Od Vlade Izraela zatraženo da razjasni politiku zaštite života civila

Među novinarima u Gazi se široko vjeruje da njih i njihove porodice namjerno ciljaju izraelski vojnici

Od Vlade Izraela zatraženo da razjasni politiku zaštite života civila
Foto: Ali Jadallah/Anadolu Agency

 

Izraelske snage napadaju novinare. Tvrdnja koju je s Međunarodnom federacijom novinara (IFJ) podijelilo nekoliko novinara terenu, a navedena je i u izvještajima Sindikata palestinskih novinara (PJS), te novinskih platformi kao što su Al Jazeera i The New Arab.

Broj poginulih među novinarima u Gazi već je iznimno visok za sukob koji traje tri sedmice, od 7. oktobra. Ukoliko se to pokaže kao istinita tvrdnja i rezultat namjerne politike, onda bi svaka smrt predstavljala ratni zločin, navodi IFJ u saopćenju.

Zato su pozvali izraelsku vladu da razjasni svoju politiku u pogledu zaštite života civila i objasni koje korake poduzima kako bi osigurala poštivanje pravila.

– Među novinarima u Gazi se široko vjeruje da su oni i njihove porodice namjerno meta izraelskih vojnika i raketne vatre. U grozničavoj atmosferi rata, od vitalne je važnosti da izraelska vlada odgovori na ove optužbe i da se posveti zaštiti dobrobiti novinara – kazao je zamjenik generalnog sekretara IFJ-a Tim Dawson.

Iz organizacije kažu da blisko sarađuju sa svojom podružnicom PJS na provjeri informacija i dokumentiranju ubistava novinara i medijskih djelatnika od početka rata između Izraela i Hamasa.

Od početka rata između Izraela i Hamasa ubijeno je najmanje 28 novinara i medijskih djelatnika, nekoliko ih je ozlijeđeno, a drugi se vode kao nestali.

IFJ je pozvao novinare na terenu da poduzmu mjere opreza, nose profesionalnu zaštitnu opremu i da ne putuju bez svojih novinskih platformi koje im pružaju svu profesionalnu zaštitnu opremu potrebnu za praćenje događaja jer nijedna priča nije vrijedna života novinara.

Ova organizacija i njihove produžnice širom svijeta pozvale su UNESCO da učini sve kako bi zaštitile novinare i zatražile od zaraćenih strana da deeskaliraju nasilje koje će rezultirati samo civilnim žrtvama, posebno novinara.

Osim toga, borba protiv dezinformacija jedan je od stupova IFJ-ove Globalne etičke povelje za novinare. Njegove odredbe moraju ostati okosnica profesionalnih načela novinara, jer biti dobro informiran jedno je od prvih prava građanina.

Izvor: IFJ

About The Author