarnost profitera dezinformacija.

Neutemeljene glasine toliko su se proširile da su neki internetski trgovci počeli koristiti hashtag #Chinacoup kako bi boostali postove koji reklamiraju namještaj, posuđe za kuhanje i kućanske aparate.

Studija Microsofta iz 2019. godine kaže da Indija ima više internetskih prijevara i neistina nego ostatak svijeta. Pokazalo je da se 64 posto Indijaca susrelo s “lažnim vijestima” u poređenju s globalnim prosjekom od 57 posto.

Izvor: AFP

About The Author