U nastavku serijala članaka i analiza koje Udruženje BH novinari realizira u saradnji s Ambasadom Njemačke u Bosni i Hercegovini, urednica “Nezavisnih novina” Sandra Gojković-Arbutina piše o položaju novinarki u BiH i problemima s kojima se novinarke svakodnevno suočavaju u svom poslu.
Predrasude i diskriminacija na rodnoj, seksualnoj i sličnim osnovama nisu ponikle u medijima. Modus je vrlo sličan i u drugim branšama, pa se i novinarke seciraju i osporavaju po nekoliko užasavajućih osnova, da li je tu došla jer je neko doveo, da li je napredovala zbog fizičkog izgleda, mogu li joj se povjeriti ozbiljan zadatak i rukovodeće uloge jer je trudna ili planira porodicu…
– Statistički gledano, novinarke su brojnije od kolega u svim medijskim kućama u BiH, napominje urednica “Nezavisnih novina”, što je jedan od pokazatelja da su odgovorne, uporne, pouzdane, vrijedne, pronicljive, radoholičarke, prilagodljive i ne tako krhke i lako lomljive pa da, po pravilu, traže bijeg u sigurnost manje stresnih zanimanja – ističe Gojković-Arbutina.
U zarobljenom društvu poput našeg, smatra dugogodišnja novinarka i aktivistkinja Milkica Milojević, iluzorno je očekivati institucionalnu zaštitu za one koji preispituju takav sistem i bore se protiv korupcije, kriminala, političkog nasilja i neodgovornosti. Zanimljivo je, kaže, da s policijom uglavnom nema problema, naprotiv, napadi koji se prijave budu najčešće korektno istraženi, bar na tom bazičnom nivou. Problem je, međutim, kada slučaj dođe do pravosuđa.
Čak i kad se neki slučaj procesuira, odgovaraju samo izvršioci, naravno, pod uslovom da ti izvršioci nisu politički moćnici ili s njima direktno povezani ljudi. Do inspiratora i nalogodavaca istraga nikad ne ‘dobaci’. Poseban problem je politička (ne)odgovornost. Političari su ti koji promovišu i normalizuju napade na novinare.
Prva adresa svakako jeste policija, ali i matična kuća, novinarska udruženja, svi koji na neki način mogu doprinijeti da se nastala situacija prevaziđe i dobije epilog.
Ali i prije nego što uopće dođe do cijele te priče, novinarke moraju da saznaju sve o svojim pravima, da znaju i dobro prouče sve moguće načine da se zaštite u oblasti radnih, ali i socijalnih prava, što trenutno na terenu nije slučaj. Mnoge od njih koje su prošle razne torture nisu bile dobro upoznate sa svojim pravima, pa se nisu ni upuštale u borbu protiv napada i godinama trpjele diskriminaciju, jer su mislile da nema nikog u lancu i sistemu da ih adekvatno zaštiti.
V.d. direktorica TV Kantona Sarajevo Kristina Ljevak, koja je bila izložena linču nakon imenovanja na tu funkciju, poručuje da snažna podrška koju je imala nije samo podrška njoj već i glas protiv mašinerije koja skoro 30 godina odlučuje o našim životima.
– Beskrajno sam zahvalna mojim kolegama koji potvrđuju da nismo svi isti i da još postoje ljudi čiji obraz nije na tržištu – govori Ljevak.
Aktivna i priznata u svijetu kulture i borbe za LGBT prava, kaže da nikome nije smetala jer je kultura, prije svega, na marginama, pa ni njeno ime nije nikad bilo predmet diskusije, ali je targetirana kad je došla na poziciju koja se doživljava kao pozicija moći i zbog čega se mogu osjećati ugroženi oni koji su moć izgubli. U takvim okolnostima, sve postaje problem.
– Da je bilo ko od novinarskih autoriteta rekao da sam loša novinarka, ne bi mi bilo svejedno, ali ono što dolazi od fašističkog polusvijeta me ne zanima. U ovom dijelu mislim na komentare posvećene mom imenu i LGBT aktivizmu. Povrijedilo me, kao i svakog čovjeka, kad su došli do moje porodice. Pošto se pozivaju na vjeru kao jedini argument, valjda će im onaj u kojeg vjeruju suditi objektivno. Za mene postoje samo ovozemaljski sudovi, a prema sudu struke ja sam mjerodavna osoba za obavljanje ove dužnosti – kazala je Kristina u tom intervjuu.
Time je, zaključuje urednica “Nezavisnih novina” Sandra Gojković-Arbutina, još jednom podsjetila sve buduće generacije novinarki, koje će neminovno proći neku vrstu linča, torture i pritisaka kako budu napredovale u karijeri, da je profesionalni integritet možda najteže dostižan, ali je najbolji i nezamjenjiv štit.