Ruski medij VTimes se zatvara jer je uvršten u ‘strane agente’

Kontroverzni ruski zakon o “stranim agentima” usvojen je 2012. godine i više puta je modificiran, a targetira nevladine organizacije i medije koje primaju pomoć iz inostranstva

Ruski medij VTimes se zatvara jer je uvršten u ‘strane agente’
Foto: 4Liberty.eu

Online medij VTimes najavio je zatvaranje nakon što ga je rusko Ministarstvo pravosuđa prošlog mjeseca dodalo u registar “stranih agenata”, što je potez koji ime je uništilo poslovanje.

Urednici web stranice rekli su da će informativni portal zaustaviti poslovanje od 12. juna jer ne žele raditi na način na kojim bi se stvarala prijeteća situacija za njihove zaposlenike.

Dodali su da je oznaka “stranog agenta” prestrašila njihove partnere, uništila poslovanje i otežala izvještavanje.

Aktivisti su upozorili da je zakon usmjeren na nezavisne medije poput VTimesa kako bi se na njih ozbiljno uticalo zbog “restriktivne” prirode koja “demonizira nezavisne grupe”.

VTimes je informativno-analitički portal koji su 2020. godine napravili novinari koji su napustili Vedomosti, vodeće ruske poslovne novine, nakon što su prošle godine prodane novom vlasniku.

Novinari su glavnog urednika kojeg je doveo novi vlasnik Ivan Yeryomin, bliski saveznik predsjednika Vladimira Putina, optužili za uvođenje cenzure.

– Oznaka stranog agenta uništila je poslovni model VTimesa. Oglašivači i partneri ne razumiju kako sarađivati s ‘stranim agentom’ i ne možemo ih zbog toga osuđivati – navodi se u saopćenju.

Dodaju da su se poslovni ljudi, analitičari i dužnosnici ustručavali baviti bilo kojim poslovnim subjektom koji je u registru “stranih agenata”.

– Shvatili smo da ruskim vlastima nisu potrebni profesionalni i nezavisni mediji – kaže se u izjavi i ističe da je VTimes napravljen kao “platforma za slobodnu razmjenu konstruktivnih mišljenja kako bi se pronašli pozitivni primjeri i ideje za razvoj preduzeća i društva uopće.

Kontroverzni ruski zakon o “stranim agentima” usvojen je 2012. godine i više puta je modificiran. Zahtijevao je da se nevladine organizacije koje primaju pomoć iz inostranstva identificiraju kao “strani agenti” i budu podvrgnu reviziji.

Kasnije izmjene zakona ciljale su medije koji se finansiraju iz inostranstva, uključujući rusku službu Radija Slobodna Evropa (RSE), šest drugih medija na ruskom jeziku RSE-a i Current Time.

Krajem 2020. godine zakon je ponovno izmijenjen kako bi ruskoj vladi omogućio da na popis uvrsti pojedince, uključujući strane novinare, i nametne im ograničenja.

Ruski regulator za medije Roskomnadzor optužio je RSE za kršenja na stotine pravila po tom zakonu. RSE, koji se suočava s gomilom novčanih kazni koje bi mogle iznositi čak 3,4 miliona dolara, nazvao je kazne “kampanjom prisile i zastrašivanja koju sponzorira država”.

Izvor: Radio Slobodna Evropa

About The Author