Vijeće za štampu u Bosni i Hercegovini, samoregulacijsko tijelo za štampane i online medije, podsjetilo je novinare, posebno urednike štampe i online medija, na važnost istinitog, odgovornog i opreznog izvještavanja, posebno u situaciji povećavanja broja zaraženih osoba virusom COVID-19.
Pozvali su novinare da ne šire paniku među stanovništvom te su istaknuli da informacije koje se plasiraju o virusu moraju biti prikupljene od kredibilnih izvora, moraju biti precizne, blagovremene i plasirane samo u svrhu informiranja javnosti.
Iz Vijeća ističu da u vrijeme kada smo preplavljeni lažnim vijestima, mediji moraju pokazati profesionalnost pridržavajući se Kodeksa za štampu i online medije BiH, u kojem se navodi da novinari imaju obavezu da prema javnosti održavaju visoke etičke standarde u bilo kojem trenutku i pod bilo kakvim okolnostima.
Vijeće za štampu u BiH, također, skreće pažnju novinarima da ne koriste izraze poput „Wuhan virus“ i podsjeća na smjernice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u kojima se preporučuje da se ne koriste geografski nazivi kad se imenuju bolesti, jer to može stigmatizirati ljude koji ondje žive.
Na štetne posljedice širenja dezinformacija upozorio je danas i generalni sekretar Društva novinara BiH Fedžad Forto koji je pozvao građane da se informiraju o virusu putem relevantnih medija koji bi trebali pokazati najviše odgovornosti u tom smislu.
Gostujući na N1 televiziji najavio je za narednu sedmicu konferenciju o kriznom komuniciranju u vrijeme širenja virusa koju Društvo novinara organizira u saradnji s predstavnicima WHO-a i Ambasade Narodne Republike Kine u BiH.
Upozorio je da situacija sa širenjem novog koronavirusa nije bezazlena te da sada nije vrijeme za takmičenje u broju lajkova, komentara te ekskluzivnih informacija nego je važno biti odgovoran u plasiranju informacija.
– U vrijeme društvenih mreža teško se u potpunosti zaštiti od različitih informacija. Kada bi ova zemlja bila drugačijeg političkog režima, čak i kada bismo živjeli u diktaturi bilo bi teško spriječiti širenje lažnih vijesti jer je teško potpuno zatvoriti kanale dezinformacija – dodao je Forto.
Za njega je od iznimne važnosti da javni emiteri, ali i najjači privatni mediji izvještavaju odgovorno te da relevantne institucije daju informacije medijima, jer kada ne postoje tačne informacije od relevantnih izvora ,ostavlja se prostor za širenje dezinformacija.