Novinarka koja je izvještavala o Covidu-19 u Kini štrajkuje glađu

Međunarodna zajednica pozvana da izvrši pritisak na kineski režim i osigura oslobađanje Zhang Zhan prije nego što bude prekasno

Novinarka koja je izvještavala o Covidu-19 u Kini štrajkuje glađu

Reporteri bez granica (RSF) pozvali su na hitno puštanje na slobodu kineske novinare Zhang Zhan, čije se zdravlje ubrzano pogoršava zbog djelomičnog štrajka glađu i koja se suočava sa smrću ako ostane u pritvoru.

Zhang Zhan, kineska novinarka koja je izvještavala u prvim sedmicama izbijanja pandemije Covid-19 u Wuhanu, osuđena je na četiri godine zatvora zbog ‘izazivanja nemira’ od suda za novo područje u Šangaju Pudong u decembru 2020. godine.

Zhang (38), koja je nedavno imala videopoziv sa svojom porodicom, rekla je da joj se zdravlje znatno pogoršalo zbog djelomičnog štrajka glađu koji je vodila u znak protesta.

Novinarka, čija je visina 177 centimetara, sada ima tek manje od 40 kilograma i ne može pravilno hodati, pa čak ni podići glavu bez pomoći. Zhang je posljednji put hospitalizirana u augustu na 11 dana.

– Pozivamo međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na kineski režim i osigura hitno oslobađanje Zhang Zhan prije nego što bude prekasno. Ona je samo obavljala svoju novinarsku dužnost i nikada nije smjela biti privedena, a da ne spominjemo kaznu od četiri godine zatvora – kazao je Cédric Alviani, čelnik Ureda RSF-a za istočnu Aziju.

U zajedničkom pismu objavljenom 17. septembra 2021. godine, RSF i koalicija od 44 nevladine organizacije za ljudska prava pozvali su kineskog predsjednika Xi Jinpinga da oslobodi krivice Zhang Zhan.

Još najmanje 10 drugih branitelja slobode medija zatočenih u Kini uskoro bi moglo doživjeti smrtonosnu sudbinu, uključujući istraživačkog izvjestitelja i laureata za slobodu medija RSF-a Huang Qija, švedskog izdavača Guija Minhaija i ujgurskog novinara Ilhama Tohtija, dobitnika nagrade Václav Havel i nagrade Saharov.

Kunchok Jinpa, vodeći izvor informacija o Tibetu za novinare, umro je u februaru 2021. godine od posljedica maltretiranja u pritvoru. Dobitnik Nobelove nagrade za mir i RSF-ove nagrade za slobodu medija Liu Xiaobo i bloger Yang Tongyan umrli su 2017. godine od raka koji nije liječen u pritvoru.

Kina, rangirana na 177. mjesto od 180 u Svjetskom indeksu slobode medija RSF-a za 2021. godinu, najveći je na svijetu zatvor za novinare s najmanje 122 pritvorena medijska djelatnika.

Izvor: RSF

About The Author