CPJ: Najsmrtonosnija godina za novinare, 70 posto je ubio Izrael

Porast broja ubistava novinara dio je šireg trenda ušutkivanja medija na globalnom nivou

CPJ: Najsmrtonosnija godina za novinare, 70 posto je ubio Izrael

Rekordan broj novinara je ubijen širom svijeta 2024. godine pokazuju podaci koje je objavio Komitet za zaštitu novinara (CPJ). Izrael je odgovoran za skoro 70 procenata tog ukupnog broja.

Najmanje 124 novinara u 18 zemalja umrlo je prošle godine, što je čini najsmrtonosnijom godinom za novinare i medijske radnike otkako je CPJ počeo da vodi evidenciju prije više od tri decenije. Ovi podaci odražavaju rastuće nivoe međunarodnih sukoba, političkih nemira i kriminala širom sveta.

Za globalni porast ubistava (povećanje od 22 posto u odnosu na 2023. godinu) je u velikoj mjeri bio odgovoran rat Izrael-Gaza, u kojem je ubijeno 85 novinara, sve od strane izraelske vojske. Većina ubijenih, njih 82, bili su Palestinci.

Sudan i Pakistan su imali drugi najveći broj novinara i medijskih radnika ubijenih 2024. godini (po šest). U Sudanu, razorni građanski rat ostavio je hiljade mrtvih i milione raseljenih. Dok Pakistan nije zabilježio nijedan smrtni slučaj novinara od 2021. godine.

– Danas je najopasnije vrijeme za novinarstvo u historiji CPJ-a. Rat u Gazi je bez presedana po svom uticaju na novinare i pokazuje značajno pogoršanje globalnih normi o zaštiti novinara u zonama sukoba, ali je daleko od toga da je jedino mjesto gdje su novinari u opasnosti. Naše brojke pokazuju da su novinari napadnuti širom svijeta – kazala je izvršna direktorica CPJ Jodie Ginsberg.

– Porast broja ubistava novinara dio je šireg trenda ušutkivanja medija globalno. Ovo je pitanje koje bi trebalo da nas sve zabrine jer nas cenzura sprečava da ukazujemo na korupciju i kriminal i pozivanje moćnih na odgovornost – dodala je.

Najmanje 24 novinara širom svijeta namjerno su ubijena zbog svog rada 2024. godine. U Gazi i Libanu, CPJ je dokumentirao 10 slučajeva u kojima su novinari bili ubijeni od strane izraelske vojske, u suprotnosti s međunarodnim zakonima koji definiraju novinare kao civile tokom sukoba. Preostalih 14 ubistava novinara 2024. godine dogodilo se na Haitiju, u Meksiku, Pakistanu, Mjanmaru, Mozambiku, Indiji, Iraku i Sudanu.

Freelanseri, koji izvještavaju s najmanje resursa i sa značajnim rizikom za sigurnost, činili su više od 35 posto (43) od svih ubijenih. U 2024. godini u 31 slučaju bili su Palestinci koji izvještavaju iz Gaze, gdje je i dalje zabranjen pristup međunarodnim medijima za izvještavanje sa okupirane palestinske teritorije, osim rijetkih izvještavanja koje organizira izraelska vojska. CPJ se više puta zalagao da Izrael i Egipat otvore pristup.

Kada se radi o Latinskoj Americi i Karibima, Meksiko je imao pet ubistava 2024. godine, zadržavši status jedne od najopasnijih zemalja svijeta za novinare. CPJ je pronašao nedostatke u Meksičkim mehanizmima koji bi trebalo da štite novinare.

Haiti izdvaja bezakonje jer bande sada otvoreno preuzimaju odgovornost za ubistva novinara, gdje su se dogodila dva ubistva usred nasilja bandi.

Bliski istok i sjeverna Afrika ostali su region sa najvećim brojem ubijenih novinara i medijskih radnika u 2024. godini, što čini više od 78 posto (97) globalnog ukupnog broja. Tokom tranzicije nakon svrgavanja Bashara al Assada 8. decembra, u Siriji su zabilježena ubistva četiri novinara. Sirija ima jednu od najgorih praksi o puštanju ubica novinara na slobodu.

Kao dio izvještaja, CPJ je dao niz preporuka za poboljšanje sigurnosti novinara i osiguranje odgovornosti za smrt novinara, uključujući i osnivanje međunarodne istražne radne grupe fokusirane na zločine nad novinarima.

U 2025. godini ubistva novinara nastavljaju se velikom brzinom, sa najmanje šest novinara i medijskih radnika ubijenih u prvim sedmicama ove godine.

Izvor: CPJ

About The Author