Sindikat medija Australije naglasio opasnosti umjetne inteligencije za kreativnu industriju

Upozorili na rizik koji okružuje brzi napredak tehnologija umjetne inteligencije i naglasili potrebu zaštite kreativne industrije

Sindikat medija Australije naglasio opasnosti umjetne inteligencije za kreativnu industriju
Foto: Daily Star

Sindikat medijskih djelatnika u Australiji dostavio je podnesak australskoj vladi u kojem je izazvao zabrinutost zbog mogućih uticaja tehnologije generativne umjetne inteligencije (AI) na održivost, radne uvjete i kreativnu djelatnost svojih članova.

Media Entertainment and Arts Alliance (MEAA) je uputila službeni podnesak australskom Odjelu za industriju, nauku i resurse, kao odgovor na poziv za podnošenje podnesaka o sve raširenijoj upotrebi umjetne inteligencije.

Sindikat, koji predstavlja novinare, medijske djelatnike i druge kreativne profesionalce, izrazio je zabrinutost zbog rizika koji okružuju brzi napredak tehnologija umjetne inteligencije i naglasio potrebu zaštite održivosti, prihoda i potencijalnih gubitaka radnih mjesta.

Prema MEAA, nedostatak zaštite autorskih prava i prava intelektualnog vlasništva identificirani su kao rupe u važećim propisima.

Također je rečeno da bi korištenje već postojećeg materijala u obuci generativne umjetne inteligencije trebalo podlijegati prethodnom licenciranju. Trenutno ne postoji utočište za stranke čiji se rad, stil ili imidž koriste u generativnim bazama podataka ili proizvodima umjetne inteligencije.

Potencijal za dezinformacije, pristranost i pogoršanje povjerenja javnosti u medije također je naglašen u podnesku, kao i korištenje baza podataka koje povećavaju rizike jačanja rodnih, rasnih, anti-LGBTQ, političkih i drugih pristranosti.

Priče koje generira umjetna inteligencija mogle bi širiti pogrešne informacije ili dezinformacije zlonamjerno ili na neki drugi način, dok bi se sintetički glasovi i druge mogućnosti umjetne inteligencije mogli koristiti za klevetu, ocrnjivanje ili potkopavanje, navodi se.

Australska vlada pozvala je zainteresirane strane i javnost da podnesu svoje komentare nakon objave dokumenta za raspravu u kojem se identificiraju praznine u australskim regulatornim kapacitetima. Ti će se podnesci koristiti za utvrđivanje je li u vezi s umjetnom inteligencijom uspostavljen dobrovoljan ili provediv regulatorni pristup. Proces savjetovanja završit će 4. augusta.

– Ova tehnologija također ima dalekosežne posljedice, koje zahtijevaju pažljivo razmatranje, konsultacije i regulaciju. Svaki propis i etički okvir trebao bi razmotriti i usmjeravati uvođenje primjereno reguliranih AI alata u medijskoj, kreativnoj i performansnoj industriji te sadržavati mehanizme za redovan pregled kako bi se održao korak s tehnologijom koja se brzo mijenja – saopćila je MEAA.

Međunarodna federacija novinara (IFJ) pridružila se svojoj podružnici, Media Entertainment and Arts Alliance (MEAA), u pozivu na okvir za rješavanje rizika koje predstavlja AI tehnologija i pozvala vlasti da zaštitu usmjere na publiku, kreativne radnike i njihove industrije.

Iz IFJ-ja je upozoreno da sve češća upotreba generativnih tehnologija umjetne inteligencije predstavlja jasan rizik za novinare, medijske djelatnike i mnoge druge kreativne industrije.

– Dok naši kolege u Sjedinjenim Američkim Državama štrajkaju zbog opasnosti umjetne inteligencije u filmskoj industriji, sada je vrijeme za propise koje vode dionici i pregovaraju. Prava novinara i kreativnih radnika moraju biti zaštićena – navodi se u saopćenju IFJ koji predstavlja više od 600.000 novinara u 140 zemalja.

Izvor: IFJ

About The Author