ŠTA TO IMA FTV ŠTO NEMA BHT1?

PLUS SEDMICE

FTV
Subotnji dnevnik Darjana Babića, uprkos primjedbama. Bogat pregled domaćih i svjetskih aktuelnosti, uz povijesni omaž Fidelu Castru.
BHT1
Nije bilo priloga ili pristupa koji su se izdvojili.

MINUS SEDMICE

FTV
Najava o poskupljenju struje (Jadranka Milošević) morala je biti ispraćena s više pažnje bilo kroz konsultovana mišljenja stručnjaka ili kroz širi prikaz kojim bi se potrošačima pokušalo objasniti da li se radi o (ne)opravdanom povećanju cijene. Uradak je ostao na razini opštepoznate informacije koju su gledatelji mogli saznati kroz bilo koji drugi medij. Od javnog servisa se očekuje više.
BHT1
Nedostajali su prošireni prilozi i relevantne tematske obrade.

ŠTA TO IMA FTV ŠTO NEMA BHT1?

FTV zna biti ispitivački nastrojena i provokativna TV stanica. BHT1, uz sve kvalitete, kao što su odmjerenost i nesklonost senzacionalizmu, zna upasti u učmalost koja nije vrijedna gledanja

FTV: Zanimljivi i relevantni izvještaji

22.-28. novembar 2016.

SOFT MENADŽMENT: U Dnevniku 2 Darjana Babića (subota, 26. novembar), Mirjana Radanović priredila je izvrstan prilog o najavama kako bi mogao izgledati novi budžet manjeg entiteta. Gdje će se uštedjeti? Kako će se vraćati kredit? Šta tvrdi opozicija, a šta Vlada? Sva pitanja koja bi mogla interesovati javnost uspješno su pokrivena, a novinarka je pažljivo režirala uradak pa kada je natuknula da bi uštede mogle ići na račun lokalnih zajednica osvrnula se na primjer načelnika Kozarske Dubice koji si je sam smanjio platu. Odmah nakon toga ukomponovana je izjava novog gradonačelnika Banjaluke koji je upitan za mišljenje o (dragovoljnim) smanjenjima, sve sa u uvodu datim podatkom da Grad Banjaluka zapošljava čak 741 lice. No, od Igora Radojičića smo mogli samo čuti njegovu zamisao o soft menadžmentu. Pametnom dosta. Novinarki pohvale na propitivačkom pristupu i građenju priče u smislenu, zaokruženu cijelinu, i to o bitnom pitanju kao što je budžetska politika sa svim pikanterijima koje zanimaju građane.

SASTALI SE SDP I HNS. I? Subotnje izdanje Darjana Babića karakterisao je bogat i pregledan sadržaj. Jedina zamjerka odnosi se na izvještaj sa sjednice Glavnog odbora SDP-a i prenos saopštenja HNS-a o ugroženosti Hrvata u krivičnim istragama o ratnim zločinima. Do kada će se stranačka sastančenja prikazivati objektivom njihovih čelnika po receptu: izjave vrhuške plus interpretacija događaja prema stranačkoj najavi za medije? Javnost interesuje šta se događalo oko, uoči ili poslije sjednice? Šta je zvanični, a šta stvarni povod? Kakav glas bije najjaču oporbenu stranku? Da li su u padu ili usponu? Muče li ih stranački sukobi? Šta se priča u političkim kuloarima? Ako se ne može odgovoriti na jedno od ovih pitanja, onda bolje da se i ne izvještava o sjedici GO SDP-a jer trenutni izvjestilački ton podsjeća na praćenje sjednica CK SKJ. S druge strane, HNS je redovni gost Dnevnika 2, tj. njihova saopštenja i izjave prvih ljudi. Da li ova organizacija zaslužuje do te mjere ekskluzivan tretman da im se u centralnom Dnevniku ponavljaju već dobro poznati i uveliko objavljeni stavovi?

IZDVOJENO:

Federalni Dnevnik spada u red nacionalnih medija koji pomno prate zbivanja u susjeda. Ne postoji veći događaj iz Srbije i Hrvatske koji je promakao uredničkom oku kroz izvanredni dopisnički dvojac Skoko-Kožul, koji zna izdvojiti najbitnije. Praksa vrijedna hvale.

OCJENA: 7

BHT1: Sedmica koju valja zaboraviti

22.-28. novembar 2016.

POVOD ZA RAZGOVOR: Podatak da Narodna skupština Republike Srpske bilježi najgore rezultate u svom radu, ako se posmatra njena efikasnost, nije poslužio urednici Blažici Krišto kao povod da se zaista progovori o kvalitetu zakonodavnih aktivnosti (petak, 25. novembar). BHT1 se rijetko odlučuje na tematske intervjue u okviru Dnevnika 2 s predstavnicima političkog života iako bi bilo uputno razmisliti o ovom konceptu kada postoji povod za razgovor. Ako dolaze oštre kritike na račun rada NS RS, zašto TV publika ne bi čula mišljenje nekog od narodnih poslanika ili njenog predsjednika?

KULTURA VIŠE NIJE CRTICA: Posljednjih nekoliko sedmica obje televizije obogatile su svoj kulturni sadržaj, pa smo u petak mogli pogledati prilog o rođendanu Historijskog muzeja. Ono što raduje jeste izdvojena minutaža, tj. što ove vijesti više ne dobijaju samo karakter kratke crte.

IZDVOJENO:

Dnevnici BHT1 u protekloj sedmici kao da su ispunjavali formu, tj. termin od sedam do pola osam, bez ulaženja u suštinu stvari. Vijesti su se redale kao na traci, bez da se obogaćuju ili problematizuju kroz priloge. Preovladavajući utisak je da je gledateljstvu sasvim neselektivno isporučen veliki broj informacija koji nije stavljen u odgovarajući kontekst, pa makar on bio pristrasan i neodmjeren. Puko redanje informacija čini gledanje informativnih emisija negledljivim, a njihov sadržaj nerelevantnim. Informacija se traži na bržim i aktuelnim medijima. Od nacionalnog Dnevnika očekuju se tematski pristupi, provokativne obrade, insistiranje na javnom interesu…

OCJENA: 3

KOMPARATIVNA ANALIZA:

FTV, uz sve svoje povremene izlete pristrasnosti, zna otvoriti pitanje ili temu intrigirajući publiku. Znaju biti zajedljivi, ispitivački nastrojeni i provokativni po mjeri i ukusu zainteresovane javnosti. BHT1 s druge strane, uz sve svoje kvalitete koji su im ovdje pripisivani, kao što su odmjerenost i nesklonost senzacionalizmu, zna upasti u učmalost koja nije vrijedna gledanja. Nije dovoljno tek saopštiti informaciju jer to nije razlog zbog kojeg se gledaju nacionalni dnevnici. Od dnevnika se očekuju komentari, povezivanje vijesti, gosti i mnogo više od svega toga.

About The Author