Zatvorska kazna za Nourah bint Saeed al-Qahtani od 45 godina zbog objava na društvenim mrežama

Qahtanijeva osuda uslijedila je nekoliko sedmica nakon što je Salma al-Shehab osuđena na 35 godina zatvora zbog objava na Twitteru

Zatvorska kazna za Nourah bint Saeed al-Qahtani od 45 godina zbog objava na društvenim mrežama

Sud u Saudijskoj Arabiji osudio je ženu na 45 godina zatvora zbog objava na društvenim mrežama, saopćila je grupa za ljudska prava, u najnovijem primjeru obračuna s aktivisticama koji je uslijedio nakon posjete predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena Kraljevstvu.

Saudijski specijalizirani krivični sud osudio je Nourah bint Saeed al-Qahtani zbog optužbi za “korištenje interneta za slamanje saudijskog društvenog tkiva” i “kršenje javnog reda korištenjem društvenih medija”, javila je organizacija DAWN, pozivajući se na sudske dokumente.

Iz te organizacije, čije je sjedište u Washingtonu, rečeno je da se malo zna o Qahtani ili o tome šta su govorili njeni postovi na društvenim mrežama te su najavili da će nastaviti istraživati njezin slučaj.

Qahtanijeva osuda uslijedila je nekoliko sedmica nakon što je Salma al-Shehab, majka dvoje djece i studentica doktorskih studija na Univerzitetu Leeds u Velikoj Britaniji, osuđena na 35 godina zatvora zbog praćenja i retweetanja objava aktivista na Twitteru.

Posljednji slučajevi uslijedili su nakon što je Biden tokom sastanka sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom u julu naglasio zabrinutost zbog stanja ljudskih prava, bolnu tačku u odnosima između Washingtona i njegovog tradicionalnog saveznika Rijada.

Washington je prošle sedmice izrazio zabrinutost zbog presude Shehabi, koja uključuje 34-godišnju zabranu putovanja zbog njezinih tweetova.

Slučajevi Qahtani i Shehab ukazuju na postupke koje je vodio princ Mohammed, de facto saudijski vladar, iako je zagovarao reforme poput dopuštanja ženama da voze i poticao projekte za otvaranje radnih mjesta.

Rođaci saudijskih političkih zatvorenika isprva su se nadali da će Bidenova posjeta pomoći u oslobađanju njihovih voljenih koji su bili zatvoreni.

Abdullah al-Aoudh, direktor istraživanja za područje Zaljeva u DAWN-u, rekao je da su i u slučajevima Shebab i Qahtani saudijske vlasti koristile zakone kako bi ciljali i kaznili saudijske građane zbog kritiziranja vlade na Twitteru.

– No ovo je samo polovina priče jer čak ni prijestolonasljednik ne bi dopustio takve osvetoljubive i pretjerane kazne da je smatrao da će te akcije naići na značajnu osudu Sjedinjenih Država i drugih zapadnih vlada. Jasno je da nisu – kazao je Aoudh.

Saudijski dužnosnici kažu da Kraljevstvo nema političkih zatvorenika. “Imamo zatvorenike u Saudijskoj Arabiji koji su počinili zločine i kojima su sudi naši sudovi i proglašeni su krivima. Ideja da se oni opišu kao politički zatvorenici je smiješna – rekao je Reutersu ministar vanjskih poslova Adel al-Jubeir.

Napetosti oko stanja ljudskih prava u naftom bogatoj Saudijskoj Arabiji zategle su njezine veze sa Sjedinjenim Državama, uključujući prava žena i ubistvo novinara Jamala Khashoggija 2018. godine u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Izvor: Reuters

About The Author