Zašto nije dobro zvati novi virus “koronavirus”?

Postojeći naziv već se udomaćio u medijima. Problem je što nije precizan

Zašto nije dobro zvati novi virus “koronavirus”?

 

Zašto nije nimalo dobro koristiti ovaj novokomponovani laički naziv “koronavirus” za novi SARS-CoV-2 virus? Većina laika i u svakodnevnom govoru, zato što nas mrzi izgovoriti “SARS-CoV-2” ili “COVID-19”  za virus i infekciju, govorimo “koronavirus” ili kako čujemo novinare koji se žele praviti pametni “virus korona”.

Naime, novi virus SARS-CoV-2 pripada porodici, grupi virusa koju nazivamo Coronaviridae, porodici virusa sa jednolančanom RNK i sa “krunom” šiljaka na površini virusne čestice. Ova porodica ima 2 potporodice, 5 rodova i oko 40 vrsta virusa. Neki od njih inficiraju šišmiše, neki ptice, neki lasice, neki ljude…

Obično izazivaju blaže infekcije, čiji su simptomi simptomi prehlade, ali virusi SARS  (Severe acute respiratory syndrom) i MERS (Middle-East respiratory syndrom) te posljednji, SARS-CoV-2 imaju ozbiljnije posljedice i veći Case Fatality Rate (CFR) iako je kod novog virusa CFR niži nego kod SARS i MERS.

Naime, ljudi već sada šire dezinformacije i laička shvatanja virusa – da je nauka već znala za koronavirus, da to nije ništa novo. Da, nauka je znala za koronaviruse, kao zajednički nazivnik za sve viruse koji ulaze u Coronaviridae, ali nije znala za SARS-CoV-2.

Ako je na nekom sredstvu za dezinfekciju pisalo da uništava koronavirus, to znači da djeluje na do tada poznate viruse iz ove grupe, jer dezinfekciona sredstva sadrže alkohol koji razgrađuje lipoproteinsku kapsidu virusa. To ne znači da je nauka znala za konkretno ovaj virus.

Molim – za novi virus govorite i pišite SARS-CoV-2.

Izvor: Quantum of Science

About The Author