ChatGPT ludilo zahvatilo Kinu dok se kompanije bore za domaće opcije

Rastuća popularnost ovog AI alata ubrzano podiže svijest u Kini o tome koliko je američka umjetna inteligencija napredna

ChatGPT ludilo zahvatilo Kinu dok se kompanije bore za domaće opcije
Foto: DW

OpenAI koji podržava Microsoft zadržao je svoju hit aplikaciju ChatGPT nedostupnu korisnicima u Kini, ipak aplikacija privlači veliko zanimanje u zemlji, dok se kompanije utrkuju da integriraju tu tehnologiju u svoje proizvode i ponude konkurentska rješenja.

Iako stanovnici u zemlji ne mogu stvoriti OpenAI račune za pristup chatbotu koji se temelji na umjetnoj inteligenciji (AI), virtualne privatne mreže (VPN) i strani telefonski brojevi pomažu nekima da zaobiđu ta ograničenja.

U isto vrijeme, OpenAI modeli koji stoje iza programa ChatGPT, koji može pisati eseje, recepte i složene računarske kodove, relativno su dostupni u Kini i sve se više ugrađuju u kineske aplikacije potrošačke tehnologije od društvenih mreža do online kupovine.

Rastuća popularnost alata ubrzano podiže svijest u Kini o tome koliko je američka umjetna inteligencija napredna i, prema analitičarima, koliko daleko zaostaju tehnološke kompanije u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji.

– Postoji veliko uzbuđenje oko ChatGPT-a. Za razliku od metaverzuma koji se suočava s ogromnim poteškoćama u pronalaženju aplikacije u stvarnom životu, ChatGPT nam je pomogao u postizanju interakcije između čovjeka i računala. Promjene koje donosi su neposrednije, direktnije i mnogo brže – kazao je direktor internetske konzultantske kompanije Sootoo sa sjedištem u Pekingu Ding Daoshi.

Sam OpenAI ili ChatGPT ne blokiraju kineske vlasti, ali OpenAI ne dopušta korisnicima u kontinentalnoj Kini, Hong Kongu, Iranu, Rusiji i dijelovima Afrike da se prijave. OpenAI nikada nije javno objasnio ta ograničenja.

WeChat kompanije Tencent Holdings, najveća kineska aplikacija za razmjenu poruka, zatvorila nekoliko programa povezanih s ChatGPT-om koji su se pojavili na mreži, prema izvještajima lokalnih medija, no oni su nastavili nicati.

ChatGPT podržava interakciju na kineskom jeziku i vrlo je sposoban razgovarati na kineskom, što je pomoglo u njegovom neslužbenom usvajanju u zemlji. Kineske kompanije također koriste proxy alate ili postojeća partnerstva s Microsoftom, koji ulaže milijarde dolara u svoj OpenAI.

Reutersovi testovi ChatGPT-a pokazuju da chatbot nije nesklon pitanjima koja bi bila osjetljiva u kontinentalnoj Kini. Upitan za svoje mišljenje o kineskom predsjedniku Xi Jinpingu, na primjer, odgovorio je da nema lično mišljenje i iznio je niz stavova.

Izvor: Reuters

About The Author