Prvi photo stock u BiH štiti autore i njihova prava, regulirajući uz to i foto-tržište

Specijalizirana baza nudit će svakog mjeseca i određeni broj besplatnih radova, a postoji i ideja o širenju društveno-angažiranih fotografija

Prvi photo stock u BiH štiti autore i njihova prava, regulirajući uz to i foto-tržište
Foto: Fotobaza.ba

Po ugledu na slične svjetske platforme, krajem prošle godine Udruženje građana eTrafika.net iz Banje Luke odlučilo je napraviti prvi photo stock u Bosni i Hercegovini, pod nazivom „Foto baza“, kako bi se ojačalo tržište i smanjilo nelegalno korištenje fotografija. To planiraju postići povezivanjem fotografa s pravnim subjektima te kreiranjem čvrstih veza između ta dva sektora.

„Foto baza“ je nastala po uzoru na Shutterstock, Getty images, Adobe stock i slične platforme. Godinu dana trajalo je istraživanje različitih siteova, na neke od njih su se registrirali kao autori i postavljali svoje fotografije kako bi vidjeli kako taj proces funkcionira. Na neke su se registrirali kao kupac, da vide i drugu stranu, tako da iza „Foto baze“ stoji mnogo istraživanja.

Kako su naveli iz Udruženja, svjesni su godina rada i ulaganja u opremu koja je potrebna da bi se dobila savršena fotografija, a lično svjedoče nehumanim i opasnim uvjetima u kojima rade fotografi, te su kao medijski profesionalci imali namjeru dati sopstveni doprinos zaštiti autorskih prava i regulaciji foto-tržišta.

Mreža medija

Ideja da se napravi takva platforma postojala je nekoliko godina i nastala je iz čiste potrebe, kaže Vanja Stokić iz Udruženja. Medij koji vodi, portal eTrafika, dio je mreže medija koji izvještavaju o korupciji, a budući da između sebe razmjenjuju tekstove, uvijek je postojala bojazan o porijeklu fotografija koje prate te tekstove.

„Kako da znam da je neko iz druge redakcije vodio računa o autorskim pravima i uzeo fotografiju koja je slobodna za korištenje? Ako autor teksta pogriješi i upotrijebi fotografiju na koju nema pravo, svi mi koji smo prenijeli tekst imamo problem“, pojašnjava Vanja.

Istovremeno, portal eTrafika pokrenuo je foto-konkurs „Goran Terzić“, putem kojeg su upoznali mnogo fotografa iz regiona i slušali priče o tome kako im novinari doslovno kradu fotografije. Isto se i Vanji desilo nekoliko puta jer su drugi mediji zloupotrijebili fotografije koje je sama snimila.

„U tom periodu sam shvatila da nam je svima, i novinarima i fotografima, potrebno nešto, ali nisam znala šta tačno. Tada sam zamišljala platformu gdje mediji razmjenjuju fotografije bez plaćanja. Svako postavi desetak fotografija koje daje za slobodno korištenje i onda ostali mediji imaju pravo da ih objavljuju. Međutim, kolege nisu bile naročito zainteresirane za tu ideju, a kasnije sam shvatila da bi to degradiralo rad fotografa“, dodaje Vanja.

Ubrzo je došla na ideju da naprave platformu na kojoj fotografi prodaju fotografije medijima, ali i drugim zainteresiranim klijentima, no na realizaciju ideje morali su čekati nekoliko godina jer je izrada platforme izuzetno skupa. Njihova redakcija nije mogla to finansirati, a nisu mogli ni naći donatora jer se radi o komercijalnoj aktivnosti. Onda su prije godinu i po postali dio projekta Media for all, čija je svrha upravo razvijanje komercijalnih aktivnosti u medijima. I tako je nastala „Foto baza“.

„Foto baza“ nije agencija i tu nisu zaposleni fotografi niti fotoreporteri, nego je u pitanju servis na koji autori mogu postaviti svoje radove, a klijenti ih kupiti.

Fotografi su već izrazili veliku zainteresiranost i Vanja kaže da još nije srela fotografa koji joj rekao da je to loša ideja ili loša realizacija. U početku, dok je sve bilo samo na ideji i dok se platforma tek razvijala, fotografi s kojima je razgovarala bili su pomalo sumnjičavi i rezervirani. Sviđala im se ideja, ali je bilo pitanje da li će ona ugledati svjetlo dana. Od decembra 2021. godine do danas, „Foto baza“ ima više od 200 registriranih fotografa iz Bosne i Hercegovine i regiona.

Zaštita autorskih prava

Jedan od ciljeva „Foto baze“ je zaštita autorskih prava, pojašnjava Vanja. Pored reguliranja tržišta na neki način i povezivanja fotografa s klijentima na vrlo jednostavnoj platformi, sve to kao posljedicu nosi i veće poštovanje autora i njihovih prava.

„Moj medij je nekoliko puta morao platiti velike iznose za korištenje fotografija na koje nije imao pravo, iako smo mislili da je fotografija slobodna za upotrebu. Poznajem medije koji imaju problem s potencijalnim tužbama jer svakodnevno olako preuzimaju fotografije s interneta. U svakom od tih slučajeva na strani sam fotografa. Čak i u slučaju kada je moj medij morao platiti nekoliko stotina eura za samo jednu fotografiju. Autorska prava se moraju shvatati ozbiljno i poštovati bez selekcije”, Vanjin je stav.

Kupci treba jednostavno da se registriraju i unesu svoje podatke za plaćanje. Kada pronađu fotografiju koja im se dopada, potrebno je da označe u koje je svrhe planiraju koristiti – komercijalne ili medijske, a potom dobijaju tri opcije kupovine. Mogu kupiti jednu fotografiju ili paket od pet ili 15 fotografija. Ako se odluče za paket, on je aktivan mjesec dana od uplate i klijenti u tom periodu mogu da odaberu i preuzmu željene fotografije. Za plaćanje im je potrebna kartica, a u roku od nekoliko sekundi fotografija im je dostupna na profilu u punoj veličini.

Ova baza nudit će svakog mjeseca i određeni broj besplatnih fotografija, a postoje ideje o širenju društveno-angažiranih fotografija, uvezivanja umjetnosti i aktivizma te smanjenju stereotipa u javnom prostoru. U planu je i uvođenje videa i grafika/ilustracija te audio sadržaja, ali nakon što zaživi fotografija. Nisu željeli odmah krenuti megalomanski, već žele da bazu grade korak po korak. Imali su već nekoliko upita dizajnera, neki su se čak registrirali i krenuli postavljati svoja grafička rješenja.

U „Foto bazi“ je već nekoliko stotina fotografija, raspoređenih u 12 kategorija, a najzastupljenije su fotografije iz kategorije „Priroda“, jer je većina autora krenula s komercijalnim fotografijama, birajući ono najbolje što imaju. Ali, počeli su postavljati i reporterske/dokumentarne fotografije imajući u vidu da su upravo takve potrebne klijentima i medijima za ilustracije tekstova.

„Nekoliko medija nam je skrenulo pažnju da im je potrebno više fotografija sudova, tužilaštava, domova zdravlja, tabli s nazivima institucija… Zahvalni smo na takvim povratnim reakcijama, a naši autori su već krenuli s postavljanjem takvog sadržaja. Veoma nam je važan lokalni karakter, da fotografi bilježe prizore iz svoje sredine“, kaže Vanja.

Fotografije se mogu koristiti za medijske i komercijalne svrhe, u zavisnosti od toga da li je cilj informiranje javnosti ili reklamiranje i prodaja. Baza trenutno ima objavljenih 2.300 fotografija i oko 210 autora. Sve pristigle fotografije prvo skenira softver, a one koje prođu njegovu provjeru pregleda urednik. Dešava se da dnevno dobiju i po 300 fotografija, ali ne objavljuju ih sve jer neke ne zadovoljavaju njihove kriterije. No, Vanja kaže da to ne bi trebalo da demorališe autore već da im bude podsticaj da budu bolji.

Sada je moguće besplatno preuzeti i aplikaciju „Foto baze“ za android telefone i vrlo jednostavno pristupiti svom nalogu, postavljati i uređivati lične fotografije. Prednost aplikacije je u tome što omogućava lakši, brži i jednostavniji pristup i namijenjena je autorima.

Stock fotografije su jedan od najlakših i najefikasnijih načina da svoj online sadržaj učinite vizualno dopadljivim. Svaka priča postaje zanimljivija kada se začini dobrom fotografijom. Stock fotografija predstavlja fotografiju čiju je licencu za upotrebu moguće kupiti.

Korištenjem ovih fotografija jasno se daje do znanja da se poštuju i podržavaju autorska prava fotografa, koji stoje iza različitih originalnih vizualnih rješenja. Stock fotografije predstavljaju širok spektar tema, uključujući pejzaž, svakodnevne predmete, ljude, hranu i piće, i mnoge druge sadržaje.

„Foto baza“ je prva platforma za prodaju i kupovinu fotografija u Bosni i Hercegovini i nudi veliki broj raznovrsnih i visokokvalitetnih fotografija za sve vrste objava. Korištenjem sadržaja od legitimne fotografske kompanije, osigurava se legalno korištenje fotografije i preuzimanje fotografije najboljeg kvaliteta.

Izradu „Foto baze“ omogućili su British Council i Thomson Foundation putem projekta Media for all.

 

Promotivni tekst

About The Author