BH novinari pozvali na sankcioniranje huškačke retorike Gorice Dodik

Zvaničnici BiH pozvani da što prije usvoje izmjene Krivičnog zakona BiH kojim bi se proširio okvir za sankcioniranje govora mržnje, posebno na internetu i društvenim mrežama

BH novinari pozvali na sankcioniranje huškačke retorike Gorice Dodik
Foto: BNTV

Upravni odbor Udruženja BH novinari i Linija za pomoć novinarima najoštrije su osudili huškanje i govor mržnje protiv vlasnika i direktora BN televizije Vladimira Trišića kao i svih uposlenika tog medija, te zahtijevaju od nadležnih institucija u Republici Srpskoj da hitno istraže i procesuiraju osobe koje putem društvenih mreža prijete i šire govor mržnje protiv novinara i vlasnika BN-a.

Uposlenici i direktor BN televizije kontinuirano su izloženi huškačkoj retorici, prijetnjama i uvredama na društvenim mrežama, koje dolaze većinom od članova i simpatizera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Republici Srpskoj.

Gorica Dodik, kćerka predsjednika SNSD-a i člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika, na svom profilu na društvenoj mreži Twitter u srijedu je objavila fotografije visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Christiana Schmidta i generalnog direktora BN-a Vladimira Trišića, a u opisu fotografija napisala je „Hitler i njegov sluga“.

U ranijoj objavi iz marta ove godine, Gorica Dodik objavila je na Twitteru fotografiju Trišića sa članovima njegove porodice, uključujući njegovo maloljetno dijete, uz tvrdnju da bi Trišić „palio žive ljude“ jer je „monstrum“.

Upravni odbor Udruženja BH novinari skrenuo je pažnju da ovakve i slične objave izazivaju i brojne komentare drugih korisnika Twittera, u kojima se Trišiću i novinarima BN televizije prijeti, vrijeđa, proglašava ih se „nacionalnim izdajnicima“ što za posljedicu ima direktno ugrožavanje sigurnosti tih osoba.

Iako Gorica Dodik nije javna ličnost ni političarka, činjenica je da njene objave sa društvenih mreža prenose brojni mediji u Bosni i Hercegovini, što samo dodatno podstiče huškanje, mržnju i netrpeljivost u dijelu javnosti prema onima koji su tema njenih tweetova, saopćilo je Udruženje BH novinari.

Podsjećaju da je upravo kreiranje takve atmosfere prije nekoliko godina za posljedicu imalo jedan od najtežih napada na novinare u BiH, pokušaj ubistva novinara BN televizije Vladimira Kovačevića, koji je teško pretučen u Banjoj Luci.

– Zbog svega navedenog, nadležne institucije, prije svih MUP Republike Srpske i Okružno javno tužilaštvo Banja Luka, moraju se hitno i ozbiljno pozabaviti širenjem govora mržnje na društvenim mrežama i spriječiti da se desi još jedan „slučaj Kovačević“ – istaknuto je u saopćenju.

Upravni odbor BH novinara i Linija za pomoć novinarima apelirali su na poslanike Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH da što prije usvoje izmjene Krivičnog zakona BiH kojim bi se proširio okvir za sankcioniranje govora mržnje, posebno na internetu i društvenim mrežama.

Naglašavaju da je efikasna zaštita novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupka u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima, jedan od temeljnih uvjeta koje BiH mora ispuniti na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, a što je istaknuto i tokom davanja preporuke za kandidatski status Bosni i Hercegovini.

Izvor: Udruženje BH novinari

About The Author