Istraga UN-a pokazala da je Izrael prekršio međunarodno pravo granatiranjem novinara

Ova istraga dodatna je podrška Reutersovoj istrazi koja je pokazala da je sedam novinara pogođeno u s dva projektila koja je ispalio tenk iz Izraela

Istraga UN-a pokazala da je Izrael prekršio međunarodno pravo granatiranjem novinara

Izraelski tenk koji je prošle godine u Libanu ubio novinara Reutersa i ranio šest drugih ispalio je dva projektila od 120 mm na grupu “novinara koji su imali jasne novinarske oznake” prekršio je međunarodno pravo, pokazalo je istraživanje Ujedinjenih nacija.

Istraga Privremenih snaga Ujedinjenih naroda u Libanonu (Unifil), sažeta u izvještaju kaže da njihovo osoblje nije zabilježilo nikakvu razmjenu vatre preko granice između Izraela i Libana više od 40 minuta prije nego što je tenk otvorio vatru, ubivši Issama Abdallaha, 37-godišnjeg video novinara.

– Pucanje na civile, u ovom slučaju na novinare koji su se jasno mogli identificirati kao novinari, predstavlja kršenje Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1701 (2006) i međunarodnog prava – stoji u izvještaju Unifila.

U izvještaju objavljenom 27. februara stoji da se procjenjuje da nije bilo razmjene vatre preko Plave linije u vrijeme incidenta te da razlog za napad na novinare nije poznat.

Prema rezoluciji 1701, usvojenoj 2006. godine kako bi se okončao rat između Izraela i libanskih boraca Hezbolaha, mirovne snage UN-a raspoređene su da nadziru prekid vatre duž 120 km linije razgraničenja, ili Plave linije, između Izraela i Libana. U okviru te misije, vojnici UN-a bilježe kršenja primirja i istražuju najteže slučajeve.

Upitan o izvještaju Unifila, glasnogovornik Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) Nir Dinar rekao je da je Hezbollah napao IDF u blizini izraelske zajednice Hanita 13. oktobra. Oni su odgovorili artiljerijskom i tenkovskom vatrom kako bi uklonili prijetnju, a potom su saznali da su novinari povrijeđeni.

– IDF žali zbog bilo kakvog ozljeđivanja neumiješanih strana i ne puca namjerno na civile, uključujući novinare. IDF smatra slobodu novina najvećom važnosti, dok pojašnjava da je boravak u ratnoj zoni opasan – rekao je Dinar.

Rekao je da će mehanizam za utvrđivanje činjenica i procjenu glavnog štaba, koji je odgovoran za pregled događaja, nastaviti s ispitivanjem incidenta.

Glavna urednica Reutersa, Alessandra Galloni, pozvala je Izrael da objasni kako se mogao dogoditi napad u kojem je ubijen Abdallah (37) i da odgovorne pozove na odgovornost.

Izvještaj Unifila poslan je Ujedinjenim nacijama u New Yorku 28. februara i dostavljen je libanskoj i izraelskoj vojsci, potvrdile su dvije osobe upoznate s tim pitanjem, a glasnogovornik UN-a potvrdio je da je izvještaj dostavljen svim stranama.

Kako bi napravili temeljitu istragu, Unifil je poslao tim da posjeti mjesto događaja 14. oktobra, a oni su dobili informacije od libanskih oružanih snaga i od neimenovanog svjedoka koji je bio prisutan na brdu kada su se udari dogodili, navodi se u izvještaju.

Unifilova otkrića dodatna su podrška Reutersovoj istrazi koja je pokazala da je sedam novinara iz Agence France-Presse, Al Jazeere i Reutersa pogođeno s dva projektila od 120 mm koje je ispalio tenk udaljen 1,34 km u Izraelu.

Grupa reportera snimala je prekogranično granatiranje iz daljine na otvorenom području na brdu u blizini libanskog sela Alma al-Chaab gotovo sat vremena prije napada.

Izvor: Reuters/Klix

About The Author