Upravni odbor Udruženja BH novinari najoštrije je osudio ponašanje najviših predstavnika vlasti i javnih institucija u Republici Srpskoj prema medijima, etiketiranje novinara i medija kao “izdajnika” i “zločinaca”, zabranu pristupa informacijama novinarima koje smatraju “nepodobnim” te uskraćivanje mogućnosti novinarima da na pres-konferencijama postavljaju pitanja.
Iz Udruženja su podsjetili da se na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu, predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik obrušio na medije, etiketirajući BN televiziju kao “dio udruženog zločinačkog poduhvata protiv RS” i “najveće zlotvore u RS-u”.
Nakon što je na njegove optužbe reagirala novinarka BNTV-a Slađana Jašarević, Dodik joj je poručio da je ona “veliki izdajnik” i zaključio da “ovi s BN-a nisu normalni”.
Dodik se i danas obrušio na novinarku N1 koja je tražila od njega odgovor od koga je dobio ikonu koju je poklonio, a naknadno je utvrđeno da je ukradena.
Glasnogovornica bolnice u Trebinju je uoči početka konferencije za medije prisutnima rekla da pitanja direktoru bolnice Nedeljku Lambeti imaju pravo postaviti samo novinari tri odabrana medija, dok ostali ne mogu postavljati pitanja.
Ovakav pristup čelnih ljudi SNSD-a i predstavnika javnih ustanova prema novinarima i medijima je zabrinjavajući, kažu u udruženju, i stvara atmosferu straha unutar medijske zajednice u Republici Srpskoj, ali i među građanima tog bh. entiteta.
– Selekcija medija na podobne i nepodobne, patriotske i nepatriotske, prijateljske i neprijateljske, sada je već očigledno postala dio mračne agende vlasti u RS s namjerom da i među samim novinarima, urednicima i vlasnicima medija kreiraju međusobnu netrpeljivost i bojazan od kritičkog izvještavanja o političkim moćnicima, koji bi od pojedinih novinara kontinuirano pravili ‘izdajnike’ u očima građana Republike Srpske – ističu iz Udruženja.
Ovakvi istupi političkih lidera poput Milorada Dodika dovele do stvaranja ambijenta u kojem se dešavaju čak i pokušaji ubistava novinara koji kritiziraju vlast, kao što je to bio slučaj u augustu 2018. godine, kada je brutalno pretučen novinar BN-a Vladimir Kovačević.
Iz udruženja su apelirali na sve uposlenike medija u Republici Srpskoj, ali i na prostoru cijele BiH, da ne dozvole da politički interesi stanu između njih i njihovih kolega.
Bezuvjetna solidarnost s kolegama uz poštivanje profesionalnih i etičkih normi tokom izvještavanja, posebno u situacijama kada se pojedini novinari i mediji nađu ‘na meti’ političara, nikada nije bila neophodnija.