Novinarka i spisateljica iz Vareša saslušana u SIPA-i

Telefonom je pozvana na saslušanje u SIPA-u radi utvrđivanja elemenata krivične odgovornosti za raspirivanje nacionalne i vjerske mržnje po nalogu Tužilaštva BiH

Novinarka i spisateljica iz Vareša saslušana u SIPA-i
Foto: Hayat.ba

Novinarka i spisateljica iz Vareša Elmedina Muftić saslušana je u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) po nalogu Tužilaštva Bosne i Hercegovine zbog komentara koje je napisala na Facebooku, a na temelju istrage o izazivanju nacionalne, rasne i vjerske mržnje razdora i netrpeljivosti.

Povodom tih dešavanja oglasila se na Facebook profilu navodeći, kako kaže, nevjerovatne razloge zbog kojih se istražuje i tvrdeći da ju Tužilaštvo BiH zaplašuje zbog njene stalne borbe za Bosnu i Hercegovinu, odbranu ustavnog poretka, istine o patriotama te upozoravajući na ratne zločine.

– Prva objava je bila za obraćanje hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića u Skupštini Ujedinjenih nacija da on predstavlja bosanske Hrvate, na što sam napisala da on ne predstavlja Hrvate, već da ih predstavlja predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić. Pojasnila sam u SIPA-i da sam ovim statusom branila ustavni poredak BiH – napisala je.

Drugi komentar odnosio se na njen odgovor predsjedniku Federacije BiH Marinku Čavari kada je u Varešu dao izjavu i Bošnjake okarakterisao “na fašistički način, kao ljude koji osim islama i bošnjaštva sve drugo osporavaju”.

– Napisala sam da to nije istina i da su to fašistoidne izjave. U izjavi SIPA-i sam rekla da to ne može biti mržnja, već argumentiran odgovor. Začuđena sam da Tužilaštvo nije reagiralo na izjave mržnje Marinka Čavare, nego običnog građanina BiH – dodala je.

Pitali su je i zašto sam prenijela post Mustafe Cerića koji je podržao profesora Zlatana Begića, a to je, kaže, učinila u znak podrške profesoru Begiću koji je bio u TV duelu sa savjetnikom člana predsjedništva BiH Milorada Dodika, Milanom Tegeltijom.

Teretili su je, navodi, za post Ezhera Beganovića, koji je prenijela. Bio je to crtež djeteta iz Bužima koje je nacrtalo vojnike Armije RBiH i zastavu Republike BiH. Na dijeljenje tog posta kazala je da su to potomci hrabrih bužimskih vitezova i “to je zasmetalo Tužilaštvu BiH”.

Telefonom je pozvana na saslušanje u SIPA-u radi utvrđivanja elemenata krivične odgovornosti za raspirivanje nacionalne i vjerske mržnje po nalogu Tužilaštva BIH.

– Voljeti vjeru, državu i narod, braniti civilizacijske vrijednosti, suverenitet BiH, boriti se za interpretaciju istine o agresiji i genocidu, izgleda je kažnjivo, odnosno smatra se pozivom na mržnju – podvukla je.

U isto vrijeme Rajko Vasić, bivši član Glavnog odbora Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i nekadašnji sekretar te stranke prije tri godine pozivao je na novi genocid nad Bošnjacima što nije natjeralo Tužilaštvo BiH da se ozbiljnije pozabavi tim pitanjem i da povuče konkretne poteze.

Vasić je u julu 2018. godine, dan prije obilježavanja genocida u Srebrenici napisao gnusnu objavu na Twitteru koja je izazvala žestoke reakcije javnosti, ali ne i nadležnih organa.

– Nešto mislim, ako toliko volite taj genocid nad vama, sačekajte sljedeću priliku – napisao je tada Vasić.

Između ostalog, napisao je kako je “genocid haško-sarajevska laž u kojoj uvijek stradaju bosanski muslimani”, te da “nije bio genocid u Srebrenici, niti bilo gdje u BiH. Bilo je strijeljanje ratnih zarobljenika”.

Vasić nikada nije dobio poziv na saslušanje, a iz Tužilaštva BiH kazali su da će ta institucija izvršiti “provjere povodom prijava u vezi objave Rajka Vasića na mreži Twitter od 10. jula 2018. godine”.

Vasić se ponovo dotakao genocida u Srebrenici i kada je bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko nametnuo izmjene Krivičnog zakona kojima je zabranjeno negiranje genocida i veličanje ratnih zločina.

– Sud je za kazne. Genocid se ne presuđuje. Genocid se mora ustanoviti. Historijske događaje ustanovljuje historiografija. U Srebrenici nije ustanovljen genocid – napisao je Vasić nedavno.

Tužilaštvo BiH formiralo je predmet protiv Vasića zbog ove objave, ali konkretnih poteza nije bilo, niti je Vasić ikada pozvan na saslušanje.

Izvor: Izdvojeno/Slobodna Bosna

About The Author