BNTV: „Puls“, 9. decembra
SANKCIJE ZA KRIMINAL: Svi koji ga ne prate u njegovim političkim avanturama, za Milorada Dodika su izdajnici RS-a. Tako je i s posljednjom sjednicom NSRS-a i najavom prijenosa državnih nadležnosti na entitetske. U Dodikovoj i interpretaciji medija pod njegovom kontrolom, on je heroj koji spašava RS od urote SAD-a i EU-a. Intervjuišući ekonomskog i političkog analitičara Draška Aćimovića, urednica Suzana Rađen Todorić propituje od koga odnosno od čega ljudi u RS-u trebaju strahovati. Od maliciozne Evrope i izdajničke opozicije ili od pustoši uzrokovane neprocesuiranjem korupcije i kriminala? Jesu li Sud i Tužilaštvo BiH opasnost za RS, kako tvrdi Dodik, ili za korumpirane političare? Aćimović očekuje da se pojave hrabri tužioci koji će se usuditi do kraja procesuirati slučajeve korupcije i kriminala. Novinarku žalosti to što se borba protiv korupcije svela na djelovanje nevladinih organizacija. Opravdana konstatacija u državi u kojoj nefunkcionisanje pravosuđa nastoje donekle nadomjestiti organizacije civilnog društva i mediji razotkrivanjem brojnih slučajeva korupcije i kriminala.
IZGUBLJENI NOVAC: Aćimović je govorio o mnogobrojnim prilikama i novcu koje je BiH propustila nepristajanjem na reforme koje traži MMF, a sve zbog toga što taj novac „ne mogu krasti od građana“ onako kako su navikli. Tako će biti i s 300 milijardi eura koje je EU odobrila za Zapadni Balkan, a tako je bilo i sa 100 miliona eura koji su preusmjereni drugim državama zbog blokade državnih institucija.
Iako se Dodik često hvali da je Rusija veliki prijatelj RS-a, njegova nedavna posjeta Moskvi prošla je potpuno nezapaženo. Suzana Rađen Todorić podsjetila je na to da je niko od tamošnjih medija nije ni registrovao.
Gost je insistirao na priči o korupciji i kriminalu, kritikujući i opoziciju u RS-u da se previše bavi izjavama i saopštenjima, kao i egoističnim ambicijama ka visokorangiranim pozicijama, a premalo ekonomskim projektima. Novinarku je zanimalo hoće li zbog promjena u VSTV-u pravosuđe konačno bolje raditi. Aćimović vjeruje da hoće zbog nedavnih hapšenja u Federaciji.
RTRS: „Drugi ugao“, 14. decembra
BEZ OPOZICIJE: Urednika i voditelja Jasenka Todorića ne zanimaju posljedice Dodikove politike. Ono što on kaže, za RTRS je aksiom. Tako ni u ovoj emisiji ne čujemo argumente opozicionara o tome zašto više ne podržavaju Dodika u NSRS-u. Umjesto njih, slušamo šefa predstavništva Republike Srpske u SAD-u Obrada Kesića, profesora FPN-a u Banjoj Luci Miloša Šolaju i novinarku iz Beograda Ljiljanu Smajlović. Nije bilo nijednog kritički intoniranog pitanja, a ni odgovora, kao ni najmanje sumnje u ispravnost Dodikove politike. Naprotiv. Todorića zanima da li se u SAD-u sada više čuju Dodikovi stavovi. Ne spominje ni zbog čega bi Dodik mogao biti sankcionisan, nego „hoće li retorika prijetnji biti zamijenjena retorikom dijaloga“. Ni ovaj put ništa o ekonomskim posljedicama blokade državnih institucija. Za jednostrano odabrane goste, krivci političke krize su prvenstveno Amerikanci. Njima „nije valjao Milošević, sad im ne valja Dodik, a vjerovatno im uskoro neće valjati ni Vučić“, ironična je Smajlović. Tokom emisije slušamo i druge kritike na račun Amerikanaca. Na račun domaće vlasti – nijednu.
BHT1: „Jedan“, 9. decembra
HDZ-ove KONTRADIKTORNOSTI: I u ovoj emisiji, urednik i voditelj Benjamin Butković suočio je gosta s neprijatnim pitanjima utemeljenim na činjenicama i ranijim izjavama. Sagovornik je bio HDZ-ov zastupnik u Parlamentu BiH Nikola Lovrinović. Podsjećajući na podatak da su tri HDZ-ova delegata u Domu naroda nedavno glasala za zaključak kojim se traži povlačenje Zakona o zabrani negiranja genocida, Butković je pitao je li to stav HDZ-a u cjelini. Lovrinović prvo kaže da mu je takvo glasanje degutantno, a onda hvali predsjednika stranke. Dragan Čović je samo htio poslati poruku kako odlučivanje treba vratiti u Parlament. Podsjetio je Butković i na druge nedosljednosti HDZ-a. Kako se insistiranje na etničkom predznaku u izbornom procesu koje nikako nije evropska vrijednost uklapa u HDZ-ovu priču po kojoj je ta stranka nosilac evropskih vrijednosti? I zašto se HDZ bori samo za prava Hrvata u Federaciji? Lovrinović u tome ne vidi nikakvu nedosljednost, nego još zagovara „mostarizaciju“ Travnika i drugih gradova u srednjoj Bosni. Iako je ranije izjavio kako je spreman govoriti o nedostacima HDZ-a, o čemu ga je Butković pitao, odbio je progovoriti o njima jer „nije trenutak za to“.
FTV: „Plenum“, 13. decembra
UOPĆENA PRIČA: Mada je davanjem jednakog vremena za diskusiju Ena Ameti nastojala razviti argumentovanu raspravu oponenata o izmjenama Izbornog zakona, gledaoci nisu čuli ništa novo. Ovaj put, u studiju su bila samo dva gosta − zastupnik Naše stranke u Zastupničkom domu Federacije BiH Mirsad Čamdžić i potpredsjednik Ujedinjene Srpske Milan Petković. Možda bi se u emisiji čulo više konkretnijih argumenata i podataka da je nasuprot Petkovića bio i neko od opozicionara iz RS-a. Naime, on ih je prozivao zbog toga što „rade sve kontra Dodiku“, kao i da u Centralnoj izbornoj komisiji BiH „sjede stranački ljudi“, aludirajući prvenstveno na SDS.
FTV: „Mreža“, 14. decembra
PRAVOSLAVNI I MUSLIMANSKI SVJETOVI: Znamo za „srpski svet“, ali ko zagovara „muslimanski svijet“? Kome i zašto odgovara iseljavanje Hrvata iz srednje Bosne? Zanimljiv intervju Nevzete Koljenović s Ivom Komšićem. Novinarka je iskoristila priliku da pita Komšića za mišljenje i o izjavama predsjednika Hrvatske. To, kaže gost, ne znaju ni neuropsihijatri. Nije izostalo ni pitanje o izmjenama Izbornog zakona i „nelegitimnosti“ Hrvata koji ne podržavaju politiku HDZ-a. Gost je zabrinut što Dragan Čović za svoju ideju o trećem entitetu ima podršku ne samo Hrvatske nego i još nekih članica EU-a. Nije precizirao kojih.
ZAKLJUČAK: Intervjuom s Draškom Aćimovićem, „Puls“ ukazuje na pozadinu i posljedice Dodikovih političkih avantura. U fokusu su korupcija, kriminal i ekonomske teme. Gledaoci su čuli koliko je BiH dosad izgubila novca iz evropskih fondova zbog propuštenih prilika. RTRS-ov „Drugi ugao“ ništa od toga ne zanima. Zanima ga da li se u SAD-u konačno više čuju Dodikovi stavovi i hoće li prestati prijetnje sankcijama. U priči o tome nema mjesta za opozicionare. U emisiji „Jedan“, Lovrinović je suočen s brojnim kontradiktornostima u stavovima HDZ-a. U „Mreži“, sadržajno bogat intervju s Komšićem, koji je ponudio nesvakidašnje tumačenje političke krize u BiH.