Dugogodišnja novinarka i urednica Radio-televizije Zenica, Alma Huskić, preminula je danas u 48. godini života, a nadležne institucije rade na utvrđivanju svih okolnosti njene smrti.
Huskić je gotovo cijeli svoj profesionalni vijek vezala za lokalno novinarstvo, ostavljajući snažan trag kroz više od tri decenije rada u RTV Zenica, gdje je prošla put od novinarke-saradnice do urednice Revijalnog programa. Njena karijera počela je još u mladosti, a dodatno ju je oblikovalo i iskustvo dopisnice lista Oslobođenje.
Poseban doprinos dala je i kao urednica omladinskog magazina „OM“, kroz koji je otvarala prostor za teme i glasove mladih. Tokom godina kontinuirano se usavršavala, učestvujući u brojnim edukacijama i programima za novinare širom Bosne i Hercegovine.
Profesionalni fokus Alme Huskić bio je usmjeren na društveno osjetljive teme – položaj žena, prava djece i izazove s kojima se suočavaju osobe s poteškoćama u razvoju. Upravo zbog toga bila je prepoznata kao novinarka koja daje prostor onima čiji se glas rijetko čuje.
Za svoj rad nagrađena je Specijalnim priznanjem UNICEF BiH 2016. godine, u okviru konkursa „Mediji prijatelji djece“, što dodatno potvrđuje njen doprinos društveno odgovornom novinarstvu.
Osim medijskog angažmana, bila je aktivna i u civilnom sektoru kao članica rukovodstva Organizacije za zaštitu mentalnog zdravlja „Lotos“ Zenica, Predsjedništva Foruma građana Zenica, te Upravnog odbora Udruženja „Mali dizajneri“.
Odlaskom Alme Huskić, Zenica je izgubila iskusnu novinarku, ali i posvećenu društvenu aktivisticu.





