Pravosuđe i mediji: Kontinuiranim dijalogom do kvalitetnijeg informiranja građana

Potrebno osigurati da je javnost adekvatno informirana o procesuiranju slučajeva slučajeva koji mogu imati uticaja na stabilnost i napredak u BiH

Pravosuđe i mediji: Kontinuiranim dijalogom do kvalitetnijeg informiranja građana
Foto: Media.ba

Kontinuirano održavanje dijaloga između pravosuđa i medija je neophodno kako bi se osnažilo povjerenje i postiglo bolje razumijevanje rada obje profesije, što predstavlja put ka boljem i kvalitetnijem informiranju javnosti o radu pravosuđa.

To je jedan je od zaključaka jednodnevnih edukacija koje je Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV) u saradnji sa Misijom OSCE-a u BiH i Udruženjem BH novinari organiziralo za predstavnike sudova, tužilaštava i medija.

Potpredsjednica VSTV-a BiH Sanela Gorušanović Butigan i stalni član VSTV-a Sanin Bogunić istakli su jasnu opredijeljenost za postizanjem visokog nivoa transparentnosti što potvrđuje i organizacija ovih edukacija, čija implementacija treba da doprinese boljem razumijevanju i saradnji pravosuđa i medija.

Jednodnevne edukacije omogućile su da predstavnici sudova, tužilaštava i medija jedni druge podučavaju o specifičnostima koje su važne za rad obje profesije, što bi trebalo rezultirati boljim razumijevanjem okolnosti s kojima se pravosuđe suočava i potreba novinara prilikom pružanja tačnih i blagovremenih informacija o radu pravosudnih institucija javnosti BiH.

Edukacije su poslužile da se kroz primjere dobre i loše prakse obje profesije osvijeste o pitanjima gdje postoji nerazumijevanje i da, vodeći se ukazanim činjenicama, nastoje unaprijediti proces izvještavanja u narednom periodu.

– Nadopunjujući jedni druge, pravosuđe i mediji moraju osigurati da je javnost adekvatno informirana o procesuiranju slučajeva, uključujući osjetljive i kompleksne slučajeve koji mogu imati uticaja na stabilnost i napredak u BiH, kao što su slučajevi koji se tiču organiziranog kriminala, korupcije i ratnih zločina- kazala je glasnogovornica Misije OSCE-a u BiH Željka Šulc.

Predstavnici medija su pozdravili organizaciju edukacija i istakli da se ovakvi događaji trebaju češće organizirati, jer omogućavaju i jednoj i drugoj strani da razgovaraju o poteškoćama s kojima se susreću prilikom informiranja javnosti o radu pravosuđa, te predstavljaju priliku da jedni druge savjetuju i kako da poteškoće i otklone.

Generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić kazala je da su edukacije pokazale kako obje profesije imaju potrebu za češćim direktnim razgovorima, razmjenom informacija i izgradnjom povjerenja.

– Svima je jasno da su i novinari i pravosuđe pod snažnim pritiscima, da im ti pritisci često ometaju slobodan, odgovoran i zakonit rad u interesu građana i javnosti – dodala je.

Edukacija je bila korisna i zbog toga što su novinari mogli više govoriti o važnosti pristupa informacijama i boljoj komunikaciji sa pravosuđem, te efikasnijem procesuiranju prijetnji i napada na medijske djelatnike, kojih je sve više i više, naročito u online sferi.

Obje strane su potvrdile da u periodu koji je pred njima trebaju pokazati da otvorenošću, dobrom voljom i profesionalnošću mogu unaprijediti međusobnu komunikaciju koja će rezultirati i pravovremenim informiranjem građana.

Izvor: Udruženje BH novinari

About The Author