RTRS: Do sada tumačili, sad bi da čitaju
- – 16. juni 2024.
ČITATI ILI TUMAČITI: Deklaracija Svesrpskog sabora, koji je održan prošle sedmice, u jednoj tački predviđa da će Republika Srpska kao svoj praznik obilježavati Dan državnosti Srbije, 15. februar, što je opozicija dočekala kritički, tumačeći to kao odustajanje od Dana RS koji se slavio 9. januara. U srijedu (12. juni) je vlast putem RTRS-a opoziciji – koja je „glas političkog Sarajeva i nekih stranih ambasada“ – održala lekciju i podučila je kako 9. januar ostaje praznik i kako to jasno stoji u Deklaraciji. Prilog je završen pitanjem „Da li treba čitati ili tumačiti?“, koje razgolićuje licemjerje ove propagandističke kuće budući da im isto pitanje nije bilo na umu kada su sedmicama izvještavali o rezoluciji UN-a o Srebrenici tumačeći je na razne načine, bez da gledateljima pruže bilo šta što je u njoj napisano.
HELEZOVE PRIJETNJE: U subotu (15. juni) je RTRS dnevnik otvorio četverominutnim prilogom o „skandaloznim izjavama“ državnog ministra odbrane Zukana Heleza, koji, prema RTRS-u, „širi mržnju prema Srbima, priziva njihovo protjerivanje, želi da mijenja strukturu Srpske i pretvori je u više kantona“. Ove izjave, osim jedne u kojoj Helez kaže kako bi se u eventualnim izmjenama Dejtonskog sporazuma Republika Srpska mogla podijeliti u dva kantona, u prilogu gledatelji nisu imali priliku čuti i ocijeniti sami njihov sadržaj i težinu. Ta težina, s obzirom na popriličnu političku irelevantnost Zukana Heleza, zasigurno je manja od težine izjava apsolutnog vladara RS-a Milorada Dodika koji je ove sedmice dao intervju Jerusalem Postu u čijem naslovu je stajalo „Suživot sa muslimanima je nemoguć“, u kojem je dovodio u pitanje postojanje Bosne i Hercegovine i negirao genocid. Za RTRS ove izjave očito nisu dovoljno skandalozne i ne predstavljaju širenje mržnje i želju za mijenjanjem strukture BiH, jer su iz intervjua koji je spomenut u petak (14. juni) u nekih pedesetak sekundi u Dnevniku 2 izvukli samo blaže dijelove.
„VELIKI“ DOGAĐAJ: Kao proturječnost reakcijama ambasade SAD-a u Sarajevu na zaključke Svesrpskog sabora, RTRS je naveo kako ambasada te države u Beogradu ima drugačije gledište te citirao tamošnjeg ambasadora Christophera Hilla koji je, navodno, u jednom intervjuu izjavio kako je riječ o „velikom događaju“. Međutim, iako riječi „veliki događaj“ koje je RTRS citirao sugerišu veliki značaj događaja, u video-segmentu se moglo čuti kako je Hill upotrijebio izraz „big event“ čisto u smislu broja učesnika, a ne izraz „great event“ ili sličan koji bi ukazivao na njegov značaj. Štaviše, u nastavku je američki ambasador u Srbiji jasno rekao da je „Dejton osnova teritorijalnog integriteta BiH i njenih entiteta i da elemente Dejtona moraju poštovati sve strane“, te da se „ne donose jednostrane odluke, nego se to mora raditi na nivou države u cjelini“ – čime je de facto ponovio stavove svoga kolege iz Sarajeva. Nevjerovatna je drskost sa kojom RTRS ne preza od manipulacija izjavama, čak i kad je riječ o izjavama diplomata koji sigurno pažljivo važu svaku riječ.
Ocjena: 1
BNTV: Objektivna kritika opozicije
- – 16. juni 2024.
KUDA PLOVI OPOZICIJA: Iako je BNTV televizija čija je politika proopoziciona, ona se ne suzdržava od kritike opozicije kada je to potrebno. Tako je u četvrtak (13. juni) u dnevniku skoro pet i po minuta odvojeno za kritički prilog grafički najavljen pitanjem „Kuda plovi opozicija?“ u kojem su bez zadrške i iz usta nezavisnih analitičara i političkih komentatora sagledani nedostaci opozicije uoči predstojećih lokalnih izbora. Bez okolišanja se govorilo o egoizmima koji stoje na putu okrupnjavanja i jačanja, defanzivnoj i reaktivnoj politici u odnosu na vlast, propustima u unutrašnjoj organizaciji stranaka te nedovoljnom radu na terenu. Bilo da je riječ o „drugarskoj samokritici“ ili ne, jasno ukazivanje na objektivne nedostatke opozicije u ovom prilogu je bilo opširno, direktno i konkretno.
KUDA PLOVI VLADAJUĆA KOALICIJA: Jednako sistematično i analitično je BNTV u utorak (11. juni) tretirao trzavice unutar vladajuće koalicije, o čemu se na RTRS-u jednostavno ne smije govoriti. U prilogu koji je naslovljen „Početak kraja malih stranaka“ govorilo se o trendu „usisavanja“ kadrova manjih stranaka vladajuće koalicije koje vrši dominantni SNSD, te o razlozima zašto se to dešava. Budući da su neke od tih manjih stranaka nastale odvajanjem od onih koje su u opoziciji, u ovome prilogu je BNTV servirao prostor dužnosnicima opozicije da prokomentarišu ono što se dešava sa njihovim nekadašnjim kolegama, i oni su to znali iskoristiti. No, prostora je u petominutnom prilogu bilo i za nezavisne analitičare poput Tanje Topić koja je jasno ukazala na ograničen domet manjih stranaka u RS-u budući da njega određuju „jedna partija i jedan čovjek koji odlučuje koliko ko može porasti“. Ali, ovo je nešto čega su vjerovatno svi svjesni.
ZADUŽIVANJE: U subotu (15. juni) je BNTV ponovo tretirao problem enormnih dugovanja RS-a koja prate nova zaduživanja. Stručnjaci su ukazali na razmjere tog zaduživanja i sve gore kamatne stope po kojima se entitet zadužuje, a za poređenje je uzeta Federacija BiH koja se zadužuje manje i po boljim kamatama. No, iako je navedeno kako se FBiH zadužila za 30 miliona KM, ovaj podatak je izvađen iz konteksta i na osnovu jednog parametra, budući da je ukupno zaduženje Federacije od početka godine 190,5 miliona KM. Neosporno je kako je RS u težoj situaciji od Federacije kad su u pitanju zaduženja, ali i u njihovom poređenju se mora dati čitav kontekst jer u suprotnom kredibilnost izvještavanja trpi na duže staze.
Ocjena: 6
KOMPARATIVNA ANALIZA
U Bijeljini su u srijedu (12. juni) uručeni ključevi 12 stanova koji su izgrađeni u sklopu projekta za stambeno zbrinjavanje korisnika kolektivnog smještaja. Sredstva za ovu namjenu izdvojili su Grad Bijeljina i Vlada RS, ali su na otvaranju bili prisutni samo predstavnici republičke vlasti. Ovo je RTRS istaknuo kao dobar projekt, ali je u njihovom prilogu bilo upadljivo odsustvo predstavnika grada. To je razjasnila BN televizija koja je prenijela izjavu bijeljinskog gradonačelnika Ljubiše Petrovića kako radovi koje je kontrolisala republička vlast nisu izvedeni kako treba, i kako bi njega bilo sramota uručiti ključeve stanova u kojima vladaju nehumani uslovi. Prilog je praćen snimcima ovog objekta na kojem se jasno vide velike površine zidova pod plijesni, što RTRS nije zanimalo.
No, Bijeljinom se RTRS bavio u nedjelju (16. juni) kako bi skrenuli pažnju na to da su „ustanove u Bijeljini satjerane uz zid“ jer je budžet u lošem stanju. O ovome je govorio predsjednik gradske skupštine, inače član SNSD-a, dok Petrovića u prilogu nije bilo. Samo je uzgred predstavnik SDS-a spomenuo problem sa „prilivom sredstava“, što bi moglo imati veze sa izjavom gradonačelnika za BNTV u srijedu kako je Bijeljina zakinuta za 4,2 miliona KM prilikom podjele sredstava od PDV-a i da po tom osnovu ova lokalna zajednica dobija milion maraka mjesečno manje nego što bi trebala. U ovoj zapletenoj situaciji najviše trpe građani, a od medija – i RTRS-a i BNTV-a – bilo bi korektno da istraže stvarni problem umjesto da ga potenciraju ili minimiziraju u svrhu političke borbe.
Ovdje se naročito misli na RTRS koji mora biti servis svih građana i trebao bi istražiti problem sa prilivom sredstava jednog grada umjesto da likuje nad njegovim nedaćama u funkciji rane predizborne kampanje. A kampanja je uveliko na ovoj televiziji počela, jer je uočljivo koliko se pažnje poklanja pozitivnim vijestima iz sredina u kojima SNSD ima vlast: Derventa izdvaja novac za novorođenčad (ponedjeljak, 10. juni), u Nevesinju se otvara nova stambena zgrada (četvrtak, 13. juni), a u Laktašima su ratari zadovoljni poticajima za nabavku mehanizacije (subota, 15. juni); s druge strane, u opozicionom Bosanskom Brodu još nema gradnje na zemljištu koje je lokalna vlast prodala (utorak, 11. juni), a u Bijeljini, kako je navedeno, nema novca za lokalne ustanove.
U srijedu i petak (12. i 14. juni) se RTRS bavio Višegradom – sjednicom saveza logoraša i pokaznom vježbom MUP-a RS – ali im nije bilo usput da u četvrtak spomenu godišnjicu zločina nad Bošnjacima zapaljenima 14. juna 1992. u kući tek stotinjak metara od mjesta na kojima su im kamere bile ovih dana, na godišnjicu lomače. Na višegradsku lomaču nije podsjetio ni BNTV.
Od zanimljivih stvari za komparativnu analizu vrijedi izdvojiti odnos i prema nekim međunarodnim pitanjima i dešavanjima na međunarodnoj sceni. Tako je u četvrtak (13. juni) BNTV izvijestio o presudi po kojoj je Europska unija kaznila Mađarsku zbog, kako BNTV prenosi dio presude, neprovođenja i namjernog izbjegavanja primjene zajedničke politike Unije. Za RTRS je ovo kazna Mađarskoj jer su joj građani EU-a važniji od ilegalnih migranata, što je u suštini prenesen stav vlade Viktora Orbana.
U ovom smislu je bilo zanimljivo i glasanje o deklaraciji o završetku rata u Ukrajini koja je potpisana u nedjelju (16. juni) u Švajcarskoj. Javni servis RS-a naglasio je kako ovu deklaraciju nisu potpisale članice BRICS-a zbog neslaganja, ali su propustili javiti da je među potpisnicama bila i Srbija – o čemu je BNTV izvijestio.
Plus sedmice
RTRS
Kao jedini vrijedan plus u dnevnicima RTRS-a ove sedmice bi se mogao izdvojiti prilog o protestima građana protiv izgradnje dva nebodera u banjalučkom naselju Borik (petak, 14. juni), naravno uz pretpostavku da je riječ o istinskom izvještavanju o građanskoj inicijativi, a ne o korištenju njihovog djelovanja u korist neke od političkih opcija u kontekstu nadolazećih lokalnih izbora.
BNTV
U dnevniku od nedjelje (16. juni) bilježimo tri jako zanimljiva priloga – jedan u kojem se propituju efekti određivanja maksimalne marže za 500 proizvoda, zatim jedan o prednostima ugrađivanja solarnih panela te jedan o diskriminaciji osoba sa invaliditetom. U ova tri priloga i njihovih ukupnih desetak minuta trajanja stalo je više društvene obazrivosti i odgovornosti nego u sve dnevnike RTRS-a ove sedmice zajedno.
Minus sedmice
RTRS
Stanislav Galić je 2006. osuđen na kaznu doživotnog zatvora za zločine protiv čovječnosti počinjene tokom opsade Sarajeva. Krstu Savića, ratnog šefa policije u Nevesinju, Sud BiH je osudio na 17 godina zatvora zbog zločina nad civilnim stanovništvom ove općine počinjenih u ljeto 1992. godine. No, RTRS se u svojoj misiji stvaranja alternativne historije ne opterećuje time, nego donosi priloge o „odbrani“ sarajevske regije u kojoj barbarsku opsadu Sarajeva predstavlja kao nužnu odbranu, a „odbranu“ Nevesinja kao „borbu protiv većeg i snažnijeg neprijatelja“, iako je činjenica da je u Nevesinju u to vrijeme bila smještena borbena sila JNA koja je povučena iz Dalmacije i Mostara, a „većeg i snažnijeg neprijatelja“ je predstavljalo pobijenih 305 civila, među kojima 26 djece.
BNTV
Iako je BNTV televizija koju gleda i veliki broj vjernika islamske vjeroispovijesti, u dnevniku od nedjelje Kurban-bajram nije niti spomenut. Čak je i RTRS ovom prazniku iz kurtoazije posvetio dvije zadnje minute dnevnika na isti dan, te ga spomenuo dan ranije u nezaobilaznoj čestitci još nezaobilaznijeg predsjednika Dodika, ali BNTV-u služi na čast potpuno ignorisanje Bajrama.