Uvijek može gore. Bosanskohercegovačka zima 2018-2019. ne prestaje da šokira negativnim obilježjima. Nakon svega što smo preživjeli, Dragan Čović, HDZ BiH i Hrvatski narodni sabor opečatili su kraj januara na najgori način: Deklaracijom koja je pokazala da su mjeseci raspleta već počeli i da bi ostatak zime i predstojeće proljeće mogli biti još neizvjesniji.
U Deklaraciji 8. zasjedanja, HNS informira javnost da odbacuje presudu Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju za udruženi zločinački poduhvat. Tako su kvalitet i kvantitet bezvlašća u Bosni i Hercegovini podignuti na novi, do sada nezabilježen nivo, jer jedna nevladina organizacija daje sebi za pravo da delegitimizira odluku jedne međunarodne institucije i pri tome sopstveno odbacivanje proglasi obvezatnim za hrvatske političke predstavnike. Tako su i međunarodni i bosanskohercegovački pravni ustroj stavljeni van snage u kantonima s hrvatskom većinom. Ali to nije najgora vijest. Majka nikada Muju ne kara što se kockao, nego što se vadio. U reakciji na reakcije povodom njihovog odbacivanja, HNS ide korak dalje. Evo dijela njihovog reagiranja:
“Smatramo kako UZP predstavlja ideološki i politički konstrukt koji nema utemeljenje u međunarodnom pravu, pogotovo ako se ima u vidu činjenica da se teza o UZP želi koristiti od strane velikog broja bošnjačkih političkih i medijskih galamdžija kao implikacija za kolektivnu krivnju hrvatskog naroda, HRHB i HVO-a”, prenosi portal Dnevnik.ba. U nastavku slijedi:
“Zato svima koji reagiraju, a nisu pročitali, evo još jednom ponavljamo: ‘Odbacujemo kvalifikacije Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju o udruženom zločinačkom pothvatu koje se neutemeljeno i nepravedno pripisuju Republici Hrvatskoj, Hrvatskoj Republici Herceg Bosni i Hrvatskom vijeću obrane. Takva zlonamjerna kvalifikacija, na žalost, koristi se za pokušaj ostvarenja ratnih ciljeva jedne od strana u ratu u Bosni i Hercegovini i eliminiranja hrvatskog naroda kao političkog subjekta u Bosni i Hercegovini. Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju nije bio pozvan u predmetu ‘Prlić i drugi’, niti je on uopće pozvan, kako je i sam presudio 2007. godine, da odlučuje o pitanjima državne odgovornosti, jer je njegova nadležnost kaznena i proteže se samo na pojedince.”
Pa krenimo redom.
- Nevladina organizacija može odbaciti presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju samo mentalno, ili na nekoj zabavno-manifestacionoj razini. To odbacivanje nikako ne bi smjelo imati pravno obavezujući karakter. Što je najgore, na teritoriji i medijskom prostoru pod kontrolom Dragana Čovića, ova Deklaracija bit će obavezujuće političko stajalište, zbog čega eksperti tek trebaju utvrditi da li ovdje već govorimo o elementima iz dosjea Ante Jelavića.
- Ne mogu se odluke i presude odbaciti s argumentacijom da služe “histeriji” bošnjačkih stranaka. Jer tada svako u državi ima model za uzor, može da odbaci bilo čiju presudu, s argumentacijom kakva mu se ćefne.
- Dragan Čović već godinama razvija praksu suštinski kompatibilnu s politikom Milorada Dodika. Ovim je i zvanično tu politiku uvukao u HNS, koji u nepoštivanju međunarodnih odluka i uzusa staje rame uz rame s najradikalnijim elementima SNSD-a. Hoćemo li nakon takozvane međunarodne komisije za Srebrenicu sad dobiti i komisiju za Heliodrom, Stari most, razgranatu mrežu logora po Hercegovini, granatiranje i ubijanje Mostara…?
- Radovan Karadžić je promovirao originalnu metodu, postepeno i kontinuirano derogiranje pravnih normi, državnih i međunarodnih institucija, dobrih običaja i etičkih načela. Nadajmo se da stvari neće otići predaleko, još ima (malo) vremena da se histerija zaustavi i situacija normalizira.
- Nažalost, pažljiviji posmatrači tvrde da je ostalo malo razloga za optimizam, jer ovo nije politički eksces, niti eksperiment, nego kontinuitet promišljene politike.
- Već je primijećeno, samo ponavljamo: HNS radi paralelno na dva oprečna kolosijeka – proizvoljno i samovoljno odbacivanje UZP-a i deklarativno poštivanje evropskih standarda dva su narativa u vječitom sukobu. Može samo jedno od toga, oboje nikako.
- Međunarodni kontekst definitivno je promijenjen. Nije baš da se sve urotilo protiv Bosne i Hercegovine, ali snage nezainteresirane za njen opstanak ili one druge, direktno involvirane u njeno rastakanje, sve su jače.
Bit će teško, što ne znači i nemoguće, nastaviti dalje u ovakvim okolnostima.