Pekinške vlasti cenzurirale su izvještavanje stranih medija o nestaloj kineskoj teniskoj zvijezdi Peng Shuai, koja je nedavno optužila bivšeg visokog kineskog dužnosnika za seksualni napad.
Međunarodna federacija novinara (IFJ) pozvala je kinesku vladu da prestane blokirati informacije i poštuje slobodu medija i pravo na slobodu izražavanja.
Cable News Network (CNN) sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama 22. novembra potvrdio je da je prijenos uživo prekinut u Kini tokom dijela koji se odnosio na optužbe o seksualnom napadu i kasnijem nestanku.
Drugdje u Kini vlasti su žestoko cenzurirale vijesti i objave na društvenim mrežama o Peng koje su dijeljenje zbog rastuće zabrinutosti gdje se ona nalazi. Pristup stranim informativnim programima često je ograničen u Kini.
Peng je 2. novembra napisala da je bila “prisiljena” na seksualne odnose s bivšim kineskim dužnosnikom Zhang Gaolijem, jednim od najutjecajnijih u zemlji, na kineskoj platformi društvenih medija Weibo nalik Twitteru.
Napisala je da ju je Zhang prije tri godine doveo u svoju kuću i prisilio na stalne seksualne odnose. “Tog poslijepodneva nisam dala pristanak i nisam mogla prestati plakati”, dodala je, iako je priznala da nema dokaza protiv bivšeg dužnosnika.
Njena objava uklonjena je za nekoliko minuta, kao i gotovo sav sadržaj koji se direktno ili indirektno vezao za tu objavu. Peng je potom nestala iz javnosti, zbog čega su grupe za ljudska prava, političari i druge teniske zvijezde izraze zabrinutost.
Od njezinog nestanka pojavili su se brojni videozapisi, slike i izvještaji o Peng, a kineski državni mediji i Međunarodni olimpijski odbor tvrde da je teniska zvijezda “dobro”. Ti su izvještaji naišli su na skepticizam na međunarodnom nivou.
– Iako kineske vlasti imaju opsežnu historiju cenzuriranja nepovoljnih ili osjetljivih informacija, ovaj incident zaslužuje posebnu zabrinutost međunarodne zajednice, budući da se Kina sprema biti domaćin Zimskih olimpijskih igara u Pekingu u februaru – kažu iz IFJ-a.
U saopćenju su jasno zatražili da kineska vlada prestane s cenzurom informacija u zemlji i počne poštovati slobodu medija i pravo na slobodu izražavanja.
Izvor: IFJ