Evropska komisija pokrenula javne konsultacije u vezi sa Zakonom o slobodi medija

Putem konsultacija žele se prikupiti stavovi novinara, medija, akademske zajednice, civilnog društva i vlasti koji će pomoći Komisiji da oblikuje nova pravila

Evropska komisija pokrenula javne konsultacije u vezi sa Zakonom o slobodi medija
Foto: Medtecheurope.org

Evropska komisija objavila je otvorene javne konsultacije o evropskom Zakonu o slobodi medija. Inicijativa je to koju je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen najavila u obraćanju o stanju u Uniji u 2021. godine koja ima za cilj zaštititi pluralizam i nezavisnost medija na unutrašnjem tržištu Evropske unije.

– Mediji su stub demokratije, ali danas taj stub puca, uz pokušaje vlada i privatnih grupa da izvrše pritisak na medije. Zbog toga će Komisija predložiti zajednička pravila i zaštitne mjere za zaštitu nezavisnosti i pluralizma medija – potpredsjednica Komisije Věra Jourová.

Naglasila je da bi novinari trebali biti u mogućnosti da rade svoj posao, obavještavaju građane i pozivaju na odgovornost bez straha i naklonosti te su sada otvorene široke konsultacije kako bi se došlo do najboljeg prijedloga.

Evropski komesar za unutrašnje tržište Thierry Breton je naglasio da je važno pobrinuti se da evropski mediji ostanu nezavisni, inovativni i održivi i da rade bez ikakvog neopravdanog miješanja u njihove aktivnosti, bilo da su u privatnom ii javnom vlasništvu.

– Pokrećemo konsultacije o predstojećem Zakonu o slobodi medija i želimo da čujemo vaše stavove i istražimo vaša rješenja za otporno medijsko tržište, koje građanima pruža različite i pouzdane informacije – dodao je.

Namjera konsultacija je prikupljanje stavova o najvažnijim pitanjima koja utiču na funkcioniranje unutrašnjeg medijskog tržišta, uključujući različite vrste miješanja u rad medija, kao i ekonomska kretanja.

Pokriva tri glavne oblasti koje se odnose na medijska tržišta: prva se fokusira na transparentnost i nezavisnost (ispitivanje transakcija na medijskom tržištu i transparentnost vlasništva nad medijima), druga na uvjete za njihovo funkcioniranje (izloženost publike različitim stavovima i medijske inovacije na tržištu EU) i treći o pravednoj raspodjeli državnih resursa (nezavisnost javnih medija, transparentnost i fer distribucija državnog oglašavanja).

Također se očekuju povratne informacije o osnovnim opcijama upravljanja za Zakon koji bi se mogao nadovezati na Evropsku regulatornu grupu za audiovizuelne medijske usluge (ERGA).

Prijedlog bi Komisija trebalo da predstavi u trećem kvartalu 2022. godine, a putem konsultacija žele se prikupiti stavovi, dokazi i podaci građana, posebno novinara, medija, akademske zajednice, civilnog društva i vlasti koji će pomoći Komisiji da oblikuje nova pravila.

Zakon bi trebao biti koherentan sa naporima EU u promoviranju demokratskog učešća, borbi protiv dezinformacija i podršci slobodi i pluralizmu medija, kako je navedeno u Evropskom akcionom planu za demokratiju.

Izvor: Jutarnji list

About The Author