Bahrein: Uređaji trojice aktivista hakirani špijunskim softverom Pegasus

Istraga o Pegasusu pokazala je kako je taj softver korišten za špijuniranje novinara, aktivista i branitelja ljudskih prava u zemljama širom svijeta

Bahrein: Uređaji trojice aktivista hakirani špijunskim softverom Pegasus

Nova istraga otkrila je da je zloglasni špijunski softver Pegasus kojeg je izradila izraelska kompanija NSO Grupa korišten na uređajima trojice aktivista u Bahreinu, što demonstrira još jednom ozbiljnu prijetnju koju Pegasus predstavlja kritičarima represivnih vlada.

Ali Abdulemam iz organizacije za digitalna prava Red Line 4 Gulf, uz tehničku podršku Amnesty Internationala i Citizen Laba, otkrio je da su mete Pegasusa od juna do septembra 2021. godine bili advokat, internetski novinar i savjetnik za mentalno zdravlje, koji su svi bili kritični prema vlastima Bahreina.

Ta tri slučaja prvi je identificirao Citizen Lab, a nezavisno ih je potvrdio Amnesty International. Konzorcij projekta Pegasus je prethodno identificirao Bahrein kao potencijalnog klijenta NSO Grupe, jer su stotine telefonskih brojeva bile na popisu od 50.000 potencijalnih Pegasusovih meta.

– Vlasti Bahreina su pooštrile nadzor nad digitalnim medijima, što je bio jedini prostor koji je preostao za otvorenu raspravu nakon što je vlada stavila izvan zakona legalne opozicione grupe. Ovo jezivo kršenje prava na privatnost dolazi u kontekstu uznemiravanja branitelja ljudskih prava, novinara, opozicionih čelnika i advokata – kazala je Lynn Maalouf, zamjenica direktora za Bliski istok i sjevernu Afriku u Amnesty Internationalu.

– S vremena na vrijeme, vidjeli smo kako špijunski softver NSO grupe pruža koristan alat za praćenje aktivista i vladinih kritičara. Pozivamo vlast Bahreina da odmah prestane koristiti tehnologije nadzora, a NSO i druge izvoznike špijunskog softvera da prestanu koristiti softver sve dok se ne uspostavi međunarodni regulatorni okvir u skladu s ljudskim pravima – dodala je.

NSO Group, izraelska tehnološka kompanija koja stoji iza špijunskog softvera Pegasus, za klijente ima vlade širom svijeta.

Mohamed al-Tajer je advokat koji je zastupao porodicu dviju žrtava koje su umrle zbog mučenja bahreinskih sigurnosnih snaga 2011. godine. Forenzička analiza Amnesty Internationala i Citizen Laba pokazala je da je njegov telefon bio zaražen softverom Pegasus u septembru 2021. godine.

– Nakon svih godina moje advokatske karijere, nisam mogao ništa učiniti da se zaštitim od hakiranja. Država može hakirati vaš uređaj i dobiti pristup svim ličnim, poslovnim i finansijskim podacima, e-mailovima te ličnim i porodičnim fotografijama – kazao je Al-Tajer.

Druga meta Sharifa Swar savjetnica za mentalno zdravlje, koja je na svom Instagram računu objavila navode da je Ministarstvo zdravlja bilo saučesnik u trgovini drogom. Forenzička analiza njezinog telefona pokazala je da je inficiran Pegasusom u junu 2021. godine. Ona je otišla iz Bahreina u Ujedinjeno Kraljevstvo u decembru 2021. godine i tamo podnijela zahtjev za azil.

Treća meta je online novinar koji je zatražio anonimnost zbog straha od odmazde vlade. U Bahreinu je poznat po izvještavanju o ustanku 2011. godine i o tekućim protestima. Istragom je utvrđeno da je novinarov telefon zaražen u septembru 2021. godine.

– Kontinuirani napadi Pegasusa na civilno društvo u Bahreinu pokazuju da se NSO Grupi ne može vjerovati da će sama to regulirati. Hitno moramo obuzdati industriju špijunskog softvera koja je izvan kontrole – kazala je Maalouf.

Pozvala je bahreinske vlasti da provedu temeljitu i nepristranu istragu kako bi identificirale odgovorne za kršenja prava počinjena ovim nezakonitim cyber nadzorom.

Istragu o Pegasusu proveo je konzorcij globalnih medija kojim koordinira Forbidden Stories, medijska neprofitna organizacija sa sjedištem u Parizu, uz tehničku podršku sigurnosnog laboratorija Amnesty Internationala, koji provodi forenzičke testove na mobilnim telefonima kako bi se identificirali tragovi špijunskog softvera.

Prethodni forenzički rad Citizen Laba i Front Line Defendersa pokazao je da je Pegasus hakirao tri druga aktivista iz Bahreina između 2019. i 2020. godine. U pitanju su: Yusuf al-Jamri, online pisac koji je u egzilu u Velikoj Britaniji,  Moosa AbdAli, prognani aktivist u Veliku Britaniju i Ebtesam al-Saegh, branitelj ljudskih prava koji je još u Bahreinu.

Osim toga, iz podataka projekta Pegasus poznato je da su više od dvadesetak članova bahreinske vlade, uključujući više od 20 zastupnika, članova kabineta i članova kraljevske porodice, bili potencijalne mete.

Ciljani alat za digitalni nadzor NSO Grupe sklon je kršenju ljudskih prava s obzirom na njegov dizajn i nedostatak provjera kako bi se osigurala njegova pravilna primjena. Pegasus ozbiljno utiče na pravo na privatnost i ima sposobnost prikupljanja i dostavljanja neograničenog izbora privatnih podataka.

Amnesty International, Forbidden Stories i Projekt Pegasus pokazali su kako je Pegasus korišten za špijuniranje novinara, aktivista i branitelja ljudskih prava u zemljama širom svijeta, od Latinske Amerike do Azije.

Izvor: Amnesty International

About The Author