BIRN izložbom odao počast stradalim novinarima devedesetih godina

Neki od 155 poginulih novinara i medijskih radnika bili su strani dopisnici koji su na Balkan došli da izvještavaju o sukobima, a rasvijetljen je samo jedan slučaj ubistva

BIRN izložbom odao počast stradalim novinarima devedesetih godina

Izložba Balkanske istraživačke mreže “Last Despatches” otvorena je u Sarajevu u prostorijama koje će od sljedeće godine biti BIRN-ov regionalni muzej – Reporterska kuća, posvećena novinarima i medijskim pitanjima, ratovima u bivšoj Jugoslaviji i izazovima savremenog novinarstva.

Izložba je bazirana na BIRN-ovom dugogodišnjem serijalu “Last Despatches”, posvećenom novinarima i drugim medijskim radnicima koji su ubijeni tokom i neposredno nakon ratova na Balkanu 1990-ih godina.

“Hrvatski fotograf ubijen praveći posljednji snimak”, “Novinarski tim ubijen dan nakon završetka rata na Kosovu”, “Smrt britanskog fotografa na prvoj liniji ostavlja pitanje bez odgovora”, neki su od naslova s BIRN-ove izložbe panela.

Neki od 155 poginulih novinara i medijskih radnika bili su strani dopisnici koji su na Balkan došli da izvještavaju o sukobima, ali većina njih su bili državljani zaraćenih republika. Neki su ubijeni dok su se javljali s linija fronta, drugi na ulicama svojih rodnih gradova, a neki i u kancelarijama svojih redakcija, a rasvijetljen je samo jedan slučaj ubistva.

Izvršni direktor BIRN-a BiH Denis Džidić je kazao na otvaranju da je ova izložba njihov projekt kojim odaju počast tragično stradalim kolegama, medijskim radnicima.

– Važno je podsjećati na značaj nezavisnog novinarstva, odati počast ljudima koji su izgubili život za ono što je elementarno pravilo novinarstva, istina – naveo je Džidić.

U okviru otvaranja izložbe predstavljana je i istoimena knjiga koja sadrži 20 priča obuhvatajući lična sjećanja porodica, prijatelja i kolega ubijenih, a urednik BIRN-a Metju Kolin kazao je da su na projektu počeli raditi prije tri godine kako bi došli do porodica i prijatelja novinara koji su ubijeni.

– Ove priče daju uvid u rad medija na izradi prvih historijskih izvještaja o raspadu federativne Jugoslavije, ali ovo ne treba smatrati pokušajem da se opiše, dokumentira i objasni putanja rata – ovo je zbirka priča o novinarima koje su napisali novinari. To je memorijal izgubljenim kolegama i odavanje počasti njihovom radu, ali ujedno i podsjetnik da su nam za izgradnju slobodnih društava potrebni slobodni mediji – istaknula je regionalna direktorica BIRN-a Marija Ristić.

Na izložbi je predstavljena i BIRN-ova nova knjiga Last Despatches, koja sadrži 20 priča iz istoimenog serijala i donosi lična sjećanja porodica, prijatelja i kolega ubijenih.

Muzejski prostor, pod radnim nazivom Reporterska kuća, u kojem je postavljena i izložba, bit će prvi regionalni muzej na Balkanu koji će ispričati sveobuhvatnu priču o raspadu bivše Jugoslavije i ratovima koji su izbili tokom tog raspada.

Muzej će ponuditi uvjerljiv narativ zasnovan na činjenicama, ali neće biti samo mjesto baštine za ratnu historiju, služit će i kao društveni prostor za okupljanje novinara i održavanje diskusija o kritičnim pitanjima s kojima se suočavaju društva u jugoistočnoj i centralnoj Evropi, te za razmjenu ideja sa stručnjacima izvan regiona o razvoju kvalitetnog novinarstva i istraživačkog izvještavanja i o ulozi medija u sukobima i prevenciji sukoba.

– Mnogi izazovi s kojima su se novinari suočavali tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji ostali su kao trajne lekcije za medijsko izvještavanje o ratovima. Istovremeno, savremeno novinarstvo se suočava s problemima propagande i dezinformacija koje su pojačane online okruženjem i društvenim medijima – objasnila je Ristić.

Izvor: BIRN

About The Author