ŽENE I STARENJE: Ili doživotna mladost, ili ništa

U ženama postoji cijela dimenzija nelagode, muškarcima nepoznata. Temelji se na kulturološki usvojenom dojmu da je vrijednost žene neraskidivo povezana s dobrim izgledom i mladošću

ŽENE I STARENJE: Ili doživotna mladost, ili ništa

Odlično izgledaš za svoje godine. Ovu uvredljivu rečenicu znaju izreći muškarci skromnih intelektualnih sposobnosti u kombinaciji s manjkom stila, uvjereni da su njome ženi dali kompliment. Kad dama ne padne u očekivani trans uslijed ljepote njihovih riječi, nego im ukaže na neprimjerenost načina kojim su neuspješno pokušali izraziti laskanje, pravdat će se dobrim namjerama ili optužiti ženu da ne zna primiti pohvalu. No, već i vrapci na grani znaju kako je put do pakla popločan upravo dobrim namjerama pa nikad nije uzalud protraćeno vrijeme provedeno u preventivnom razmišljanju o dojmovima koje bi naše riječi mogle izazvati. Izgledati dobro za svoje godine bio bi, naime, kompliment podjednakog dometa kao kad bi kakva nepromišljena žena muškarcu u najboljoj dobi dobronamjerno rekla kako mu erekcija nije zadovoljavajuća, iako je odlična za njegove godine. S priličnom sigurnošću možemo pretpostaviti da bi stupanj njegovog oduševljenja ovim komplimentom bio fiziološki mjerljiv. Zato savjetujemo zavodnicima da čitanjem literarnih majstora obljuba pokušaju umanjiti vlastiti deficit osjećaja za tankoćutne nijanse jezika ili reduciraju strategiju na nijemi šeretski pogled.

Strah od starenja

Strah od starosti je strah od nemoći, bolesti, gubitka pamćenja pa u širem smislu i intelektualnog integriteta, tjeskoba pred završetkom vlastitog postojanja i kao takav, duboko je ukorijenjen u svakom čovjeku. No, društvo se pobrinulo da čak ni taj, univerzalan ljudski strah, ne bude ravnomjerno raspoređen podjednakim intenzitetom. U ženama postoji cijela jedna dodatna dimenzija nelagode, muškarcima uglavnom nepoznata. Ona se temelji na kulturološki usvojenom dojmu da je vrijednost žene neraskidivo povezana s njenim dobrim tjelesnim izgledom i mladošću. Od žene naše društvo tradicionalno ne očekuje da bude pametna, a ukoliko je takva, društvo to percipira na razini skeptičnog iznenađenja. Čak štoviše, oštroumnost se u mnogim situacijama više doživljava kao ženin nedostatak nego poželjna osobina, potencijalan izvor problema i svakako nepotreban dodatak njenoj ljepoti. Mnogi muškarci priznaju da se ne osjećaju dobro u društvu pametne žene sluteći da bi ovaj “višak” mogao ugroziti pa čak i izravno umanjiti njihovu moć, a time i dominantnu ulogu, koja je isto tako dio društvenog očekivanja. Pred žene se ne stavlja niti zahtjev za briljantnom poslovnom karijerom. Nezaposlena žena, koju financijski uzdržava muž, neće naići na društvenu osudu. Nasuprot tome, ukoliko bi muškarac bio nezaposlen i živio od ženinih primanja, osudama, podsmijehu i omalovažavanju ne bi bilo kraja. Jesmo li svjesni u kojoj je mjeri naš vrijednosni sustav oblikovan društvenim uvjetovanjem rodnih uloga i koliko smo mu snažno podložni?

Još od drevnih epova poput Ilijade, Odiseje ili staroindijske Ramajane, ideal žene karakteriziraju dvije temeljne vrline, Helenina ljepota te Penelopina i Sitina vjernost. Kad kraljević Rama odlazi u herojsku bitku s demonom Ravanom da bi spasio svoju ljubljenu, gotovo pri svakom spominjanju njenog imena navodi se “vjerna Sita”. Slično tome, tijekom Odisejevog dvadesetogodišnjeg izbivanja iz rodne Itake, sve ga vrijeme, odolijevajući proscima, čeka “vjerna Penelopa”. Zbog Helenine je, pak, ljepote započeo Trojanski rat. Tako je već više od dvije tisuće godina ukodirano da je vjernost ženina poželjna osobina, a ljepota obavezna. Sve ostalo žena ne mora.

Doživotna mladost

Idealu ljepote bilo je nešto lakše udovoljiti u minulim stoljećima kad je očekivani životni vijek od četrdesetak godina jamčio doživotnu mladost, no kako biti lijepa u pedesetim, šezdesetim, sedamdesetim ili čak osamdesetim godinama? Već sredinom pedesetih hormonalne promjene postaju vidljive borama na licu i čelu, nabranošću kože vrata i stvaranjem podbratka, obješenošću obraza i grudi, suhoćom kože. Naš fizički izgled sve je manje podudaran našoj intimnoj predodžbi samih sebe. No, krivo bi bilo proces starenja reducirati samo na tjelesne promjene budući da uključuje i mnoge druge nedaće, od kroničnih bolesti, suočavanja s gubitkom dragih ljudi i usamljenošću, nesnalaženjem u stvarnosti koju sve više oblikuju moderne tehnologije, a često i teškim životnim uvjetima na rubu siromaštva.

Zašto je pristojno ne pitati ženu za njene godine dok isto pitanje nije nepristojno postaviti muškarcu? Sugeriramo li time da se žena treba sramiti svojih godina, tajiti ih i truditi se da uvijek izgleda mlađom no što jest? Muškarci starije životne dobi nerijetko šarmom i iskustvom kompenziraju nedostatke pa mnogi među njima izgledaju privlačnije nego kad su bili mladi. Starija žena je uvijek samo starica. I koju, pak, poruku šaljemo ženama govoreći im o “dostojanstvenom starenju”? Umjesto da živi radosno, nesputano uživajući u svakom periodu svog života, ženi namećemo teret uvjerenja da užitak nije primjeren ženama zrele dobi te da se mora odijevati, kretati, gledati i govoriti dostojanstveno i uzvišeno, skromno i čedno. Muškarcima je dopušteno pričati seksualne šale i viceve, žena koja to čini riskira da bude pogrešno shvaćena kao “lako dostupna”. Nikad vaga kojom mjerimo nije jednako baždarena za žene i za muškarce. Starijeg će muškarca, u društvu mlade i lijepe žene, drugi muškarci gledati s poštovanjem i zavišću. Starija, pak, žena u društvu zgodnog mladog muškarca, izmamit će tek pogled prezira i sažaljenja, možda čak i srama. Pitanje seksualnosti u starijoj životnoj dobi, naime, nepristojno je pitanje već samo po sebi. Pa iako tu društvo zna biti nemilosrdno i prema muškarcima ismijavajući gubitak erektivne funkcije, kad je riječ o ženama, prešutno se podrazumijeva da, nakon reproduktivne faze, žena koja “dostojanstveno stari” više ne osjeća požudu i strast. Ova je predrasuda posljedica uvriježene pogrešne pretpostavke kako je reprodukcija jedina svrha seksualnih aktivnosti. Predodžba da bi žena u svojim, primjerice, sedamdesetim godinama mogla strasno uživati u svakodnevnim seksualnim aktivnostima izmamit će čuđenje kao da je riječ o kakvoj cirkuskoj nakazi ili nadmoćan podsmijeh. Ženama preostaje tek jedna utjeha. One žive duže.

“Mediji vas uvjeravaju kako nikada nećete ostarjeti, samo ako se pravilno hranite, vježbate, uzimate vitamine, mažete lice ovom ili onom kremom protiv bora, strija, celulita… itd. Danas, uz sve te bezbrojne mogućnosti koje nudi industrija ljepote, skoro je sramota biti star!” (Slavenka Drakulić)

About The Author