Evropska unija izrazila je žaljenje zbog stupanja na snagu izmjena Krivičnog zakona bh. entiteta Republika Srpska kojim se ponovo uvode krivične kazne za klevetu jer se njime nameću nepotrebna i nesrazmjerna ograničenja nezavisnim medijima i civilnom društvu.
Kako je kazao glasnogovornik Evropske unije Peter Stano, novi zakon ozbiljno utiče na ambijent u kojem djeluje civilno društvo i ograničava slobodu izražavanja i medija u Republici Srpskoj. Ovo je potez za žaljenje i nesumnjivo predstavlja krupan korak unazad u zaštiti temeljnih prava.
Navodi da je Zakon suprotan očekivanjima izraženim prilikom dodjeljivanja statusa kandidata Bosni i hercegovini za članstvo u EU i kosi se sa interesima svih građana BiH, uključujući onih koji žive u entitetu Republika Srpska.
Izrazio je očekivanje od svih vlasti da djeluju konstruktivno na realizaciji ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije koji su neophodni kako bi Komisija dala preporuku za otvaranje pregovora sa Bosnom i Hercegovinom o pristupanju EU.
– Konkretno, EU očekuje od BiH da u skladu sa ključnim prioritetom 12 osigura slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara. EU je posvećena pružanju podrške medijima i civilnom društvu u Bosni i Hercegovini, a naročito u entitetu Republika Srpska – kazao je Stano.
Na snagu su stupile izmjene Krivičnog zakona Republike Srpske kojima se u tom bosanskohercegovačkom entitetu kleveta smatra krivičnim djelom, nakon što je istekao rok od osam dana od kada je obavljen u Službenim novinama.
Za kršitelje zakona previđene su kazne od 1.000 do 3.000 eura, a tužbu može podnijeti svako ko se osjeća oklevetanim nečijim tvrdnjama, izjavama ili medijskim ili objavama na društvenim mrežama bez obzira na to jesu li navodi istiniti ili ne. Veće kazne su predviđene ukoliko je kleveta iznesena u medijima (uključujući i društvene mreže) ili na javnom skupu.
Kleveta u BiH dekriminalizirana je još prije 20 godina, a uprkos primjedbama i protestima, vlasti pod Dodikovom kontrolom odlučile su napraviti korak unazad, što je protumačeno kao nastojanje da se uguše mediji koji o njima kritički izvještavaju.
Izvor: EU