Na snagu stupio zakon o kleveti u RS-u

Za kršitelje zakona previđene su kazne od 1.000 do 3.000 eura, a tužbu može podnijeti svako ko se osjeća oklevetanim

Na snagu stupio zakon o kleveti u RS-u
Foto: Safejournalists.net

Na snagu su stupile izmjene krivičnog zakona Republike Srpske kojima se u tom bosanskohercegovačkom entitetu kleveta smatra krivičnim djelom, nakon što je istekao rok od osam dana od kada je obavljen u Službenim novinama.

Uprkos činjenici da je zakon donijela Narodna skupština jednog entiteta, on će predstavljati prijetnju svima u Bosni i Hercegovini, koji će biti pod rizikom krivičnog progona zbog javnih istupa koji budu okarakterisani klevetom.

Vlasti Republike Srpske klevetu su označile krivičnim djelom prema zakonu usvojenom 20. jula, a 18. augusta, entitetski predsjednik Milorad Dodik potpisao je ukaz o njegovom stupanju na djelo.

Za kršitelje zakona previđene su kazne od 1.000 do 3.000 eura, a tužbu može podnijeti svako ko se osjeća oklevetanim nečijim tvrdnjama, izjavama ili medijskim ili objavama na društvenim mrežama bez obzira na to jesu li navodi istiniti ili ne. Veće kazne su predviđene ukoliko je kleveta iznesena u medijima (uključujući i društvene mreže) ili na javnom skupu.

Zakonskim izmjenama su se usprotivile međunarodne organizacije i strane ambasade u BiH, uključujući Američku ambasadu u BiH i Delegaciju Evropske unije u BiH, poručivši da je kriminalizovanje klevete u suprotnosti sa međunarodnim obavezama BiH u oblasti ljudskih prava, i da nije u skladu sa bh. evropskim putem niti sa 14 ključnih prioriteta iz mišljenja Evropske komisije.

Protiv zakona su bili predstavnici medijske zajednice, koji su upozoravali da se radi o udaru na slobodu mišljenja i uvođenju cenzure u RS, te su najavili podnošenje zahtjeva za ocjenu ustavnosti zakonskih izmjena pred Ustavnim sudom RS. To se još uvijek nije dogodilo.

Kazne su smanjene u odnosu na nacrt zakona, u kojem su iznosile i do 60.000 eura, ali kleveta je ipak postala dio Krivičnog zakonika. Kleveta u BiH dekriminalizirana je još prije 20 godina, a uprkos primjedbama i protestima, vlasti pod Dodikovom kontrolom odlučile su napraviti korak unazad, što je protumačeno kao nastojanje da se uguše mediji koji o njima kritički izvještavaju.

Izvor: Al Jazeera

About The Author