Moderatori TikToka muče se s procjenom sadržaja

Uklonjena je tipka koja dopušta moderatorima da označe video sadržaj na jeziku koji ne razumiju

Moderatori TikToka muče se s procjenom sadržaja

 

Moderatori TikToka imali su problema s procjenom sadržaja koji se odnosi na rat u Gazi jer je platforma uklonila interni alat za označavanje videa na stranom jeziku, rečeno je Guardianu.

Promjena je značila da moderatori u Evropi ne mogu označiti da ne razumiju videozapise na stranim jezicima, na primjer, na arapskom i hebrejskom.

Guardianu je rečeno da su moderatori angažirani za rad na engleskom ranije imali pristup opciji za objavu da video ili druga objava nije na njihovom jeziku.

Interni dokumenti u koje je Guardian imao uvid pokazuju da je opacija nazvana “nije moj jezik” ili “strani jezik”. Nakon što se klikne, podrazumijeva se da moderatori nisu mogli primijeniti nikakva pravila na njega. Moderatori su pretpostavili da ta opcija šalje video drugim kolegama koji razumiju jezik.

Međutim, prije otprilike šest do devet mjeseci ta opcija je uklonjena bez objašnjenja, prema izvoru iz TikToka. U nedavnim primjerima koje je Guardian vidio, čini se da se ta opcija ne pojavljuje u videozapisima, uključujući videozapis na stranom jeziku.

To je značilo da su se moderatori često morali oslanjati isključivo na ono što vide jer ponekad nisu mogli razumjeti riječi koje su čuli. U tim slučajevima moderatori mogu primijeniti pravila samo na očite, vidljive znakove kršenja smjernica.

Navodno je, kada su moderatori izrazili ovu zabrinutost, savjet bio da se riječi prevedu putem Google Translatea, ako je moguće. Moderatori često moraju postići ciljeve vezane uz brzinu moderiranja – a korištenje Google prevoditelja oduzima puno vremena.

U saopćenju za javnost u kojem je detaljno opisao svoju moderirajuću strategiju za rat između Izraela i Hamasa, TikTok je rekao da je pokrenuo komandni centar, s “ključnim članovima” koji su stručni.

TikTok tvrdi da zapošljava hiljade moderatora širom svijeta koji imaju opsežnu obuku i niz alata za održavanje sigurnosti platforme. Također ukazuje na porast moderiranih objava na hebrejskom i arapskom od početka sukoba i dodaje da je uklonio više od 1,3 miliona videozapisa o sukobu zbog kršenja smjernica o sadržaju.

Guardian je istraživao TikTok zbog stalne zabrinutosti o tome kako moderira sadržaj korisnika kojih ima više od milijardu. Guardian je vidio internu komunikaciju koja će vjerovatno pokrenuti nova pitanja o tome kako se kontrolira sadržaj na TikToku.

Optužbe o nestanku opcije za jezik dolaze u trenutku kada se TikTok navodno priprema pokrenuti brojne inicijative za rješavanje pritužbi zbog izvještavanja o sukobu Izraela i Gaze na svojoj platformi.

Prema tehnološkoj web stranici The Information, planovi u sklopu kampanje “Swipe Out Hate” uključuju uspostavljanje radne grupe koja će se baviti diskriminirajućim objavama.

Izvor: The Guardian

About The Author