PLATFORMA ZA PRAĆENJE PRIJETNJI NOVINARKAMA

Women’s Reporting Point, čiji je domaćin ECPMF, omogućuje žrtvama da anonimno prijave prijetnju. Prijava će biti tretirana s najvećom pažnjom i diskrecijom, jamče iz organizacija, a njome će se baviti ženski dio zaposlenika. Prijetnje će se sakupljati u bazu podataka (naravno, bez imena novinarki) i tvorit će temelj za analizu opsega tog problema u Europi. […]

PLATFORMA ZA PRAĆENJE PRIJETNJI NOVINARKAMA

Women’s Reporting Point, čiji je domaćin ECPMF, omogućuje žrtvama da anonimno prijave prijetnju. Prijava će biti tretirana s najvećom pažnjom i diskrecijom, jamče iz organizacija, a njome će se baviti ženski dio zaposlenika. Prijetnje će se sakupljati u bazu podataka (naravno, bez imena novinarki) i tvorit će temelj za analizu opsega tog problema u Europi. Projekt podržava i FNSI, talijanska članica EFJ-a.

Inicijativa je odgovor na porast broja novinarki koje su suočene s nasiljem zbog spola i s online prijetnjama. Premda je ta vrsta nasilja u porastu, istraživanja govore da ga žrtve često oklijevaju prijaviti, posebno one online.

U globalnoj anketi International News Safety Institutea pokazalo se da je manje od trećine napada na novinarke prijavljeno bilo poslodavcu, policiji ili drugim organima vlasti. Gotovo dvije trećine (64.8%/) od 921 ispitanih je reklo da su “doživjele poniženje, prijetnje ili nasilje u vezi sa svojim radnim mjestom”.

Više na hnd.hr

About The Author