Gdje je međunarodna zajednica da odgovori na ubijanje novinara u Gazi

Novinari koji su evakuirani iz Gaze bili su u stalnom strahu da će biti meta izraelskih napada

Gdje je međunarodna zajednica da odgovori na ubijanje novinara u Gazi

Reporteri bez granica (RSF) ponovili su poziv međunarodnoj zajednici da zaštiti palestinsko novinarstvo i pojača pritisak na Izrael radi okončanja masakra u Gazi, gdje je više od 105 novinara ubijeno od 7. oktobra.

“Zaštita” je odlučan odgovor novinara iz Gaze na pitanje RSF-a što im je danas najpotrebnije u Gazi. Od 7. oktobra živjeli su u stalnom teroru, brojeći smrt svojih najmilijih i kolega. Prema podacima RSF-a, najmanje 105 ih je do sada ubijeno u izraelskim zračnim napadima, raketama i pucnjavom.

Unatoč ponovljenim pozivima nevladinih organizacija, uključujući RSF, da se otvori granični prijelaz Rafah, samo su novinari u sastavu Izraelskih odbrambenih snaga uspjeli ući u Gazu i oni su ograničeni na pokrivanje područja dopuštenih Izraelu. Izrael je u međuvremenu dopustio evakuaciju samo nekoliko novinara iz Gaze.

– Šest mjeseci rata je šest mjeseci previše u kojima je više od 100 novinara ubijeno u Gazi. Ovaj masakr mora prestati. Novinari iz Gaze moraju biti zaštićeni, oni koji žele moraju biti evakuirani, a vrata Gaze moraju biti otvorena međunarodnim medijima – kazao je voditelj odjela RSF-a za Bliski istok Jonathan Dagher.

Nekoliko novinara koji su uspjeli otići svjedoče istoj zastrašujućoj stvarnosti novinara koji su napadnuti, ozlijeđeni i ubijeni, a izraelska vojska ušutkavaju one koji su vođeni dužnošću da prijave činjenice.

RSF se susreo s nekim od evakuiranih novinara u glavnom gradu Katara, uključujući šefa dopisništva Al Jazeere Waela al-Dahdouha, fotoreportera Agence France-Presse (AFP) Mahmuda al-Hamsa, dopisnicu RSF-a Olu al-Zaanoon i njezinog sina slobodnog izvjestitelja Moussa al-Zaanoona.

Opisuju rizike kojima su se izložili da bi nastavili izvještavati o vijestima dok je Gaza i dalje bila potpuno zatvorena, a osjećali su da je na njima da cijelom svijetu pruže informacije.

Ovi novinari, koji su evakuirani iz Gaze, bili su u takvom stalnom strahu da će biti meta izraelskih napada da su se drugi civili bojali biti u njihovoj blizini, rekao je AFP-ov fotoreporter Mahmoud Hams.

– Tokom evakuacije grada Gaze u oktobru, neki ljudi nisu htjeli da budem u njihovoj blizini iz straha da ću biti meta kao novinar. Drugi su nam odbili iznajmiti kuće za život, rad i odmor jer su vjerovali da su svi novinari u Gazi mete – kazao je Hams.

Izvor: RSF

About The Author