Ne stišavaju se reakcije nakon odluke NSRS-a da kriminalizira klevetu

Suštinski predviđene izmjene višestruko su sporne i opasne, a osim što su neusaglašene sa postojećim zakonskim okvirom, drakonskim kaznama dodatno će se stvoriti atmosfera straha od iznošenja kritike na rad vlasti

Ne stišavaju se reakcije nakon odluke NSRS-a da kriminalizira klevetu
Foto: narodnaskupstinars.net

Ne stišavaju se reakcije nakon što su poslanici entitetskog parlamenta Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su Nacrt zakona o izmjenama Krivičnog zakona kojima se kriminalizira kleveta u tom bosanskohercegovačkom enitetu, a zakon će biti upućen u javnu raspravu u trajanju od 60 dana.

Od kada je Vlada RS-a utvrdila nacrt tog zakona uslijedile su brojne reakcije međunarodnih organizacija i novinarske zajednice. Vijeće za štampu i online medije u BiH ocijenilo je da taj zakon direktno narušavaju osnovni principi slobode izražavanja.

Upravni odbor Vijeća upozorio je nadležne da su predviđene izmjene zakona vrlo štetne po medijske slobode, te su podsjetili da je sloboda izražavanja temeljno pravo. Ona je i u ključnom prioritetu (broj 12) u Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji.

Bosna i Hercegovina, navode iz Vijeća za štampu, treba poduzeti konkretne korake u garantovanju slobode izražavanja i zaštiti novinara, a ne korake unazad, a u izmjenama je izostavljen pojam “javni interes” koji je osnovni pojam etičkih novinarskih standarda.

Enormno visoke kazne, koje su predviđene izmjenama Zakona u RS, kako navode u Vijeću, doprinijet će cenzuri, autocenzuri, te po samom izvršenju i gašenju medija, jer se radi o neutemeljeno visokim iznosima.

Pozvali su sve aktere političke scene u Republici Srpskoj, te novinarska udruženja, akademsku zajednicu i međunarodne organizacije da u narednih 60 dana izvrše dodatne napore kako bi kroz javnu raspravu izmijenili sve sporne odredbe i amandmanima preoblikovali ovaj štetni zakon.

Transparency International BiH, s druge strane, pozvao je predlagače da povuku predloženi Nacrt zakona uz napomenu da javna rasprava može biti iskorištena samo za povlačenje spornih odredbi jer svaka kriminalizacija klevete predstavlja veliki korak nazad u zaštiti slobode izražavanja.

Ističu da su suštinski predviđene izmjene višestruko sporne i opasne, a osim što su neusaglašene sa postojećim zakonskim okvirom, drakonskim kaznama dodatno će se stvoriti atmosfera straha od iznošenja kritike na rad vlasti.

Iz TI BiH navode da će uvođenje slobode govora u domen razmatranja u krivičnom postupku stvoriti brojne prepreke za rad medijskih kuća u cijeloj BiH, ali će uticati i na slobodu svakog građanina da javno govori ili iznosi bilo kakve informacije i stavove.

– Odredbe kojima se uvode krivična djela protiv povrede časti i ugleda, ne mogu biti popravljene i unaprijeđene javnom raspravom, te je jedini način da se one potpuno izbrišu. Fingiranje javne rasprave isključivo je u funkciji stvaranja privida učešća javnosti u donošenju odluka – saopćili su.

Usvajanje Nacrta zakona zlokobna je najava stvarnih namjera vladajućeg režima u bh. entitetu da u potpunosti onemogući prava i slobode govora, mišljenja, okupljanja i djelovanja svim neistomišljenicima, kazao je Feni predsjednik Upravng odbora TIBiH Srđan Blagovčanin.

Podsjeća da su ova zakonska rješenja donijeta uprkos reakcijama javnosti, građana, medija, aktivista civilnog društva, međunarodne zajednice, uključujući Ujedinjene narode, Evropsku uniju, OSCE, Vijeće Evrope i brojne druge, čime vladajući režim samo potvrđuje svoju represivnu prirodu.

– Ukoliko se zaista ostvare namjere i ovi zakonski propisi stupe na snagu, djelovanje slobodnih medija i organizacija civilnog društva u RS-u kao i sloboda govora svih građana neće više biti moguća. Po svemu sudeći imaćemo jednu mini Bjelorusiju unutar BiH – kaže Blagovčanin.

Evropska unija izrazila je žaljenje zbog usvajanja ovakvog zakona  uz naglašavanje da bi zakonske izmjene nametnule nepotrebna i nesrazmjerna ograničenja na rad nezavisnih medija i civilnog društva

Podsjećaju, da je kandidatski status za BiH dolazi sa velikim očekivanjima. Komisija je u svojoj preporuci definirala korake na kojima Bosna i Hercegovina treba raditi, a jedan takav korak je i jačanje slobode izražavanja i slobode medija.

Odluka NSRS-a korak je u pogrešnom smjeru sa užasavajućim efektom na slobodu medija u Republici Srpskoj, dok istovremeno dovodi u pitanje stratešku opredijeljenost vladajućih stranaka u Republici Srpskoj za pristupanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.

Usvajanje zakona u formi nacrta osudili su brojni međunarodni dužnosnici, a među njima i evropski komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varhely koji je kazao da je za žaljenje to što je učinila NSRS te je kazao da EU zahtijeva od Republike Srpske da povuče amandman i osigura slobodu izražavanja i medija.

Glasanje za kriminalizaciju klevete u Republici Srpskoj je jasan korak u pogrešnom pravcu, smatra glasnogovornik Evropske komiisje za vanjske poslove Peter Stano koji je dodao da to dovodi u pitanje posvećenost vladajućih stranaka pridruživanju.

Specijalni izaslanik Savezne vlade Njemačke za Zapadni Balkan Manuel Sarrazin također je izrazio žaljenje zbog odluke Narodne skupštine RS da ponovo uvede kriminalizaciju klevete, kazavši da ako zakon stupi na snagu, to će biti korak nazad za BiH na putu prema Evropskoj uniji.

Sjedinjene Američke Države navele su da stoje iza građane BiH, uključujući one koji žive u Republici Srpskoj te da neće pomoći režimu Milorada Dodika da koristi autoritarnu taktiku protiv vlastitog naroda.

Zbog gušenja slobode medija desetine portala u Republici Srpskoj i Federaciji BiH u petak su zatamnili svoje stranice. Taj mrak je još uvijek simboličan. Ukoliko kleveta bude kriminalizirana na način na koji su to zamislile vladajuće strukture u RS, medijski mrak, ali i mrak za sve slobodnomisleće građane će postati surova realnost.

Najavili su još snažniju kampanju protiv kriminalizacije klevete u Republici Srpskoj i cijeloj  Bosni i Hercegovini, kao i korištenje svih međunarodnih instrumenata za odbranu prava na slobodu izražavanja i slobodu medija.

Izvor: Fena/Analiziraj

About The Author