Uoči daljnjih saslušanja u suđenjima za ubistva saudijskog kolumnista Jamala Khashoggija i kurdskog intelektualca Muse Antera, Reporteri bez granica (RSF) pozvali su turske vlasti da privedu pravdi sve one koji su kao počinitelji bili umiješani u ubistva tih novinara, planirali ili poticali ubistva te da poduzmu hitne korake za okončanje nekažnjivosti.
Na posljednja dva ročišta sud je odbio zahtjeve Khashoggijeve zaručnice Hatice Cengiz da prihvati kao dokaz deklasificiran izvještaj američke obavještajne službe, koji je objavljen početkom ove godine, a saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman smatra se odgovornim za odobravanje Khashoggijeva ubistva.
Na oba ročišta sudac je izjavio da izvještaj “neće donijeti ništa suđenju”, a Cengizu je rečeno da podnese zahtjev direktno glavnom tužiocu Istanbula.
U slučaju, koji je započeo 3. jula 2020. godina, sudi se 26 optuženika u odsutnosti – svi su državljani Saudijske Arabije. Sud je do sada saslušao iskaze nekoliko svjedoka, uključujući troje turskih zaposlenika konzulata Saudijske Arabije gdje je Khashoggi ubijen 2. oktobra 2018. godine.
Kao jedina nevladina organizacija koja je dosljedno pratila ove postupke od početka, RSF smatra da je postupak u toku pozitivan korak turskog pravosuđa.
Međutim, činjenica da je tužilaštvo i sud još nisu istražili moguće tragove koji povezuju ubistvo sa saudijskim prijestolonasljednikom zabrinjavajuća za zadovoljenje pravde i dovodi u pitanje hoće li tursko pravosuđe doista moći osigurati pravdu bez ikakvog političkog utjecaja, kaže predstavnik RSF-a u Turskoj Erol Onderoglu.
Nakon objavljivanja izvještaja američke obavještajne službe o Khashoggijevom ubistvu, RSF je u Njemačkoj podnio krivičnu prijavu protiv Mohammeda bin Salmana i četvorice drugih visokih saudijskih dužnosnika za zločine protiv čovječnosti počinjene u njihovom široko rasprostranjenom i sistemskom progonu novinara, uključujući Jamala Khashoggija.
Na sudu u Ankari bit će saslušan slučaj poznatog kurdskog intelektualca i kolumnista novina Özgüra Gündema Muse Antera koji je ubijen u Diyarbakıru u septembru 1992. godine, a pravda nije zadovoljena 29 godina, a do zastare je ostalo manje od godinu dana.
Prethodni rok zastare je zaobiđen 2012. godine. Nakon 20 godina nedjelovanja, vlasti su spasile slučaj u posljednjem trenutku – gestom kurdskog političkog pokreta na početku historijskih mirovnih pregovora s PKK. No, sudski proces je zaustavljen otkako su razgovori prekinuti 2015. godine.
Jedan od glavnih osumnjičenika, bivši specijalni agent Mahmut Yıldırım, nije pronađen. Bivši dvostruki agent Abdülkadir Aygan, koji je pobjegao u Švedsku, još uvijek nije ispitan. Bivši pomoćnik Hamit Yıldırım, jedini osumnjičeni koji je uhapšen 2012. godine, pušten je uvjetno na slobodu u junu 2017. godine.
Turska je priznala umiješanost u Anterovo ubistvo i izrazila žaljenje 1998. godine, no unatoč tome, malo je vjerojatno da će pravda još uvijek biti zadovoljena. Slučaj ubistva Antera služi kao konkretan pokazatelj da je sudski proces u Turskoj bio pod političkim utjecajem, uzimajući u obzir i vrijeme istrage i vrijeme odugovlačenja.
RSF je pozvao tursko pravosuđe da osigura pravdu u slučaju Anter, bez utjecaja bilo kakve političke agende. U Turskoj, gdje je gotovo 40 novinara ubijeno ili nestalo od 1990-ih, nekažnjivost zločina nad novinarima i dalje je čest problem.
Potpuna nekažnjivost još uvijek prevladava u oko 20 ubistva koja su se dogodila u jugoistočnoj Anadoliji od 1990. do 1996. godine. U ostalima, saradnici, poticatelji ili planeri ubistva nisu izvedeni pred lice pravde.
Turska je rangirana na 153. mjestu od 180 zemalja u Svjetskom indeksu slobode medija RSF-a za 2021. godinu, a Saudijska Arabija je na 170. mjestu.
Izvor: RSF