Afganistanske novinarke traže solidarnost kako bi preživjele i ispričale svoje priče

U augustu je procijenjeno da je 95 posto novinarki napustilo posao ili je bilo prisiljeno napustiti posao

Afganistanske novinarke traže solidarnost kako bi preživjele i ispričale svoje priče
Foto: UNAMA / Abdul Hamid Nasimi

 

Otrežnjujuća statistika koja bi trebala uzdrmati svakoga ko ima savjest pokazuje da manje od 100 od ukupno 700 afganistanskih novinarki još uvijek radi, pokazalo je istraživanje Centra za zaštitu afganistanskih žena novinarki (CPAWJ).

Priča časopisa Time navodi da je broj žena novinarki koje trenutno rade u Kabulu manji od 40. Nakon što su talibani sredinom augusta zauzeli Afganistan, većina od više od 1.000 žena medijskih djelatnika bila je prisiljena prestati raditi, zbog direktne prijetnje i zastrašivanja.

Bio je to nagli kraj onoga što su bili rodno raznoliki mediji, jer je istraživanje provedeno 2020. godine pokazalo da je više od 1.700 žena radilo u medijima u tri provincije: Kabulu, Heratu i Balkh.

Unatoč suprotnim uvjeravanjima, pristup talibana medijskim pravima i pravima žena čini se daleko od njihove retorike i bliži je njegovom režimu devedesetih. Novinari su pretučeni, mučeni i spriječeni u izvještavanju na brutalne načine.

Novinarke su izvijestile da im je zabranjen rad, da im prijete i zastrašuju ih, da im uništavaju radijske stanice i prijete porodicama. Mnoge su pobjegle iz provincija na sigurnija mjesta u Kabulu, pa čak i izvan zemlje.

Mreža žena u medijima u Indiji (NWMI) odmah je izdala izjavu o solidarnosti s afganistanskim novinarkama i odgovorila na jednu od primarnih potreba koje su izrazile žene izbačene s posla.

Sredstva su bila potrebna za osnovne potrepštine, vize, letove, smještaj, pa čak i za preživljavanje jer su mnoge novinarke bile jedine koje su zarađivale za svoje porodice.

Pod natpisom „Novinari za Afganistan“, NWMI je u partnerstvu s Fondom za sigurnost i solidarnost medija (MSSF) pokrenuo prikupljanje sredstava 8. septembra od prodaje fotografija Associated Pressa (AP) koji su velikodušno dopustili upotrebu njihovih fotografija iz Afganistanom nastalih tokom dva desetljeća.

Zbirka je skupila fotografije nekih od najhrabrijih i najtalentiranijih novinara AP-a, koje dokumentiraju svakodnevni život u Afganistanu.

– U vrijeme nezamislivih društvenih i političkih preokreta u Afganistanu, i dok se građani suočavaju s neizvjesnom i zastrašujućom budućnošću, ove nas fotografije izazivaju da razmislimo o snazi i hrabrosti u burnim vremenima – kazali su prikupljači sredstava.

Do kraja septembra WACC i Globalni savez za medije (GAMAG) također su pokrenuli kampanju prikupljanja sredstava za podršku afganistanskim novinarkama.

– Prostor koji su stvorile novinarke kako bi se glasovi žena i marginaliziranih grupa čuli u medijima u opasnosti je od potpunog nestajanja. U augustu je procijenjeno da je 95 posto novinarki napustilo posao ili je bilo prisiljeno napustiti posao – naveli su u saopćenju.

U roku od tri sedmice prikupljanja sredstava za NWMI doseglo je 100.000 američkih dolara. Takav odgovor na inicijativu svjedočanstvo je globalne zabrinutosti prema medijima u Afganistanu, posebno novinarkama.

Izvještavanje u indijskim medijima, kao i u međunarodnim medijima poput The Guardiana i Global News Canada, izazvalo je nalet podrške zarobljenim novinarima Afganistana, šaljući poruku da nisu sami.

Izvor: Međunarodna federacija novinara (IFJ)

About The Author