Kakve reakcije izaziva najavljena posjeta Erdogana Sarajevu?
Piše: Nihad Hebibović
Najavljeni predizborni skup predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana u Sarajevu podijelio je bh. javnost. Sasvim očekivano, najveći dio sarajevskog desnog političkog spektra je ultimativno ZA, dok je lijevi uglavnom PROTIV. Dilema ipak nadilazi ideološke premise.
U izjavi za Klix, prof. dr. Zlatko Lagumdžija taksativno je naveo argumente po kojima u predizbornom skupu nema ništa sporno, podsjećajući na pozitivan doprinos Turske putu BiH u EU i NATO, ali i koje rizike skup nosi, te kako ih ukloniti preciziranjem odgovornosti.
Unatoč tome, kritičari skupa ponavljaju da BiH dopuštanjem skupa gubi i isporučuje dio svog suvereniteta i zamjera se EU. Bezuslovno se od dijela javnosti traži, ili blaže rečeno sugerira, da se skup zabrani. Utjecaj Turske, koja podržava put BiH u EU i NATO, poistovjećuje se s utjecajem Rusije, koja se protivi tome.
Tvrdi se da BiH treba braniti suverenitet u odnosu na Tursku (Čime je napadnut? Skupom u privatnom aranžmanu i zakupljenom terminu na koji nijedan građanin BiH nije obavezan doći?), a ne treba ga braniti od tri članice EU (od 28), koje su zabranile održavanje sličnih skupova (jer EU nije dala nikakvu usaglašenu direktivu). Omogućavanje nekom prava da govori ili se mirno okuplja ne znači slagati se s njime, dok ukidanje tog prava znači udaljavanje od demokratskih standarda na kojima je utemeljena EU.
Kada se već govori o suverenitetu, valja podsjetiti da je Hrvatska nedavno i zvanično otpočela s bespravnom gradnjom Pelješkog mosta, kršeći Konvenciju Ujedinjenih naroda o pravu mora. Hrvatska je, naime, ka EK poslala potpuno lažiran dokument u kojem stoji saglasnost BiH za gradnju, a EK ga je uvažila i na temelju njega Hrvatskoj dodijelila sredstva za izgradnju mosta, koji ugrožava suverenitet BiH.
Stoga, zabraniti jedan predizborni skup u BiH, dok istovremeno jedna članica EU bez ikakvih obzira napada njen teritorijalni integritet, značilo bi manjak samopoštovanja i vlastitog državnog integriteta. Ako se pak nekima u EU ne sviđa održavanje skupa, jednako bi tako morali znati da se ni nama u BiH još manje sviđa sama činjenica da se pod okriljem EU Bosni i Hercegovini uskraćuju njena prava zagarantovana međunarodnim konvencijama.
Ipak, ostaje činjenica da ovaj skup pogoduje Stranci demokratske akcije, koja će ga sigurno iskoristiti u svrhu vlastite promocije, ali i njenim oponentima iz drugih nacionalnih korpusa, kao adut u predizbornim obračunima.