Tehnološki giganti ‘Silicijska šestorka’ optuženi za napuhavanje plaćanja poreza za gotovo 100 milijardi dolara

Studija tvrdi da su kompanije platile 96 milijardi dolara manje poreza između 2011. i 2020.

Tehnološki giganti ‘Silicijska šestorka’ optuženi za napuhavanje plaćanja poreza za gotovo 100 milijardi dolara

Gigantske američke tehnološke kompanije poznate kao “Silicijska šestorka” optužene su da su u proteklom desetljeću napuhale svoje porezne isplate za gotovo 100 milijardi dolara.

Dok je kancelar Rishi Sunak pozvao svjetske čelnike da podrže novi tehnološki porez uoči summita G7 sljedeće sedmice u Velikoj Britaniji, izvještaj Fair Tax Fondacije targetirao je Amazon, Facebook, vlasnika Googlea, Alphabet, Netflix, Apple i Microsoft.

Kako se navodi oni su platili 96 milijardi dolara manje poreza između 2011. i 2020. godine nego što to pokazuju fiktivni podaci o porezu koje navode u svojim godišnjim finansijskim izvještajima.

Tih šest kompanija predalo je 149 milijardi dolara manje globalnim poreznim vlastima nego što bi se očekivalo da imaju plaćene glavne stope tamo gdje posluju, kažu iz Fair Taxa.

Porez na dohodak plaća se na dobit, ali istraživači kažu da kompanije „Silicijske šestorke“ namjerno preusmjeravaju dohodak u zemlje s niskim porezima kako bi platile manje poreza.

Na temelju regulatornih prijava kompanija, izvještaj je otkrio da je Amazon, pružatelj internetske maloprodaje kojim upravlja najbogatiji čovjek svijeta Jeff Bezos, prikupio 1,6 milijardi dolara prihoda, prijavio 60,5 milijardi dolara dobiti i platio 5,9 milijardi dolara poreza na dobit u ovom desetljeću.

Očekivalo se da će Amazon platiti 10,7 milijardi dolara poreza na tu dobit na temelju međunarodnih poreznih stopa, navodi se u izvještaju. Iznos poreza plaćen kao postotak dobiti iznosio je samo 9,8 posto u periodu od 2011. do 2020. godine i najniži od takozvane “Silicijske šestorke”.

Glasnogovornik Amazona osporio je nalaze istraživanja kao “krajnje obmanjujuće” pojašnjavajući da je Amazon prvenstveno maloprodaja u kojoj su profitne marže niske, pa poređenja s tehnološkim kompanijama s operativnom maržom profita od približno 50 posto nisu racionalne.

– Vlade pišu porezne zakone, a Amazon plaća sve poreze, istovremeno ulažući milijarde u stvaranje radnih mjesta i infrastrukturu. Zajedno s niskim maržama, ovo ulaganje prirodno će rezultirati nižom stopom poreza na gotovinu – dodaju.

Paul Monaghan, izvršni direktor Fondacije Fair Tax, rekao je da analiza pruža “čvrste dokaze da je suštinsko izbjegavanje plaćanja poreza još uvijek ugrađeno u mnoge velike multinacionalne kompanije”.

Monaghan je kazao da bi prijedlozi američke vlade za reformu globalnog poreznog sistema nametanjem minimalne stope poreza na dobit od 15 posto mogli pomoći ukidanju da velike kompanije “prebacuju dobit u porezne oaze”.

Facebook, koji vodi Mark Zuckerberg, ima bogatstvo od 123 milijarde dolara, a platio je samo 16,8 milijardi dolara poreza na dohodak, unatoč tome što je ostvario dobit od 133 milijarde dolara i prihode od 328 milijardi dolara, navodi se u izvještaju.

Porez plaćen kao postotak dobiti bio je samo 12,7 posto, što ga stavlja na drugo najniže mjesto od takozvane “Silicijske šestorke” nakon Amazona.

Glasnogovornik Facebooka rekao je da sve kompanije plaćaju porez na svoju dobit, a ne na prihod.

– Prošle smo godine globalno platili 4,23 milijarde dolara poreza na dobit, a naša prosječna efektivna stopa poreza u posljednjih 10 godina iznosila je 20,71 posto, što je otprilike u skladu s prosjekom OECD-a – dodao je.

Alphabet, Apple, Netflix i Microsoft ili su odbili komentirati ili nisu odgovorili na zahtjeve za povratne informacije.

Izvor: The Guardian

About The Author