Istraga RSF-a pokazala da su novinari na granici između Libanona i Izraela namjerno ciljani

Dva pogotka na isto mjesto u tako kratkom vremenu iz istog smjera, jasno govore o preciznom ciljanju

Istraga RSF-a pokazala da su novinari na granici između Libanona i Izraela namjerno ciljani

Reporteri bez granica (RSF) objavili su rekonstrukciju tragedije u kojoj je jedan novinar poginuo, a nekoliko ih je ozlijeđeno. Prvi nalazi istrage pokazuju da novinari nisu bili kolateralne žrtve pucnjave. Na meti je bilo vozilo s oznakom “press”, a bilo je jasno da je pored njega bila grupa novinara.

Šta se dogodilo na granici između Izraela i Libanona u petak 13. oktobra kada je bombaški napad odnio život Reutersovog novinara Issama Abdallaha? Dva udarca različitog intenziteta, u razmaku od tridesetak sekundi, pogodila su tačno mjesto gdje je stajalo sedam novinara.

Postavili su se na ovom području kako bi pokrivali razmjenu vatre između snaga Hezbollaha i izraelske vojske. U prvom udaru ubijen je Reutersov fotoreporter Issam Abdallah i teško je ozlijeđena dopisnica Agence France-Presse (AFP) Christina Assi, dok je u drugom dignuto u zrak vozilo Al Jazeere u neposrednoj blizini, ranivši nekoliko njihovih kolega.

Sedmicu dana nakon događaja, RSF je rekonstruirao šta se moglo dogoditi između 16.45 sati, kada su prikupljene prve slike, i oko 18 sati, vremena smrti Issama Abdallaha u Alma el-Chaabu, u Libanonu. Izvori uključuju videozapise snimljene u samom trenutku tragedije i balističke analize.

U ovoj fazi, istraga RSF-a može zaključiti da je su petak 13. oktobra oko 18 sati dva udara različitog intenziteta, u razmaku od 37 do 38 sekundi, pogodila mjesto gdje se više od sat vremena nalazila grupa od sedam novinara. Prvi je ubio Reutersovog fotoreportera Issama Abdallaha, tvrde njegovi kolege koji su bili s njim.

Drugi, snažniji udar, nosivosti veće od 3 kg TNT ekvivalenta prema balističkom vještačenju RSF-a, zapalio je Al Jazeerino vozilo, bijelu Toyotu, pored koje je stajao reporter, pri čemu su ozlijeđeni novinari Al Jazeere Carmen Joukhadar i Elie Brakhya , kao i njihov kolega s AFP-a Dylan Collins. Udarac je pomaknuo vozilo za oko 90 stepeni u odnosu na prvobitni položaj.

Prema balističkoj analizi koju je proveo RSF, hici su došli s istočne strane mjesta gdje su stajali novinari, iz smjera izraelske granice. Dva pogotka na isto mjesto u tako kratkom vremenu (nešto više od 30 sekundi), iz istog smjera, jasno govore o preciznom ciljanju, kažu iz RSF-a.

Malo je vjerovatno da su novinare zamijenili s borcima, pogotovo što se nisu skrivali: da bi imali čist vidokrug, bili su na otvorenom više od sat vremena, na vrhu brda. Nosili su kacige i neprobojne prsluke s oznakom “press”. Njihov automobil također je identificiran kao “press” zahvaljujući oznaci na krovu, prema svjedocima.

Oko 16.45 sati, jedan od novinara Al Jazeere koji je intervjuiran u videu primijetio je izraelski helikopter kako nadlijeće područje i uspio je uočiti novinare. Izvjestitelji su stoga identificirani u tom području od strane snaga prisutnih prije bombardiranja.

Izraelski helikopter Apache nadlijetao je mjesto događaja nekoliko sekundi prije tragedije, kaže Edmond Sassine, novinar libanonske televizijske postaje LBCI, koji je bio stacioniran stotinjak metara od svojih kolega iz Reutersa, Al Jazeere i AFP-a.

Pet dana ranije, 9. oktobra, novinari Al Jazeere doživjeli su sličan napad u selu Dhayra u južnom Libanonu. Prema njihovim svjedočenjima, iznad njih je nadletio izraelski helikopter prije nego što je projektil pao pored njihovog automobila – istog modela kao onaj bombardiran 13. oktobra – koji također ima oznaku “press”.

Izvor: RSF

About The Author