RTRS: Nepostojeći skandal s entitetskom zastavom
13. – 19. juni 2016.
RECIKLIRANI STAVOVI: Nedjelja koju je pojela priča o rezultatima popisa stanovništva u BiH, u najkraćem je opis dnevnika emitovanih na javnom servisu RS-a. Gledaoci, iako ih se iz dnevnika u dnevnik o tome informisalo, nisu saznali ništa novo o ovoj temi. Pa jednako kao što su srpski političari reciklirali svoje stavove o neprihvatljivosti objave rezultata zbog, po njima, spornih 196 hiljada nerezidentnih stanovnika, isti su samo i prenošeni u dnevnicima. Uz opaske i zaključke novinara “da je Velimir Jukić, direktor Agencije za statistiku BiH, pokrenuo spiralu krize u Bosni i Hercegovini, ili “da konsenzus i dalje nema stalnu adresu u BiH”.
SASTANAK MINISTARA: Napraviti priču i tamo gdje je nema, nastojati pretvoriti je u skandal, manir je uredništva Dnevnika 2. Ove nedjelje svjedočili smo tome kroz izvještaj o sastanku ministara Centralnoevropske inicijative (CEI), održanom 16. juna. Činjenica da je to bio najveći međunarodni skup koji se desio u Banjoj Luci u posljednjih deset godina ostala je u potpunoj sjeni navodnog incidenta, koji je pokušao da “izazove protokol ministarstva spoljnih poslova BiH tražeći da se sa zgrade Banskog dvora ukloni zastava RS-a”. Novinarka Ljiljana Preradović cijeli je izvještaj na tome gradila, ističući da “zastave RS-a nije bilo ni u sali u kojoj je održana ministarska konferencija”. Pa potom i izjava predstavnika vladajućih struktura RS-a koji je osudio “sramni pokušaj veličanja BiH”. Iz svega je jedino evidentno da i novinarka i uredništvo dnevnika i potpredsjednik SNSD-a Marko Vidaković zaboravljaju ključnu činjenicu – da je Republika Srpska entitet u BiH, a ne država. Pa shodno tome ni njena zastava nema što da traži na međudržavnom skupu.
Izdvojeno
Ko se ne sjeća posljednjih, opštih izbora 2014. godine? I odlaska u jeku predizborne kampanje tadašnjih i sadašnjih premijerke i predsjednika RS-a, Željke Cvijanović i Milorada Dodika u Rusiju. Tada su nakon povratka obavijestili javnost da su u Moskvi dogovorili “veliki i mali ruski kredit”. Koji su RS trebali riješiti brojnih ekonomskih problema i omogućiti restrukturiranje njenih dugova. Izbori su bili i prošli, krediti nisu došli. Ali ni Milorad Dodik ni RTRS ne odustaju od Potemkinovih sela. Ponovo Dodik u Rusiji. Ovaj put u Sankt-Peterburgu. Istina, nema kredita, ali ima “potpisane mape puta” između Sanktpeterburške gubernije i RS-a o ekonomskoj saradnji. Narod bi kazao “živi bili pa vidjeli”.
Ocjena 2
BNTV: Promjenjivo profesionalno
13. – 19. juni 2016.
EVO KAKO SE TO RADI: Kad već na RTRS-u nisu mogli saznati o cilju i značaju održavanja konferencije ministara spoljnih poslova Centralnoevropske inicijative, gledaoci su imali priliku to nadoknaditi u izvještaju emitovanom u Dnevniku BNTV-a. Novinarka Tijana Simović upoznala ih je sa svim ključnim porukama ovog skupa, koji je od posebnog značaja za podizanje međunarodnog ugleda BiH.
DOBRA PARALELA: Iako su i novinari BNTV-a gledaoce izvještavali o svim sporenjima vezanim za objavu rezultata popisa, fokus dnevnika u protekloj nedjelji bio je na nizu otvorenih problema građana. Uz izvještaj o ponovnom štrajku upozorenja radnika Željeznica RS, izdvajamo i prilog o samo formalnoj brizi društva /vlasti prema potrebama višečlanih porodica. Novinarka Simović pravi dobru paralelu između lamentiranja nad padom nataliteta i živog primjera porodica kojima se uskraćuju čak i prava definisana zakonom.
Izdvojeno
Dnevnici BNTV-a karakteristični su po činjenici da ne odustaju od tema koje otvore. Iz ovonedjeljnih dnevnika izdvajamo priču o tome kako su za zapošljavanje pripravnika bitnije političke i rođačke veze od uspjeha postignutog tokom školovanja. I onda na osnovu tih “političkih kriterija”, svjedočile su dvije diplomirane pedagoginje, konkursne komisije donose odluku o zapošljavanju.
Ocjena 4
Komparativa analiza
Odlazak lidera SDA i člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića na Kazane, stratište sarajevskih Srba tokom minulog rata, izazvalo je brojne proturječne komentare u bh. javnosti. RTRS je ipak profesionalno uradila izvještaj o ovom događaju, suočavajući izjave Izetbegovića i porodica žrtava koje još traže posmrtne ostatke svojih srodnika.
Na drugoj strani, iz izvještaja novinarke BNTV-a Slađane Jašarević jasno se iščitavalo da ona nije zadovoljna ni kada bošnjački političari ne odaju počast srpskim žrtvama, ali i kada to čine. I u već prepoznatljivom maniru, Jašarević u najavi ističe da su na Kazanima “zvjerski ubijene stotine, a možda i hiljade sarajevskih Srba”. Potom slijedi i njeno pitanje o spomen-obilježju na Kazanima i gotovo jasno nezadovoljstvo zbog Izetbegovićevog odgovora “zašto ne”.