Nepoznati napadač napao ruskog nobelovca i glavnog urednika Novaya Gazete

Novaya Gazeta, vodeći nezavisni ruski list, obustavio je rad prošlog mjeseca nakon što je dobio upozorenja ruskih vlasti

Nepoznati napadač napao ruskog nobelovca i glavnog urednika Novaya Gazete

Nepoznati napadač bacio je mješavinu crvene boje i acetona na Dmitrija Muratova glavnog urednika jedne od vodećih ruskih nezavisnih novina Novaya Gazeta.

Muratov, sudobitnik Nobelove nagrade za mir za 2021. godinu s filipinskom novinarkom Marijom Ressom, bio je u vozu na relaciji Moskva – Samara kada se napad dogodio.

Na fotografiji koju su te novine objavile na Telegramu vidi se Muratova glava, košulja i ruke umrljane crvenom bojom. Rekao je da je napadač povikao “Muratov, izvolite za naše dečke”. O napadu je govorio u svom novom evropskom izdanju Novaya Gazeta, naglašavajući da ga jako peku oči.

Novaya Gazeta, vodeći nezavisni ruski list, obustavio je rad prošlog mjeseca nakon što je rekao da je dobio upozorenja od ruskih vlasti.

Državno regulatorno tijelo za komunikacije Rusije Roskomnadzor dva puta ih je upozorio, što znači da je to tijelo dobilo prostor za zatvaranje nezavisne novinske kuće putem pravnog postupka.

Ranije su novinari Novaya Gazetae koji su pobjegli iz Rusije zbog gušenja nezavisnog izvještavanja rekli da su pokrenuli novi medij čiji je cilj pokrivati vijesti i razvoj događaja u Rusiji i svijetu na ruskom i nekoliko drugih jezika.

Kirill Martynov, bivši urednik odjela Novaya Gazeta za politička pitanja, bit će glavni urednik Novaya gazeta Europe, stoji u saopćenju publikacije na njihovoj web stranici.

– Znamo da širom svijeta imamo čitatelje koji čekaju provjerene informacije. Zato mi novinari Novaya Gazeta koji smo bili prisiljeni napustiti svoju zemlju zbog de facto zabrane rada koja je stupila na snagu, sa zadovoljstvom objavljujemo da smo pokrenuli Novaya Gazeta Europe – izdanje koje dijeli naše vrijednosti i standarde – stoji u saopćenju.

Rusija je postavila stroga ograničenja kako mediji mogu opisati rat koji je Moskva pokrenula u Ukrajini. Prema regulatoru, mediji moraju pratiti službene vladine komunikacije samo za ono što Moskva naziva “posebnom vojnom operacijom”. Zabranjena je upotreba riječi “rat” ili “invazija” u vezi s borbama u Ukrajini.

Početkom marta predsjednik Rusije Vladimir Putin potpisao je zakon koji kažnjava one koji distribuiraju ono što on smatra “lažnim informacijama o ruskoj vojsci” u svojim izvještajima o Ukrajini. Prema tom zakonu moguće je izricanje kazne zatvora od čak 15 godina.

Nekoliko drugih ruskih medija već se odlučilo za obustavu rada kako se ne bi suočili s teškim ograničenjima o tome o čemu mogu izvještavati, a Kremlj je također blokirao više stranih vijesti, uključujući Radio Slobodna Evropa.

Izvor: RSE

About The Author