“KOMPARATIVNA ANALIZA SLOBODE MEDIJA I PLURALIZMA U ČLANICAMA EU”

Studija „Komparativna analiza slobode medija i pluralizma u članicama EU“ pokazuje da je pluralizam u  zemljama EU u vrlo lošem stanju te da ga prati snažno uplitanje države u medije ili čvrste ekonomske veze politike i medija. Studija od 175 stranica provedena u Bugarskoj, Francuskoj, Grčkoj, Italiji, Mađarskoj i Poljskoj, naglašava da svaki pokušaj razgovora […]

“KOMPARATIVNA ANALIZA SLOBODE MEDIJA I PLURALIZMA U ČLANICAMA EU”

Studija „Komparativna analiza slobode medija i pluralizma u članicama EU“ pokazuje da je pluralizam u  zemljama EU u vrlo lošem stanju te da ga prati snažno uplitanje države u medije ili čvrste ekonomske veze politike i medija.

Studija od 175 stranica provedena u Bugarskoj, Francuskoj, Grčkoj, Italiji, Mađarskoj i Poljskoj, naglašava da svaki pokušaj razgovora o medijskoj slobodi i pluralizmu na europskoj razini mora biti „bitno povezan s pitanjima demokracije, vladavine prava i temeljnim ljudskim pravima te da mora postati dio redovnog procesa demokratske kontrole“. Izvještaj inzistira na tome da bi Europska unija o tom pitanju morala donijeti zakonodavne mjere kao što to navodi Grupa za slobodu informiranja i pluralizam na najvišoj razini (High Level Group for Freedom of Information and Pluralism).

Platforma za praćenje medijskog pluralizma (Media Pluralism Monitor) treba nastaviti rad i razviti jasne postupke prijavljivanja kršenja zadanog.

Studija navodi šest preporuka; javno financiranje (državnu pomoć medijskom sektoru), transparentnost, poboljšanje statusa novinarske profesije, medijsku pismenost, platforme pružatelja usluga i konkretne prijedloge izmjena i dopuna Direktive za audiovizualni medijski servis (Audiovisual Media Service Directive).

Studija se bavi i radnim statusom novinara te se kao problem vidi činjenicu da su mnogi zaposleni na ugovore na određeno vrijeme, da ne raspolažu svojim intelektualnim vlasništvom i da nemaju zaštitu i prednosti koje proizlaze iz radnih prava.

Opća kriza medija i sve vidljiviji izostanak financiranja novinarstva od javnog interesa, uz porasto političkog ekstremizma, nacionalizma i populizma pokazuju da je potrebna nadnacionalna akcija.

Više na hnd.hr

About The Author