RTRS I BNTV: Ko je i uz čiju pomoć pokrao Beograđane?

Naviknuti na izostanak bilo kakve građanske reakcije u RS-u na izborne krađe, i Dodik i RTRS ostali su iznenađeni protestima Beograđana koji se bune protiv izbornih rezultata u glavnom gradu Srbije

RTRS I BNTV: Ko je i uz čiju pomoć pokrao Beograđane?
Foto: N1

RTRS: Samo On

  1. – 25. decembar 2023. 

UVIJEK ISTE TEME: Da li su u pitanju noćne more ili nezdrava opsesija Milorada Dodika Bosnom i Hercegovinom, državnim pravosudnim institucijama, visokim predstavnikom međunarodne zajednice i ambasadorom SAD-a u BiH, teško je procijeniti, ali to su teme o kojima iz dana u dan govori, u svakom obraćanju novinarima, kao i intervjuima koje daje drugim medijskim kućama. Pritom, predsjednik bh. entiteta Republika Srpska javnosti ne nudi ništa novo, već samo reciklira rečeno, osim što svoje konstatacije obogaćuje novim frazama.

U nedjelji iza nas, u intervjuu za portal BL, još jedan medij koji vlast drži pod svojom kontrolom, saopštio je, a RTRS prenio, da je Bosna i Hercegovina „planetarni promašaj“.

Istovremeno, uredništvo Dnevnika 2 fanatično prati sve što Dodik radi i govori, nastavljajući tako s praksom u kojoj su sva ostala životna pitanja u potpunoj sjeni. Kao primjer navodimo da je 15 minuta Dnevnika 2 emitovanog 20. decembra – dakle polovina centralne informativne emisije – bilo posvećeno još jednom odlaganju ročišta pred sudom BiH u postupku protiv Dodika i v. d. direktora „Službenog glasnika RS“ Miloša Lukića.

RECIKLIRANE FRAZE: Centralna figura bio je, očekivano, Dodik, dočekan pred Sudom BiH, kako ističe Branka Kusmuk, „gromoglasnim aplauzom“. U ostatku izvještaja samo su reciklirane fraze o neustavnom Sudu BiH, politički montiranom procesu te Dodikova tvrdnja da nakon lišavanja slobode predsjednika državnog suda i bivšeg direktora OSA-a on nema „povjerenje u takvo pravosuđe“.

Iz istog Dnevnika izdvojit ćemo i vijest o, kako je saopšteno, još jednom pravosudnom napadu, i to iz Sjedinjenih Američkih Država. Riječ je o odluci Vrhovnog suda u Coloradu koji je bivšem predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu zabranio kandidaturu na predsjedničkim izborima. Uredništvo Dnevnika 2 tako vuče paralelu između sudskog procesa Dodiku i odluke Vrhovnog suda u Coloradu, s porukom da se, kada je Trump u pitanju „sudovi u to ne smiju miješati“!?

ŠTA KAŽE NEŠIĆ: U Dnevniku 2 od 19. decembra vijest o hapšenju Ranka Debevca i Osmana Mehmedagića pozicionirala je najavu Dodikovog suđenja u drugu vijest. No ponovo bilježimo neprihvatljivo dugu minutažu ovog izvještaja  sa jasnim ciljem novih optužbi na račun rada Suda BiH. Zanimljivo je to iz razloga jer se godinama u javnosti komentariše sporost rada pravosudnih institucija u BiH. No sada RTRS-u „oči bode“, kako navode, „ubrzani montirani proces protiv predsjednika RS-a“. Potom slijedi komentar Dodikovog beogradskog pravnog savjetnika da se „ambasadoru SAD-a žuri da Dodika ukloni s političke scene“, kao i izjava ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića da „na Dodikovo suđenje sarajevska čaršija šuti, iako, ako presuda bude loša po Dodika, to će svirati kraj BiH“.

Kada bi novinari i uredništvo Dnevnika 2 RTRS-a bar na trenutak profesionalno radili posao za koji ih plaćaju svi građani, postavili bi i pitanje da li izjave državnog ministra sigurnosti znače i miješanje pa i otvoreni pritisak na državno pravosuđe.

I kad smo kod neumornog i do besmisla i ikakve svrhe dovedenog izvještavanja o sudskom procesu protiv entitetskog predsjednika, izdvojit ćemo i izjavu njegove najodanije partijske sljedbenice Sanje Vulić, koja je poručila da je riječ o „sarajevskoj sudaniji Milorada Dodika“.

ZAKON O IMUNITETU: Kako je zaštita lika i djela predsjednika RS-a odavno jedina misija RTRS-a, ne čudi što je u Narodnoj skupštini usvojen i Nacrt zakona o imunitetu, kojim se od krivičnog progona za djela počinjena u okviru svog mandata oslobađaju predsjednik i dopredsjednici RS-a, premijer i članovi vlade. Na sve tvrdnje opozicije da je zakon predložen kako bi se onemogućio krivični progon upravo Dodika, na što ukazuje i njegovo retroaktivno važenje koje se datumski dovodi u vezu sa stupanjem na dužnost visokog predstavnika Christiana Schmidta, u izvještaju emitovanom 21. decembra bilo je naprosto neugodno gledati kako poslanici SNSD-a na čelu s predsjednikom Narodne skupštine to nastoje negirati.

Ocjena: 1

BNTV: Politička trgovina

  1. – 25. decembar 2023. 

ZUKANA ZA STAŠU: Kako politička trgovina izgleda na djelu, gledateljima je zorno predstavljeno u Dnevniku 2 emitovanom 21. decembra. Riječ je o izvještaju sa sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na kojoj su zastupnici SNSD-a povukli svoju inicijativu za smjenu ministra odbrane BiH Zukana Heleza zbog njegovih tvrdnji o postojanju kampova za vojnu obuku paravojnih formacija u RS-u. Koalicijski partneri (zastupnici Trojke i HDZ-a BiH) zauzvrat su odbili razmatrati zahtjev za smjenu SNSD-ovog ministra u Vijeću ministara Staše Košarca, koga bivša supruga optužuje za porodično nasilje. Komentarišući ovu temu, a referirajući se na izjavu  SNSD-ove zastupnice Sanje Vulić da parlament nije sud i da se porodično nasilje dokazuje samo sudskim presudama, zastupnik opozicionog PDP-a Branislav Borenović istakao je kako je time „poslana nedopustiva poruka svim ženama žrtvama nasilja da živimo u društvu u kojem žrtva ne može biti zaštićena osim ako sud to ne presudi“.

Novinari su tematizirali i šta donosi novi Zakon o geološkim istraživanjima, koji je u formi nacrta usvojen u Narodnoj skupštini RS. Razvlašćivanje lokalnih zajednica iz ovog procesa i izdavanje dozvola za rudarenja bez prethodno izrađenih studija utjecaja na životnu sredinu, ukazano je u ovom izvještaju, otvaraju prostor za nekontrolisano i trajno devastiranje životne sredine, dok će korist od takve eksploatacije ruda imati tek male grupe povlaštenih pojedinaca.

IMUNITET ZA ODABRANE: U Dnevniku od 22. decembra tematski je obrađen i sadržaj Nacrta zakona o imunitetu usvojen u Narodnoj skupštini glasovima vladajuće koalicije. Gledatelji su upoznati sa stavovima opozicije, analitičara i predstavnika civilnog društva koji su posebno upozorili da bi lica obuhvaćena ovim zakonom bila amnestirana od krivičnog progona za brojne, uz ostalo, i koruptivne radnje koje čine dok obnašaju visoke funkcije u vlasti Republike Srpske.

Ocjena: 5

Komparativna analiza

Srbija, ona koju predstavlja Aleksandar Vučić, jedna je od političkih tema u kojima se potiru razlike u izvještavanju RTRS-a i BNTV-a. Riječ je, u sadržaju izvještaja ponuđenih gledateljima, tek o nijansama, a što se potvrdilo po načinu izvještavanja o rezultatima vanrednih izbora u toj državi. Posebno upada u oči neskrivena odioznost prema opoziciji, tačnije, strankama i pokretima okupljenim oko „Srbije bez nasilja“, što se do konca ogolilo u načinu izvještavanja o protestima građana kao izrazu nezadovoljstva brojnim neregularnostima glasanja u Beogradu.

Plus sedmice

RTRS

Nijedan izvještaj.

BNTV

Podatak da je Sarajevo 18. decembra bio drugi najzagađeniji grad u svijetu bio je povod da se otvori tema o zagađenosti zraka kako u glavnom gradu BiH tako i u više gradova u našoj zemlji. Eksperti iz oblasti zaštite životne sredine govorili su o ključnim faktorima/izvorima onečišćenja zraka, ali i o tome koje se mjere trebaju poduzeti da se smanji emisija štetnih gasova i ko mora  biti uključen u njihovo rješavanje.

Minus sedmice

RTRS

Potpuno naviknuti na izostanak bilo kakve ozbiljne građanske reakcije u RS-u na izborne krađe, i Milorad Dodik i RTRS ostali su iznenađeni protestima Beograđana i opozicije koji su digli glas protiv izbornih rezultata u glavnom gradu Srbije. Većina opozicije je za izbornu krađu optužila manipulacije koje su omogućile Srbima iz RS-a da naprasno dobiju lična dokumenta s beogradskim adresama i na taj način omoguće pobjedu SNS-a. Stoga su protesti u Beogradu okarakterisani kao napad na svesrpsko jedinstvo, a građani predstavljeni kao nasilni huligani. Slijedom toga, emitovana su izvinjenja Aleksandra Vučića i Ane Brnabić Srbima iz RS-a, kao i Dodikova prijetnja opoziciji da im „Republika Srpska to nikada neće zaboraviti“!? Dnevnik 2 koji je emitovan 25. decembra otvoren je izvještajem o nastavku protesta u Beogradu, s potenciranjem tvrdnji o „planiranom nasilju“, kao i stavovima a koga drugog do ruskog ambasadora u Srbiji i tvrdnjama zvanične Moskve „da Zapad/stranci pripremaju novi Majdan“ te da su ruske službe i prije izbora imale saznanja o tome.

BNTV

Kako tokom izborne kampanje, uredništvo Dnevnika 2, bezrezervno svrstano uz Aleksandra Vučića i SNS, na identičan način izvještavalo je i o izbornim rezultatima. Jednako kao i na RTRS-u, protesti građana i dijela opozicionih stranaka u Beogradu su ili ignorisani ili su tek u kratkim, pomno biranim videokadrovima, prikazani kao nasilnički. Stoga i ne čudi ključna informacija o tome šta je uzrok protesta te koje su to nepravilnosti zabilježene tokom glasanja u Beogradu. Tek nešto širi izvještaj o razlozima protesta i zahtjevima opozicije i građana emitovan je 25. decembra. BN je komercijalna televizijska kuća i shodno tome ima i mogućnost da se otvoreno svrstava uz određene političke opcije. Međutim,   u vremenu ogromnog protoka i dostupnosti informacija iz različitih izvora, svako prešućivanje potpuno je kontraproduktivno i samo ide na štetu kredibiliteta medijske kuće.

About The Author