POSJETA SERGEJA LAVROVA: Još jedna prilika da se RTRS i BNTV profesionalno izjednače

Kad su u pitanju ratni zločini i odnos prema državi, teško je naći relevantnu razliku u izvještavanju ovih dviju medijskih kuća, jedne javne a druge privatne

POSJETA SERGEJA LAVROVA: Još jedna prilika da se RTRS i BNTV profesionalno izjednače

RTRS: Zaboravite ikonu, to se nije desilo!

14. – 20. decembar 2020.

NEMA RAZLOGA ZA BRIGU: Usvajanje budžeta bh. entiteta Republika Srpska, epidemiološka situacija koja se ne smiruje te pitanje nabavke cjepiva i početak imunizacije ostali su tokom protekle nedjelje u sjeni posjete ministra vanjskih poslova Ruske Federacije Sergeja Lavrova BiH.

Jasno je da će RS narednu godinu živjeti na „veresiju“, da će preko 600 miliona KM morati izdvojiti za vraćanje dospjelih rata kredita, ali u interpretaciji novinara javnog servisa, baš kako to i vlast čini, mjesta za brigu nema.

PAPIR BEZ PRAVNE SNAGE: Milorad Dodik i rukovodstvo RS-a od Lavrova su očekivano dobili što su tražili. Podršku za vojnu neutralnost RS-a, mada je deklaracija Narodne skupštine na tu temu papir bez bilo kakve pravne snage, zahtjev za gašenje OHR-a i integracije u Evropsku uniju po mjeri Republike Srpske.

Posjeta Istočnom Sarajevu okončana je poklonom Dodika ruskom šefu diplomatije – ukrajinskom ikonom, ali o tome kasnije.

BEZ ZASTAVE: Lavrov se u Istočnom Sarajevu ponašao kao da je došao u drugu državu, a ne u BiH. Jer cijeli susret s Dodikom, kao predsjedavajućim Predsjedništva BiH, a ne liderom SNSD-a, prošao je bez isticanja državne zastave.

To je dan kasnije rezultiralo odbijanjem druga dva člana državnog predsjedništva da se sastanu s Lavrovom. Da li su bili u pravu Željko Komšić i Šefik Džaferović, da li su njihovi argumenti utemeljeni ili ne, tema je koja je podijelila i bh. i regionalnu javnost.

U interpretaciji Gvozdena Šarca (Dnevnik 2, 15. decembar), riječ je o diplomatskom skandalu bez presedana. I to sve, ističe Šarac, „jer ih je žuljao dekor u sjedištu institucija RS-a u Istočnom Sarajevu“. Državna zastava za novinara RTRS-a tek je „dekor“. Očekivan komentar već u najavi izvještaja o Lavrovljevom boravku u BiH samo je, po ko zna koji put, oslikao političku zbilju naše zemlje. Jer, navodi Šarac, “Lavrov je okončao posjetu RS-a i BiH“.

VUČIĆ SE NE ŽELI MIJEŠATI: Šef ruske diplomatije u BiH nije komentirao potez Komšića i Džaferovića, ali je poruku poslao iz Beograda, što je u istom Dnevniku do detalja preneseno. Kao i komentar njegovog domaćina Aleksandra Vučića, koji prvo navodi „da se ne želi miješati u unutrašnja pitanja BiH“, a potom slijedi prenošenje njegovog čitanja lekcije Komšiću i Džaferoviću.

Fokus Dnevnika u dijelu regionalnih tema bio je na stavovima Srbije i Hrvatske prema pitanjima u BiH. Malo je poslijeratnih godina kada se tako otvoreno iskazivalo miješanje u unutrašnja pitanja naše države, a sve pod plaštom navodne zaštite hrvatskog i srpskog naroda u BiH. Izdvajamo komentare šefa hrvatske diplomatije tokom boravka Lavrova u Zagrebu, te Vučića na Prvoj TV. Na kojoj je srpski predsjednik podučio, kako je kazao, bošnjačke političare koji se zalažu za unitarizaciju BiH o „izvornim dejtonskim nadležnostima BiH i svemu što je od RS-a tokom prethodnih godina oduzeto na uštrb države“.

Ocjena: 1

BNTV: Kad novinari slijede političare

14. – 20. decembar 2020.

PO DIKTATU POLITIKE: Podjele unutar BiH toliko su duboke, a percepcija entiteta Republika Srpska kao nezavisne političke cjeline toliko snažna da je izvještavanje o posjeti Sergeja Lavrova samo pokazalo koliko mediji slijede taj iskonstruisani politički narativ.

U izvještaju, zbog termina emitovanja Dnevnika 14. decembra, tek kratke izjave šefa ruske diplomatije i Milorada Dodika. Izjave predsjedavajućeg Predsjedništva BiH da je Lavrov posjetio prvo RS, a da će potom posjetiti i BiH, te izostanak državne zastave tokom zvaničnog sastanka i obraćanja novinarima nisu ni spomenuti jer su smatrani irelevantnim.

KAKO KAŽU: Dan kasnije Dnevnik je otvoren najavom da se u „BiH desio još jedan diplomatski skandal“: odbijanje Šefika Džaferovića i Željka Komšića da se sastanu s Lavrovom. Svaka rečenica u izvještaju s konferencije za novinare druga dva člana državnog predsjedništva sadržavala je i dodatak Slađane Jašarević “kako kažu“ ili „kako tvrde“.

Naša zadaća nije da komentiramo postupke i odluke političara, a od novinara očekujemo da bez upadica prenesu njihove stavove. Jer, bez obzira na sva pretenciozna tumačenja, Komšić i Džaferović su, bez „kako tvrde“, ustali u zaštitu svoje zemlje.

RTRS METODE: Iz istog Dnevnika 2 bilježimo i Lavrovljevu reakciju iz Beograda, te izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji se „ne bi htio miješati“. A potom, kao i na RTRS-u, slijedi preduga izjava odnosno očitavanje lekcije bh. zvaničnicima o tome kako se domaćini trebaju ponašati prema gostu.

Dva dana kasnije, posjeta Sergeja Lavrova BiH se ponovo našla u žiži interesovanja javnosti. Ali ovaj put zbog ikone koju mu je Dodik poklonio, a na što je diplomatskom notom reagovala Ambasada Ukrajine u BiH. Odakle je zatraženo da Dodik pojasni kako je došao u njen posjed.

BEZ ODGOVORA: U slučaj se, zbog sumnje da je riječ o otuđenoj povijesnoj baštini Ukrajine, uključilo i Tužilaštvo BiH. Novinari BNTV-a, bh. i međunarodna javnost od Dodika nisu dobili traženi odgovor.

HRANE SVE MANJE: I dok se političari međusobno optužuju, u dnevnicima smo kroz više izvještaja svjedočili da ekonomska kriza izazvana pandemijom uzima sve veći danak.

Poljoprivrednici iz BiH traže zaštitu domaće proizvodnje ili smjenu ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, redovi pred javnim kuhinjama u RS-u sve su duži, a hrane sve manje. Gradski budžeti za 2021. godinu, koji se ovog mjeseca usvajaju, smanjuju se i za 50 posto u odnosu na ovogodišnje.

Glasovima vladajuće većine, Narodna skupština je usvojila budžet RS-a za 2021. godinu i mjere ekonomskog razvoja. Novinari su za komentar pitali opoziciju i ekonomiste, a njihove zajedničke prognoze su i više nego uznemiravajuće.

Ocjena: 3

Komparativna analiza

Tema pandemije koronavirusa i dalje je prisutna u dnevniima obje medijske kuće, no ustupa joj se sve manje prostora. Pri tom se uglavnom koriste identične šeme izvještaja: statistika i stanje u pojedinim bolnicama, s gotovo isključivim fokusom na RS.

Premalo bavljenja pitanjem cjepiva u BiH, osim činjenice da Federacija još nije uplatila svoju finansijsku obavezu.

Kada je RTRS u pitanju, novinari svakodnevno donose daleko više podataka o stanju u Srbiji, njihovim mjerama, koracima struke i politike. Ali tako je to, jer Srbija je RS-u, biće, bliža nego Sarajevo Istočnom Sarajevu.

Posjeta Sergeja Lavrova rezultovala je još jednim valom sličnosti između RTRS-a i BNTV-a. Odnos prema ratnim zločinima i državnim pitanjima teme su u kojima ove dvije televizije imaju tradicionalno neprofesionalan konsenzus.

About The Author

Plus sedmice


RTRS
Nijedan izvještaj.

BNTV
Nijedan izvještaj.

Minus sedmice


RTRS
Ikona koju je Milorad Dodik poklonio Sergeju Lavrovu i za koju postoji osnovana sumnja da je iz Luganska na nelegalan način dospjela u njegove ruke, istinski je diplomatski incident. O kojem u dnevnicima nije rečena ni jedna jedina riječ. Bez komentara su ostali i Dodik i rukovodstvo RS-a, čak i kada je stiglo saopštenje da će Ministarstvo vanjskih poslova Rusije poklon vratiti dok se s Interpolom ne razjasni porijeklo ikone i ko je njen vlasnik. Upravo je zanimljiva Dodikova šutnja ima li se u vidu činjenica da u pravilu nema teme koju ne komentariše. Evidentno je da se svjesno na koji dan povukao iz javnosti, a onda je stiglo i objašnjenje da je u kućnoj izolaciji jer je bio u kontaktu s osobom pozitivnom na COVID-19.

BNTV
U izvještaju koji se bavio odbijanjem sastanka dva člana Predsjedništva BiH sa šefom ruske diplomatije, izostao je profesionalni balans. Tako se stekao dojam da su srpski političari jedini relevantni u BiH, pa im je pružen prostor i dato pravo da osude ponašanje Željka Komšića i Šefika Džaferovića.